statystyki

Od 2016 r. młodzi kierowcy z 2-letnim okresem próbnym

autor: oprac. Natalia Ryńska19.11.2015, 07:00
Samochód, kierowca

W okresie próbnym obowiązywać będzie zakaz podejmowania pracy zarobkowej w charakterze kierowcyźródło: ShutterStock

Zdaniem MSW nowych uczestników ruchu drogowego należy objąć kontrolą. Ma to na celu zmniejszenie liczby wypadków, których przyczyną jest nieroztropna jazda.

Reklama


Reklama


Najbardziej restrykcyjny będzie okres pierwszych 8 miesięcy liczonych od dnia uzyskania prawa jazdy. To właśnie wtedy początkujący kierowcy nie będą mogli przekroczyć prędkości 50 km/h w terenie zabudowanym i 80 km/h poza nim, a także oraz 100 km/h na autostradzie i drodze ekspresowej dwujezdniowej. O umiejętnościach danej osoby będzie informował zielony listek obligatoryjnie naklejany na tylną szybę.

Ustawodawca przewidział także obowiązek wzięcia udziału w dodatkowym szkoleniu z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego. Spełnienie tej powinności powinno nastąpić pomiędzy 4 a 8 miesiącem od odebrania dokumentu poświadczającego zdanie egzaminu na prawo jazdy.

Dodatkowo w okresie próbnym obowiązywać będzie zakaz podejmowania pracy zarobkowej w charakterze kierowcy (dotyczy to także prowadzenia działalności gospodarczej we wskazanym zakresie).

Nowa ustawa wprowadza także zaostrzenie przepisów wobec młodych kierowców. Osoby, które w okresie 2 lat od uzyskania prawa jazdy dopuściły się jednego przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji (np. spowodowanie wypadku drogowego, kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości) lub trzech wykroczeń polegających na spowodowaniu zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, kierowaniu w staniu po użyciu alkoholu lub przekroczeniu prędkości powyżej 30 km/h utracą prawo jazdy. Rozwiązanie to będzie obowiązywało od stycznia 2016 r. Osoby, o których mowa, będą docelowo objęte nadzorem w ramach okresu próbnego przewidzianego w ustawie o kierujących pojazdami, mającego wejść w życie 4 stycznia 2016 r.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

 • miko(2015-11-19 08:49) Odpowiedz 00

  Kolejne ograniczenie swobód obywatelskich . Kolejne restrykcje ale oczywiście dla naszego dobra . Urzednik wie lepiej ...Bolszewizm ma się dobrze .

 • jerry m(2015-11-19 09:54) Odpowiedz 00

  Kolejny idiotyczny pomysl podobny do tych unuijnych w kwestii kwadratowych pomidorów i prostych bananaów.restrykcje wobec tych młodych kierowców,którzy są sprawni i radzą sobie deoskonale. Do cholery, kiedy będzie indywidualna odpowiedzialność za własne czyny?

 • pppp(2015-11-19 10:25) Odpowiedz 00

  A co jak kierowca po uzyskaniu prawa jazdy ,kupi samochód dopiero po 2-ch latach ??
  Bo nie mial wczesniej pieniedzy.
  Przeciez nie kupi auta jak nie ma prawka.Bo mija sie to z celem.

 • zaw(2015-11-19 20:14) Odpowiedz 00

  @jerry. Młodzi są sprawni , tylko niestety często inteligentni inaczej. W wieku 20 lat nie myśli się o śmierci i o kalectwie. Wręcz przeciwnie, myśli się ,że jestem nieśmiertelny i jestem mistrzem kierownicy . Skutki są często opłakane. Statystyki nie kłamią, młodzi są sprawcami sporej części poważnych wypadków drogowych.

 • jaaaaaaaaaaaaa(2015-11-19 14:07) Odpowiedz 00

  W naszym kulturalnym kraju inni kierowcy zamiast temu z listkiem pomagać, uznają go/ją z góry za zawalidrogę i zaczną wyprzedzać, albo będą się tak zachowywać, by doprowadzić do stłuczki, oczywiście z winy "listka", w ten sposób można sobie na czyjś koszt samochód odnowić, np. blachy wymienić...

 • z(2015-11-19 17:22) Odpowiedz 00

  Ciekawe ile będą wołać za dodatkowe szkolenia

 • klaps(2015-11-19 21:15) Odpowiedz 00

  Cały sytstem zdawania/ niezdawania egzaminów na prawo jazdy w Polsce stał się podejrzanym lukratywnym biznesem. Ciekaw jestem ile pieniędzy z tego trafia do MSW. Egzaminy są polowaniem. To nie "zaostraznie wymagań" ale polowanie na jelenia, który zostawi pieniądze za kolejny termin. Jeśli zdawalność wynosi mniej niż 30% (a przy pierwszych terminach jest dużo niższa) to nie oszukujmy się, że jest to jakakolwiek edukacja. Nawet szkoły jazdy wiedzą, że to patologiczny system nastawiony na zysk.

 • Cash(2015-11-19 21:27) Odpowiedz 00

  Ktoś napisał, że "młodzi są sprawcą sporej części wypadków". Kierowcy Tirów też.
  Nie oszukujmy się, że w tych przepisach chodzi o coś innego niż większy zarobek na ludziach, którzy chcą dostać uprawnienia do kierowania autem. W USA egzaminy prowadzi Policja, są niemal darmowe i zdaje je 80% za I-szym razem. Obowiązkowych kursów nie ma. To nie żart. Wypadkowość jest mniejsza niż u nas.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama