statystyki

Ułaskawienie nie kończy sprawy Mariusza Kamińskiego. Postępowanie nie zostanie umorzone

autor: Małgorzata Kryszkiewicz02.12.2015, 07:48; Aktualizacja: 02.12.2015, 08:43
Mariusz Kamiński

Mariusz Kamiński źródło: PAP

Postępowanie w sprawie byłego kierownictwa Centralnego Biura Antykorupcyjnego nie zostanie umorzone. Akta sprawy – wyrok I instancji wraz z uzasadnieniem – zostaną przekazane, zgodnie z procedurą, sądowi II instancji. I to on będzie podejmował dalsze kroki merytoryczne.

Reklama


Reklama


Taką informację przekazała na konferencji prasowej Ewa Leszczyńska-Furtak, rzecznik prasowa ds. karnych Sądu Okręgowego w Warszawie. Podkreśliła jednocześnie, że decyzja prezydenta co do ułaskawienia Mariusza Kamińskiego oraz pozostałych trzech oskarżonych zostanie zrealizowana, a co za tym idzie wobec żadnego z nich orzeczona kara nie zostanie wykonana.

Wczorajszą decyzję o przekazaniu akt do sądu II instancji należy odczytywać jako – przynajmniej częściowe – niewykonanie woli głowy państwa. Chodzi o prośbę prezydenta o umorzenie postępowania, która znalazła się w akcie ułaskawienia. Przypomnijmy, że przed niespełna dwoma tygodniami z Sądu Okręgowego płynął komunikat, że zgodnie z wolą prezydenta postępowanie zostanie umorzone. To wywołało jednak kontrowersje. Część komentatorów, wśród nich m.in. prof. Andrzej Zoll, podkreślała bowiem, że prezydent jako przedstawiciel władzy wykonawczej nie może wydawać poleceń procesowych sądowi. Ten jest niezawisły i podejmuje takie decyzje samodzielnie.

– Sądy nie potrzebują pomocy w podejmowaniu decyzji orzeczniczych. To ich kompetencja – podkreśliła w rozmowie z DGP prof. Małgorzata Gersdorf, I prezes Sądu Najwyższego.

Z kolei prof. Zoll zauważył, że spełnienie woli prezydenta i umorzenie postępowania skutkowałoby naruszeniem prawa do sądu oskarżyciela posiłkowego, który też odwołał się od wyroku skazującego Mariusza Kamińskiego.

Podobnego zdania jest Maciej Strączyński, prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”.

– Gdyby sąd skazał prawomocnie któregoś z oskarżonych za przestępstwo na szkodę Andrzeja Leppera, to jego brat, który w tej sprawie występuje w charakterze oskarżyciela posiłkowego, mógłby na tej podstawie domagać się odszkodowania. I nikt, nawet prezydent, tego prawa odebrać mu nie może – zauważa.

Jak dodaje, prośba prezydenta o umorzenie postępowania jest bezprzedmiotowa, gdyż wnioski procesowe mogą składać tylko strony postępowania.

– Tak więc decyzja o przekazaniu akt w tej sprawie sądowi II instancji była jedyną możliwą – kwituje sędzia Strączyński.

Podczas wczorajszej konferencji Ewa Leszczyńska-Furtak zauważyła również, że decyzja o przekazaniu akt otwiera sądowi II instancji drogę do zwrócenia się z pytaniem prawnym do Sądu Najwyższego. Może się to okazać niezbędne, gdyż krok prezydenta miał charakter precedensowy – po raz pierwszy w historii akt łaski został zastosowany wobec osoby, co do której nie zapadł jeszcze prawomocny wyrok. Ale kontrowersji było więcej.

– Bez wątpienia akt łaski pozostaje na styku władzy sądowniczej i wykonawczej. Chodzi zatem o ocenę wzajemnej relacji obu władz. Dotychczasowa wieloletnia praktyka w zakresie postępowania ułaskawieniowego była klarowna i opierała się na przepisach działu XII kodeksu postępowania karnego. Zupełnie nowym standardem jest bezpośrednie zastosowanie konstytucji RP z pominięciem ustawy procesowej – zauważa prof. Gersdorf.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • Shinn(2015-12-02 09:33) Odpowiedz 306

  Mafia to ci co łamią Konstytucje i Porządek Prawny, to jest mafia. Mafia to ci co czynią bezprawie i niesprawiedliwość i w 4 literach mają znaczną część obywateli. Mafia i manipulatorzy to ci, co ze swoich wyborców robią kukiełki żeby im bezmyślnie przytakiwali. Mafia to wyborcy co nie używają mózgów aby przeanalizować prawo i wyciągnąć sprawiedliwą ocenę.

 • obserwator(2015-12-02 09:17) Odpowiedz 2722

  Profilaktycznie Pan Andrzej Dyzma Duda powinien już siebie ułaskawić za ułaskawienie Mariusza K. Co by za Trybunał Stanu nie poszedł siedzieć, jak się rządy zmienią. No chyba, że mentorowi Dyzmy panu Jarosławowi Kaczyńskiemu uda się wprowadzić dożywotnią kadencje dla pana Dyzmy na stanowisku prezydenta RP.

 • adsenior(2015-12-02 08:09) Odpowiedz 2652

  Mafia sądownicza idzie na konfrontację z Prezydentem i obecną władzą!

  Pokaż odpowiedzi (3)
 • Qwerty (2015-12-02 09:26) Odpowiedz 2213

  Władza sadownicza w obronie prawa idzie na wojnę z obecnie rządzącą mafią od afery gruntowej i skokowej.

 • emerytka, ktora TK pozbawil waloryzacji(2015-12-02 10:01) Odpowiedz 149

  dlaczego ludzie, ktorzy nie maja wiedzy,zabieraja glos, nasze prawo jet tak konstruowane, zeby sluzylo.....................,napewno nie obywatelom , premier Suchocka w 2003 roku przyznala sedziom pobieranie 100% wynagrodzenia do smierci, czy to jest kostytucujne mowiac o rownosci wobec prawa, juz slysze ten jazgot, o naruszaniu demokracji .............

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • jaktojest(2015-12-02 10:16) Odpowiedz 1111

  Kamińskiego sąd osądził ale bandytów z PRL nie dał rady

 • janka(2015-12-02 09:51) Odpowiedz 67

  a my się nie damy! wybraliśmy się sami i nikt nam nie podskoczy !,Polska nasza !wyroki możemy wydawać niesprawiedliwe ale są nasze, nie do podważenia!!!!

 • interpretacja(2015-12-02 11:07) Odpowiedz 613

  Przeciez prez. Duda nie UŁASKAWIŁ p. Kamińskiego, lecz zastosował PRAWO ŁASKI. To są 2 różne sprawy. Ułaskawienie dotyczy sprawy zakończonej WYROKIEM, zaś ZASTOSOWANIE PRAWA ŁASKI wobec sprawy NA KAŻDYM JEJ ETAPIE> BEZ WYROKU. Po prostu osoba zostaje WYCOFANA ze sprawy - która zostaje UMORZONA. Redaktor POWINIEN TO WIEDZIEĆ, a NIE WPROWADZAĆ ludzi w BŁĄD.

  Pokaż odpowiedzi (2)
 • XXXL(2015-12-02 10:07) Odpowiedz 51

  nic mu nie będzie...ma plecy.

 • vanda(2015-12-02 10:30) Odpowiedz 510

  TK nie protestował, gdy wybierano 2 jego członkow na wyrost? Wiedzieli, że Sejm omija prawo i nic? A teraz metodą Falndysza szukają praworządnosci???? Wstyd . TYLKO ICH ROZWIĄZAC.

  Pokaż odpowiedzi (2)
 • Rew(2015-12-03 07:38) Odpowiedz 10

  Konstytucja jest dobra tylko dla PO i GW do czytania glośnego i wymychiwania nią. "Zupełnie nowym standardem jest bezpośrednie zastosowanie konstytucji RP z pominięciem ustawy procesowej – zauważa prof. Gersdorf." To co w tym złego, że prezydent bezpośrednio zastosował konstytucję? prezes Sadu czuje się POminięta?

 • Pytajnik(2015-12-03 07:43) Odpowiedz 00

  Cały POlski TK do wymiany. W czerwcu sitwa PO-PSL uchwaliła sobie, że wymieniają tylu sędziów ilu chcą. POlscy strażnicy sprawiedliwości siedzieli wtedy cicho. Nikt się nie odezwał, nie miał odwagi. Teraz wszyscy szczują, że demokracja upada... Gdzie sędziowie byli w czerwcu??!?!?!?!?!?!!!???!?

 • ELA(2015-12-03 08:20) Odpowiedz 00

  to wszystko prawda ,to co w lodz to cyberterroryzm,mamy dowody z urzedow

 • ela(2015-12-02 16:43) Odpowiedz 00

  mio mario ,nie wiem jak dlugo bede miala media ,nie wiem na jak dlugo je wlaczyli

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama