statystyki

Duda popełnił delikt konstytucyjny? Powinien przyjąć ślubowania niezwłocznie

autor: oprac. Natalia Ryńska03.12.2015, 14:28; Aktualizacja: 04.12.2015, 14:53
Andrzej Duda w Sejmie

Zdaniem TK Andrzej Duda miał konstytucyjny obowiązek przyjęcia ślubowania od wybranych sędziów źródło: Agencja Gazeta

Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok w sprawie powołania sędziów TK. Zgodnie z nim Prezydent nie jest upoważniony do rozpatrywania kandydatur na sędziego TK. Jego zadaniem jest przyjęcie ślubowania od osób wybranych przez Sejm.

Reklama


Reklama


25 czerwca 2015 r. Sejm uchwalił ustawę o Trybunale Konstytucyjnym, która zastąpiła ustawę z 1997 r. Nowa ustawa stanowiła podstawę prawną wybór 5 sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Wybór ten stał się "kością" niezgody politycznej, a swój finał znalazł na sali rozpraw Trybunału Konstytucyjnego- jak wskazuje adwokat dr Marta Derlatka - pracownik naukowy katedry prawa konstytucyjnego UKSW

W dniu 3.12.2015 r.Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok, w sprawie K 34/15, rozstrzygając jednoznacznie wątpliwości w przedmiocie konstytucyjności dokonanego przez Sejm wyboru 5 sędziów TK . Trybunał uznał niekonstytucyjność dwóch z ośmiu badanych przepisów. W tym art. 21 ust. 1rozumiany w sposób inny niż przewidujący obowiązek Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej niezwłocznego odebrania ślubowania od sędziego Trybunału wybranego przez Sejm.

Skład orzekający, jak podkreśla adwokat Derlatka wyraźnie stwierdził, że wybór sędziów należy do wyłącznej kompetencji Sejmu. Prezydent nie może w nią wnikać i swym postępowaniem uniemożliwić rozpoczęcia funkcji urzędowej wybranemu sędziemu TK. Jedynym podmiotem uprawnionym do rozstrzygania wątpliwości w przedmiocie konstytucyjności wyboru sędziów jest Trybunał Konstytucyjny.

W ustnym uzasadnieniu wyroku sędzia sprawozdawca podkreślił, że przyjęcie ślubowania jest konstytucyjnym obowiązkiem Prezydenta, a ponieważ ustawa nie określa terminu, w którym ma być on zrealizowany należy uznać, że przyjęcie ślubowania powinno mieć miejsce niezwłocznie. Wyrok Trybunału ma moc powszechnie obowiązującą i jest ostateczny, nie budzi wątpliwości, że Prezydent powinien się do rozstrzygnięcia Trybunału zastosować, w przeciwnym razie można mówić o naruszeniu podstawowych standardów demokratycznego państwa prawnego- jak wskazuje ekspertka.

Andrzej Duda swoim zwlekaniem z odebraniem od sędziów ślubowania mógł popełnić delikt konstytucyjny, czyli czyn opisany w art. 198 Konstytucji. Zgodnie z nim: "za naruszenie Konstytucji lub ustawy, w związku z zajmowanym stanowiskiem lub w zakresie swojego urzędowania, odpowiedzialność konstytucyjną przed Trybunałem Stanu" ponieść może tylko wąskie grono podmiotów. Wśród nich znajduje się prezydent RP.

TK obradował w składzie pięciu sędziów pod przewodnictwem sędzi Sławomiry Wronkowskiej-Jaśkiewicz. Sprawozdawcami byli Leon Kieres i Marek Zubik

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

 • Trybunał Stanu(2015-12-03 15:07) Odpowiedz 3126

  czyli już wiemy że Duda złamał Konstytucję

  Pokaż odpowiedzi (2)
 • "cicho-sza"(2015-12-03 15:08) Odpowiedz 2635

  Delikt Konstytucyjny , to popełnili Rzepliśki z 2 innym sędziami grzebiąc przy Ustawie TK , uchwalanej przez PO-PSL (Sejm) w czerwcu 2015r i łamiąc w ten sposób Konstytucję RP. O tym oczywiście "cicho-sza". Teraz dopiero widać , co to znaczy wyrok polityczny TK pod dyktando PO. Jak najszybciej trzeba tych panów odpolitycznić, zmienić Konstytucje, i wybrać niezależne TK..

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • bolo(2015-12-03 16:29) Odpowiedz 2014

  Prosze jak bacznie obserwujecie co robi prezydent. Ostatnie 5 lat jak ten wasz blazen sie kompromitowal na kazdym kroku to siedzieliscie cichutko. No ale spokojnie nie macie do czynienia z idiotami jak srodowisko ktorego tak bronicie. Antek I Mariusz juz pracuja zeby zrobic porzadek z gnidami moralnymi. Maja mandat od Narodu czego uszanowac nie chcecie. A jak nie chcecie to miejsca dla was w przestrzni publicznej nie ma.

 • Emeryt(2015-12-03 16:18) Odpowiedz 1513

  Duda od momentu gdy został politykiem, przestał być prawnikiem. Nawet jego wydział prawa na UJ to dostrzegł. @ "cicho-sza" "Trybunał Trybunałem, a sprawiedliwość musi być po naszej stronie..." Znasz to?

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • Inspektor Pracy(2015-12-04 10:24) Odpowiedz 83

  Psy szczekają a karawana jedzie dalej . Zamachowcy jak się zorientowali ,że zamach zostal odparty zaczeli wrzeszczeć przez TVN że to zamach na Nich a tymczasem :I co POmyleńcy ,Bronek Komor oświadczył, że wybór 5 sędziów przez poprzednią kadencje to był błąd POlityczny !! przed którym przestrzegał. Tak jak okradliście ludzie zatrudnionych od 15r życia ,pracujących w soboty i święta ponadustawowo ,w szkodliwych i nieb warunk pracy z wieku emerytalnego ,tak jak przyznawaliście Prezesom po 6 mln zł odprawy gdy reszta narodu głoduje ,tak nadal ujeżdżacie nie czując sie jak Potwornie capicie złodziejstwem.

 • r.(2015-12-03 22:33) Odpowiedz 61

  Muszem, ale nie chcem

 • strażnik gaju(2015-12-04 12:11) Odpowiedz 43

  co grozi zamachowcom z czerwca którzy wprowadzili do systemu prawnego nielegalne przepisy, czy ktoś odpowie za upolitycznienie Trybunału Konstytucyjnego poprzez notoryczne wybieranie sędziów reprezentujących wyłącznie jedną opcję polityczną

 • mądra(2015-12-04 11:43) Odpowiedz 22

  Od kiedy to brak uregulowania w zakresie konkretnego terminu w ustawie oznacza, że "niezwłocznie". Nie jest to przypadkiem nadgorliwa nadinterpretacja w tym przedmiocie ze strony TK ?

 • prawnik...(2015-12-04 10:03) Odpowiedz 20

  poprzednia mniala niezlocznie poprawic zapis o swiadczenich pielegnycyjnych, ico kopacz olalaaaa trybunak ktury nakazal poprawic ustawe dostowac do opiekunuw doroslych niepelnosprawnych..........taka sytuacja nich nie slucha orzeczen trybunalu....

 • analityk(2015-12-04 12:23) Odpowiedz 23

  w calej tej sprawie wystarczy tzw zdrowy rozsadek , na chlodno , troche pomyslec .. a afera TK jest b. prosta do rozwiazania . Jedynym hegemonem w panstwie jest Narod , czyli wola Narodu , o czym krzycza wszystkie partie I wszystkie media od 89 r. Zatem wola Narodu jest ZMIENIC.. zatem dlaczego ci sami ludzie teraz wykrzykuja , ze wola Narodu jest niezgodna z wola Narodu . Jak mozna sie tak zapetlic ? I zaprzeczac temu , co sami wmawiali wszystkim- bo nie po ich mysli , tak? W ten sposob mozemy rozwlic ten kraj. Dlatego uwazam takie postawy za zagrozenie dla bezpieczenstwa panstwa. Dlatego wolam do PIS I tp opcji - nie popuszczac , tak trzymac !

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • Vesemir(2015-12-04 14:27) Odpowiedz 00

  Wola Narodu, Suweren itp. Przypominam, że to naród niemiecki demokratycznie wybrał sobie zdeterminowanych reprezentantów około 80 lat temu. Oni też reprezentowali wolę narodu, a jak się skończyło to wszyscy wiemy. Po to właśnie po wojnie niejaki Hans Kelsen wymyślił sądy konstytucyjne. Ich celem jest również obrona Narodu - również przed nim samym. Poza tym przypominam, że Konstytucja została przyjęta wolą Narodu w referendum i w niej napisano jaka jest rola wszystkim władz Państwa - w tym wykonawczej i TK.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama