statystyki

Prawo jazdy w 2016 roku – najważniejsze zmiany

autor: oprac. Natalia Ryńska04.12.2015, 07:00
Starosta będzie mógł wydać decyzję o przedłużeniu okresu próby

Starosta będzie mógł wydać decyzję o przedłużeniu okresu próbyźródło: ShutterStock

Od 4 stycznia wchodzi w życie nowelizacja ustawy o kierujących pojazdami (Dz. U. z 29 stycznia 2015 r., poz. 155) zgodnie z nią kierowcy muszą przygotować się na kilka istotnych modyfikacji.

Reklama


Reklama


Okres próbny dla nowych kierowców

Będzie trwał 24 miesiące od chwili wydania dokumentu. Najwięcej restrykcji będzie przez pierwsze 8 miesięcy. Właśnie wtedy nowicjusze nie będą mogli przekroczyć prędkości 50 km/h w terenie zabudowanym, 80 km/h poza nim oraz 100 km/h na autostradzie i drodze ekspresowej dwujezdniowej.

Przedłużenie okresu próby

Starosta będzie mógł wydać decyzję o przedłużeniu okresu próby względem kierowcy, który podczas 24 pierwszych miesięcy popełni minimum dwa wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji stwierdzone w tym okresie mandatem karnym, prawomocnym wyrokiem sądu lub orzeczeniem organu orzekającego w sprawie o naruszenie w postępowaniu dyscyplinarnym między innymi: o 30 km/h przekroczy dozwoloną prędkość, nie zastosuje się do zakazu wyprzedzania lub wymusi pierwszeństwo.

Dodatkowe szkolenia

Pomiędzy 4 a 8 miesiące posiadania prawa jazdy nowicjusze będą musieli przejść kurs doszkalający w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz praktyczne szkolenie dotyczące zagrożeń w ruchu drogowym. Zaświadczenia ukończenia kursów trzeba będzie przedstawić właściwemu ze względu na miejsce zamieszkania staroście przed upływem 8 miesięcy od dnia wydania dokumentu.

Zielony listek na szybach

Każda osoba ciesząca się od niedawna prawem jazdy będzie musiała informować resztę kierujących o swoich niedużych umiejętnościach. Zadanie to będzie spełniał obowiązkowy zielony listek przyklejany zarówno na przedniej jak i tylnej szybie.

Zakaz pracy jako kierowca w pierwszych dwóch latach

Nowicjusz nie będzie mógł wykonywać zawodu kierowcy przez cały okres próby. Zakaz dotyczy również osobistego wykonywania działalności gospodarczej o takim charakterze.

Reklama


Źródło: Źródło zewnętrzne

Polecane

Reklama

 • mati(2015-12-06 15:55) Odpowiedz 10

  przecież przesunęli to o rok, wtf?

 • Kursant(2015-12-04 23:26) Odpowiedz 10

  No wlasnie. O co chodzi O.o ?

 • kierowca(2015-12-04 22:06) Odpowiedz 10

  Zmian opisanych nie będzie od stycznia 2016 ze względu na opóźnienie z uruchomieniem CEPiK-u. Dziwi mnie ten artykuł skoro wszędzie głośno na ten temat.

 • cd(2015-12-05 22:32) Odpowiedz 00

  Chociażby dlatego, że tworzyli tak upierdliwe, antyobywatelskie prawo należało ich odsunąć z władz centralnych ale takich "specjalistów" należy usuwać z wszelkiej władzy.

 • Rob(2015-12-10 13:57) Odpowiedz 00

  PiS chce to odsunąć, ale jeszcze żadnych kroków nie podjęto. Stąd pewnie autor artykułu w dniu publikacji opierał się na wciąż obowiązującym prawie.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama