statystyki

Mediacje zamiast sądu? Od stycznia zaczną obowiązywać nowe przepisy

autor: Jakub Styczyński15.10.2015, 08:00; Aktualizacja: 17.12.2015, 12:30
Nowe zasady mediacji od 2016 roku

Nowe zasady mediacji od 2016 rokuźródło: ShutterStock

Od 1 stycznia 2016 r. zaczną obowiązywać przepisy ustawy dotyczącej wspierania polubownych metod rozwiązywania sporów.  Dzięki nim możliwe będzie upowszechnienie wykorzystywania mediacji w sprawach cywilnych. System usprawnień proceduralnych ma zachęcać do polubownego rozwiązania sporu, zanim sprawa ewentualnie trafi do sądu. 

Reklama


Reklama


Z raportu Banku Światowego wynika, że średni czas oczekiwania na przejście sprawy gospodarczej z I do II instancji to ponad rok. Rocznie do sądów wpływa 1,5 mln spraw gospodarczych. Według Ministerstwa Gospodarki, aż 1,1 mln z nich dałoby się rozwiązać drogą mediacji. W zeszłym roku przeprowadzono ich zaledwie 8 tys., ale trend jest rosnący. Podczas prac nad ustawą prowadzono szeroko zakrojoną promocję mediacji i arbitrażu. W tym roku przeprowadzono już prawie tyle samo mediacji, co w całym roku ubiegłym, a więc ok. 8 tys. To niewiele, ale już widać efekty kampanii, która ruszy na dobre po ogłoszeniu ustawy na początku roku.

Ustawa wprowadza m.in. system uprawnień proceduralnych i organizacyjnych oraz bodźców ekonomicznych, które mają skłonić strony sporu do mediacji. Wprowadzone zostaną również regulacje dotyczące kwalifikacji mediatorów stałych. Najważniejszymi propozycjami w ustawie są:

- wprowadzenie obowiązku poinformowania w pozwie, czy strony podjęły próbę mediacji lub innej alternatywnej metody rozwiązywania sporu,
- dokonywanie na każdym etapie procesu przez sędziego oceny, czy sprawa może zostać zakończona polubownie, i zachęcanie stron do mediacji,
- wydłużenie z 1 do 3 miesięcy okresu mediacji określanego przez sąd, kierujący strony do mediacji,
- zwolnienie od opłaty sądowej wniosku o zatwierdzenie ugody pozasądowej zawartej przed mediatorem i możliwość zwolnienia od kosztów mediacji osób ubogich,
- ułatwienie wyboru mediatora z listy stałych mediatorów.

Temat mediacji poruszany był podczas dwóch paneli dyskusyjnych na Europejskim Kongresie MŚP w Katowicach. - Konflikty to stały element współpracy gospodarczej, nie da się ich uniknąć na dłuższą metę – mówi wiceminister gospodarki Mariusz Haładaj i przekonuje, że mediacje są dużo szybsze, tańsze i przede wszystkim nie powodują nieodwracalnych i negatywnych emocji, których nie da się uniknąć na sali sądowej. Podobnego zdania jest Robert Maciaszek, przewodniczący podkomisji stałej ds. nowelizacji prawa cywilnego. – Mediacja pozwala na tworzenie nowych projektów między partnerami biznesowymi, mimo wystąpienia wcześniejszego konfliktu. Sala sądowa zawsze wywołuje negatywne skojarzenia – komentuje Maciaszek.

Zgodnie z powstającą w tym samym czasie ustawą o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej, organizacje pozarządowe będą mogły startować w konkursie o prowadzenie punktów informacyjnych oraz szkoleń z tego zakresu. Na tę chwilę to właśnie organizacje pozarządowe najczęściej zajmowały się mediacjami i organizowaniem szkoleniami z alternatywnych sposobów rozwiązywania konfliktów. Możliwość otrzymania dofinansowania na edukację prawną definitywnie zwiększy ich aktywność w tym zakresie. Duży nacisk w ustawie o edukacji prawnej położono właśnie na mediacje i arbitraż, jako alternatywne sposoby rozwiązywania problemów przez przedsiębiorców, ale także w innych sprawach cywilnych tj. z zakresu prawa pracy, prawa rodzinnego, lecz nie prawa administracyjnego.

– Wykorzystanie mediacji w sporach z administracją to na razie przyszłość – mówi sędzia Joanna Sauter-Kunach, główny specjalista w Wydziale ds. Pokrzywdzonych Przestępstwem i ds. Promocji Mediacji w Ministerstwie Sprawiedliwości. Dodaje, że co prawda istnieje możliwość mediacji z organem administracji, ale tylko na poziomie sądowo-administracyjnym, co w jej opinii jest czynione za późno. Podczas powstawania nowelizacji były prowadzone rozmowy na ten temat, niemniej nadal jest to „pieśń przyszłości”.

