statystyki

Ekspert: Decyzja PKW stwarza zagrożenie dla demokratycznego ładu

autor: Andrzej Paterek19.10.2015, 07:32; Aktualizacja: 19.10.2015, 09:50
wybory, głosowanie

Ekspert zwraca uwagę na genezę instytucji zwolnienia mniejszości narodowych z 5-procentowego progu wyborczegoźródło: ShutterStock

Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała Komitet Wyborczy „Zjednoczeni dla Śląska”, podający się za reprezentanta mniejszości niemieckiej. Pojawia się w związku z tym kilka zagadnień wymagających analizy, bo mamy tu do czynienia z komitetem nie jednej organizacji mniejszości narodowej, ale z porozumieniem wielu organizacji o odmiennym charakterze (mniejszości narodowej i organizacji niereprezentującej mniejszości narodowej) - podkreśla Andrzej Paterek von Sperling. 

Reklama


Reklama


Czy komitet wyborczy, który oficjalnie tworzą wyborcy zrzeszeni w zarejestrowanej organizacji mniejszości narodowej, może wystawiać w wyborach osoby dotychczas, nieraz jawnie, deklarujące, że nie są przedstawicielami tej mniejszości? Czy dopuszczalne jest tworzenie komitetów wyborczych, których celem jest obchodzenie prawa dla uzyskania możliwości skorzystania ze zwolnienia z wymogu uzyskania co najmniej 5-procentowego progu ważnie oddanych głosów w skali kraju – art. 196 par. 1 kodeksu wyborczego (k.w.), wprowadzić swoich przedstawicieli do Sejmu i Senatu?


Pozostało jeszcze 71% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 89,90 zł
Zamów abonament

Mam już kod SMS
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Polecane

Reklama

  • Jacek F.(2016-03-07 02:24) Odpowiedz 00

    Dzisiaj omawialiśmy ten przykład na zajęciach z prawa konstytucyjnego. Wygląda na to, że koncepcja Paterka von Sperliga ma solidne podstawy. Powinno się zmienić kodeks wyborczy, aby takie niejasności usunąć. Nasz profesor uważa nawet, że takie praktyki wyborcze to przestępstwo. Nie mam co do tej drugiej koncepcji wyrobionego zdania. Szkoda, że p. Paterek u nas nie wykłada, tylko gdzieś na Śląsku.

  • Damian(2015-10-22 18:42) Odpowiedz 00

    Rzeczywiście. Mniejszość to mniejszość a porozumienie ruchów niemniejszościowych i mniejszości nie może korzystać ze zwolnienia z progu.
    Gdyby taka praktyka była dopuszczalna, to każda partia: PO, PIS, SLD i inne startowałyby jako porozumianie z jakąś mniejszością. Jest to niezgodne z art. 32 Konstytucji

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama