TK ws. skargi Dody: Karanie za obrazę uczuć religijnych - konstytucyjne

06.10.2015, 12:26; Aktualizacja: 06.10.2015, 14:57
Uczestnik postępowania, poseł PiS Wojciech Szarama na sali rozpraw.

Uczestnik postępowania, poseł PiS Wojciech Szarama na sali rozpraw.źródło: PAP
autor zdjęcia: Marcin Obara

We wtorek pięcioro sędziów TK uznało, że karalność przestępstwa publicznego obrażania uczuć religijnych co do zasady jest zgodna z konstytucją. Według TK jest to konieczne, bo debata publiczna powinna się toczyć w sposób kulturalny i cywilizowany. TK dodał, że krytyka przedmiotu czci religijnej jest dopuszczalna wtedy, gdy "jest pozbawiona ocen znieważających, obelżywych czy poniżających".

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP

Polecane

Reklama

Komentarze (9)

  • LoliPop(2015-10-06 20:35) Zgłoś naruszenie 10

    @ja alek
    Widocznie nie rozumiem tego faktu, jak większość prawodawstw na zachód za Odrą. Nie chodzi o to czy naruszanie uczuć religijnych jest naruszeniem czyiś dóbr, ale o to czy naruszanie tych dóbr ma stanowić przestępstwo. Hmm, myślisz, że Jezus Chrystus obraziłby się na polskiego ustawodawcę, gdyby naruszanie jego uczuć religijnych przez kogoś nie było przestępstwem, a ochrony szukać mógłby wyłącznie na drodze cywilnoprawnej?

    Odpowiedz
  • no tak(2015-10-07 05:35) Zgłoś naruszenie 00

    Uczucia religijne Polaków skraplają mi się codziennie nad ranem w postaci moczu !

    Odpowiedz
  • LoliPop(2015-10-06 12:41) Zgłoś naruszenie 00

    Po takim wyroku TK nasuwa się następujący wniosek. Z tego kraju trzeba wyjechać. Na emerytury starych konserw, niech zarabiają wyłącznie młode konserwy.

    Odpowiedz
  • Wolfram(2015-10-06 12:47) Zgłoś naruszenie 00

    Przecież debilizm nie jest karalny.

    Odpowiedz
  • Prawo...(2015-10-06 13:15) Zgłoś naruszenie 00

    Prawo w jednakowym stopniu powinno chronic rozne swiatopoglady i ateistyczne i religijne.

    Odpowiedz
  • Kabaret , kabaret , jak z filmu(2015-10-06 14:46) Zgłoś naruszenie 00

    Żeby nie było to tragiczne , pogrążające kraj w otchłani średniowiecza oraz fanatyzmu , było by to śmieszne.
    Nie było za to śmieszne wydanie wyroku przez tych panów nt : " waloryzacja kwotowa 2012.".
    Czy taki trybunał jest potrzebny ???

    Odpowiedz
  • TK(2015-10-06 15:35) Zgłoś naruszenie 00

    Przepis o obrażaniu uczuć religijnych ewidentnie jest niekonstytucyjny i ogranicza swobodę wypowiedzi, ale TK już czuje rządy PIS- na karku i woli się nie wychylać. Najlepiej Dodę spalić jak za starych dobrych czasów bywało.

    Odpowiedz
  • ja alek(2015-10-06 19:07) Zgłoś naruszenie 00

    Lolipop i spółka. Z niecierpliwościa czekam kiedy spełnicie swoje obietnice i wyjedziecie " z tego kraju". Jeżeli nie rozumiecie prostego faktu że swoboda wypowiedzi i wolność nie jest wartością bezwzględną i że wolność jednego człowieka kończy się tam gdzie zaczyna wolność drugiego to nie rozumiecie niczego i szkoda czasu na dyskusje z wami. Zostaje aparat wymiaru sprawiedliwości.

    Odpowiedz
  • Najprawdziwszy Polak(2015-10-06 21:07) Zgłoś naruszenie 00

    To kiedy ta obrazoburcza teoria Darwina będzie zakazana?Fizyka? I jeszcze matematyka? I w ogóle myślenie? Jednak wiara czyni czuba

    Odpowiedz