Zdaniem Maciaszka, obecność pełnomocnika ds. mediacji w sądzie będzie czynnikiem decydującym o zwiększeniu liczby przedsiębiorców decydujących się na taką alternatywę. – Jedyne niebezpieczeństwo widzę w zachowaniu samych prawników, którzy kierując sprawę do mediacji, de facto nie zarabiają, a więc mogą być sceptyczni wobec tego rozwiązania – powątpiewa Maciaszek.

Mariusz Haładaj uważa, że stereotyp Polaka, który nie negocjuje i zawsze idzie do sądu, zostanie poddany próbie dzięki nowelizacji planowanej na początek roku. Na efekty przyjdzie nam jeszcze poczekać, natomiast definitywnie pojawi się dostatecznie uregulowana prawnie alternatywa dla przedsiębiorców, do wykorzystania jako kolejne z narzędzi biznesowych.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło: gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

 • R(2015-10-15 10:07) Odpowiedz 00

  autor tego nierzetelnego artykułu, nie pierwszego w Gazecie Prawnej, pisze zdania wyrwane z kontekstu, min p. Mariusz Haładaj odniósł się również sceptycznie do mediacji, co tam jeszcze mówiono, ewidentnie bezkarnie pomawiano i nie tylko, jedna p. mecenas tak ja ktoś nazwał, najlepiej by za darmo „pracować”, inny prawnik, by zlikwidować prawników w sądach, żałosne słowa może „chorych” ludzi ...!, nie wiadomo również dlaczego p. J. Styczyński promuje różne organizacje pozarządowe, „wyciągające” pieniądze tylnimi drzwiami, jakie nie podano, próbujące zepsuć to co jest często dobre, idea by wszyscy wykonywali wszystkie zawody, byle mieli pieniądze do tego i znaleźli klienta nie jest dobra, prowadzi do dalszego zubożenia dalszych grup ubożejącego społeczeństwa i może też mediacji typu, że „zaoszczędzę” na drugim ile się da, byle do jakiejś ugody doszło, ale czy w ogóle później wykonalnej ?!, niepotrzebnie zabierają głos ludzie ‘oderwani od rzeczywistości” albo przedstawiający ją w innym świetle, jak popularny swego czasu świadek koronny, który jak mówiono zwykł wybielać”, dlaczego w bardzo wielu sądach niektóre sprawy, które nie powinny trwają za długo, o tym decydują niektórzy ludzie tam pracujący, którym realia są nierzadko obce albo udają , że są obce, może sędziów brakuje albo słab znają się na fachu, mało im płacą, spytajcie też”niżej” o co chodzi, w przeciwieństwie do mediatorów, których za chwilę będzie z ulotkami w marketach i tym podobne zjawiska za marne pieniądze, byle by mediować, bo rynek to znowu „wymusił”, będą nieprofesjonalni pełnomocnicy od wszystkiego, porady od „a” do ‘z” i tanie a najlepiej za darmo, w innych profesjach nie mają takich pogrążających i kompromitujących problemów, pytam, jak i z czego ci i inni żyją w tym drogim kraju, o niezliczonej liczbie obowiązkowych i rosnących w zasadzie opłat, by można powiedzieć „egzystować”, popierając politykę ciągłego „zaciskania pasa”, gdzie i co masz za darmo, a jak się trafi to co to jest , może lepie wszyscy wszystko za darmo, nie będzie problemu pieniędzy i braku jego skutków, co na to religjoznawcy w kraju zwanym :potęgą „ katolicyzmu, inne religie zresztą podobnie

 • c(2015-10-15 13:27) Odpowiedz 00

  Nic z tego nie będzie, bo w Polsce każdy ma rację i taką rację zechce wykazać przed sądem.

 • MM(2015-10-15 11:42) Odpowiedz 00

  Mediacja z organem administracji jest "pieśnią przyszłości" a niby czemu? Mediacja powinna być możliwa w każdej relacji społecznej , ponieważ w każdej może pojawić się kwestia sporna. Jeśli jednak nadal pierwszą zasadą mediacji będzie prawo veta, to oczywiście mediacja w ogóle będzie pieśnią przyszłości.
  Od roku 2004 Ministerstwo Sprawiedliwości wyklucza ze mną komunikację co do sposobu obliczenia kwoty 1.145,68 wykazanej przez komornika, m. in. Pani Sauter - Kunach. Między nami nie ma mediatora więc nie jest to mediacja ale istnieje elementarny obowiązek jawności intencji w sprawowaniu władzy publicznej. Jeżeli obowiązek ujawniania informacji pozwalających na rozpoznanie intencji zostanie zabezpieczony konsekwencjami finansowymi, to mediacja natychmiast z martwych wstanie. Jednak takie zabezpieczenie wymaga zgody "organów " więc raczej mediacja będzie nadal zdechła a szczególnie w tym układzie personalnym liderów mediacji w organach administracji.

 • z(2015-10-15 17:51) Odpowiedz 00

  Mediacja mediacją a stawki ? 25 zł za mediację ?

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama