statystyki

Prof. Zimmermann: Prezydent złamał konstytucję przynajmniej trzykrotnie. "Ubolewam, że jest absolwentem UJ"

03.12.2015, 16:10; Aktualizacja: 03.12.2015, 16:15
Andrzej Duda w Sejmie

Andrzej Duda w Sejmieźródło: Agencja Gazeta

Andrzej Duda złamał konstytucję przyjemniej trzy razy - twierdzi w rozmowie z IAR profesor Jan Zimmermann z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Reklama


Reklama


Promotor pracy doktorskiej Andrzeja Dudy krytykuje postępowanie prezydenta wobec Trybunału Konstytucyjnego: „Ubolewam, że jest on absolwentem naszego wydziału. Pisał u mnie doktorat, znam go 20 lat i jest on dobrym prawnikiem, ale dobry prawnik powinien wiedzieć co to jest demokratyczne państwo prawne, co to jest Trybunał Konstytucyjny i co to jest Konstytucja" - mówi profesor Zimmermann i dodaje, że "niestety Andrzej Duda brnie co raz bardziej - do dziś licząc złamał Konstytucję trzy razy”.

Zdaniem prosfora Zimmermanna, Andrzej Duda złamał Konstytucję ułaskawiając Mariusza Kamińskiego, nie zaprzysięgając trójki sędziów Trybunału Konstytucyjnego wybranych przez poprzedni Sejm i dziś w nocy zaprzysięgając czterech sędziów wybranych wczoraj przez obecny Sejm. „Andrzej Duda nie przejął się niczym. Nie chcę go usprawiedliwiać, bo złamanie przez niego Konstytucji jest poza dyskusją, ale wydaje mi się, że nie zrobił tego swoją samodzielną decyzją” - dodał profesor Zimmermann.

We wtorek Rada Wydziału Prawa UJ wysłała do prezydenta uchwałę. Prawnicy napisali w niej: „Apelujemy o niezwłoczne podjęcie działań, które nie dopuszczą do trwałego zachwiania równowagi między władzą sądowniczą a władzami ustawodawczą i wykonawczą. Mamy nadzieję, że wypełni pan swój obowiązek strażnika Konstytucji i Polski jako demokratycznego państwa prawa”. Prezydent Andrzej Duda jest pracownikiem wydziału na bezpłatnym urlopie.

Reklama


Źródło:IAR

Polecane

Reklama

  • A(2015-12-03 16:50) Odpowiedz 17539

    Niezależna władza sądownicza jest największą przeszkodą dla tych, co chcą mieć pełnię władzy.

    Pokaż odpowiedzi (4)
  • ona(2015-12-03 16:46) Odpowiedz 92121

    Duda nie był moim konikiem w wyborach ale jest ok tylko szkoda ze odkąd PIS ma władzę to nagle wszystkich to BOLI bo gdy PO ją miało to robilo co chciało i nikt nic nie mówił, a teraz wszyscy trzęsą dupskami

    Pokaż odpowiedzi (4)
  • stolarz podłogowy(2015-12-03 17:40) Odpowiedz 8611

    Działania sejmu przypominają zabawę dzieciaków w piaskownicy. Niestety nie mamy już prawdziwych polityków potrafiących porozumieć się w normalny ludzki sposób. Ten styl uprawiania władzy zarówno jednej jak i drugiej strony sporów jest żałosny nic dobrego nie wnosi i przyczynia się wyłącznie do skłócenia Polaków. Wystarczy poczytać Państwa wpisy powyżej i normalnie myślący bezstronny człowiek widzi wyłącznie język nienawiści. Wartościowi ludzie już nawet nie próbują coś z tym zrobić, wystartowć w wyborach bo w tej chwili głową muru przebić się nie da.Trzeba spokojnie przeczekać nich się daremni krzykacze po łbach wytłucze i przegnie strunę tak że naród nie wytrzyma reagując.

  • Obywatel(2015-12-03 17:30) Odpowiedz 6613

    Do A: Tak, władza sądownicza obecnie stanowi jedyną tamę przeciwko samowoli jednowładzy wykonawczo-ustawodawczej oraz jest gwarantem praw i wolności obywatelskich. Szkoda tylko, że jakoś nikt o tym nie pamiętał też przez kilka ostatnich lat, kiedy demontowano - przy uciesze i poklasku społeczeństwa, nieświadomego, do czego to zmierza - sądownictwo powszechne kolejnymi pseudoreformami...Może jednak wreszcie nadejdzie jakieś opamiętanie po ostatnich wydarzeniach. Silne, niezależne, niezawisłe sądy to wszak fundament demokracji.

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • Każda myszka swój ogonek chwali(2015-12-03 16:39) Odpowiedz 64120

    Ja znam prawników o odmiennych opiniach od p (nazwisko trudno wymienić), którzy to samo zarzucają PO i Rzeplińskiemu z TK.. Więc pat rwa nadal. ale to Sejm ma prawa ustawodawcze ,a nie TK.

    Pokaż odpowiedzi (4)
  • alex(2015-12-03 16:31) Odpowiedz 4788

    Dobry ten Zimmermann tu na pianinie wygrywa konkurs a teraz udziela rad prawniczych

  • Księgarz(2015-12-03 18:45) Odpowiedz 4016

    Następnym razem proszę nie dawać panu Dudzie książek w sztywnych okładkach! Następnym razem dajcie mu do ręki tylko wydanie Konstytucji w miękkiej okładce, najlepiej broszurkę, to już jej nie złamie

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • Tadeusz(2015-12-03 18:52) Odpowiedz 3943

    Osądź pan Tuska i tą całą bandę POpaprańców

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • bartek(2015-12-03 17:31) Odpowiedz 3866

    uj to juz nic nieznaczy dzis TK uwiarygodnil mnie ze jest z parti po

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • czas na zmiany(2015-12-03 21:25) Odpowiedz 3832

    Brawo dla posuniec p Prezydenta i PIS czas na zmiany i koniec blokowania ustaw !!!! obecny trybunal komunistyczny orzekl ze pieniadze moje W OFE sa publiczne a nie prywatne i w bialy dzien ukradl w imie "sprawiedliwosci" ps podczas podpisywania umowy o OFE wskazalem spadkobierce srodkow na koncie i byly to moje pieniadze ukradzione przy abrobacie PO i prawnikow jak zimerman czlowiek ktory milczal w czerwcu kiedy pierwszy raz zlamano ten komunistyczny relikt TRYBUNAŁU wybrany przed rokiem 1989

  • Ko12(2015-12-03 20:22) Odpowiedz 3425

    Najpierw PO wstawilo sedziow zeby ich nie pozamykali za oszustwa (zyrandol i skowirowke ) i nikt nie robil afer bo kredyry brali zadluzajac naszych wnukow .A jak ktos chce ich roxliczyc to hsk walcza zeby prawda ich zlodzoejstwa skali nie wyszla na jaw...zdrada 8 hanba...

  • Mirek(2015-12-03 17:29) Odpowiedz 337

    ::"polak" i "robol"-"ciemny lud wszystko kupi",czy hejterzy na zamówienie???????Bo normalnemu człowiekowi takie plugastwa nawet na myśl nie przychodzą.MYŚLENIE NIE BOLI,NIE MA CO SIĘ BAĆ,WARTO PRÓBOWAĆ-chociaż co do tych dwóch to chyba usiłowanie nieudolne.

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • kp(2015-12-03 19:02) Odpowiedz 2959

    Ja sie dziwę, że to coś co nazywa się prof. Zimmermann jest profesorem.

    Pokaż odpowiedzi (3)
  • anka(2015-12-03 19:01) Odpowiedz 2525

    Wybór sędziego TK, wybór marszałka Sejmu, prezesa NIK, prezesa NBP-u, Rzecznika Praw Obywatelskich czy kogo tam jeszcze, to są akty indywidualne, nie akty normatywne i jako takie nie podlegają kontroli Trybunału. Nie ma zatem żadnych podstaw sądzić, że dzisiejsze orzeczenie cokolwiek zmienia w sprawie wyboru nowych pięciu sędziów. Ono nic nie zmienia, w tej sprawie Sejm jest całkowicie suwerenny. Unieważnił wybór z października, wybrał pięciu nowych sędziów i nie ma od tego odwołania.

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • zadupieNaukowegoŚwiata(2015-12-03 21:59) Odpowiedz 2532

    Odezwał się z bożej łaski "naukowiec" z wydziału prawa, który wlecze się w ogonie światowej nauki.

  • mm(2015-12-03 19:32) Odpowiedz 2315

    w takim razie trzeba zmienić konstytucje!

    Pokaż odpowiedzi (3)
  • stolarz podłogowy(2015-12-03 18:10) Odpowiedz 2315

    Gdzieś tam na tyłach mej ulicy, bawią się dzieci w piaskownicy. Jest Zbyszek,Ewa i Beata, wokół nich Paweł sobie lata, na środku stoi Jarek plując i coś jak zwykle sobie knując. Ulica nasza dosyć spora i dużo tutaj jest bachora. Rodzice dbają o dzieciaczki, kupili im do piasku taczki, foremki,wiadra i łopatki, lecz wszystko psują te gagatki. No mówię wam co za dzieciska ! Ciągle im leci piana z pyska. Zamiast coś wspólnie wybudować, oni się muszą bombardować. Oj chyba się przebierze miarka ! Do piasku zlał się kotek Jarka -(ten co go Kryśka przyodziała), bo się pisiorka obawiała. Może ich jakiś cieć pogoni ? Bo rodzice to raczej nie - wszak niedaleko pada jabłko od jabłoni.

    Pokaż odpowiedzi (3)
  • Mecenas(2015-12-04 00:48) Odpowiedz 98

    a ja jestem dumny, że jestem absolwentem Wydziału Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego wydziału - którego absolwentem jest prezydent dr Andrzej Duda profesora Zimmermana doskonale pamiętam. Zawsze miał pro komunistyczne poglądy

  • emeryt(2015-12-03 22:29) Odpowiedz 87

    Proszę o przypomnienie czytelnikom uzasadnienie przez Pana Rzeplińskiego orzeczenia w sprawie kwotowej waloryzacji rent i emerytur.

  • czytelnik(2015-12-03 22:26) Odpowiedz 88

    dziwne, a niektorzy jego koledzy z UJ twierdzą, że postąpił słusznie