statystyki

Zmiany w prawie jazdy: Kategoria B obejmuje coraz więcej uprawnień

autor: Piotr Szymaniak18.09.2015, 07:23; Aktualizacja: 18.09.2015, 08:15
Egzaminy na kategorię A2 są zdawane na jednośladach. Do tego – jak zauważają wnioskodawcy – tor egzaminacyjny na kategorię A jest tak przygotowany, że wykonanie wymaganych elementów sprawdzianu jest niemożliwe motocyklem trójkołowym.

Egzaminy na kategorię A2 są zdawane na jednośladach. Do tego – jak zauważają wnioskodawcy – tor egzaminacyjny na kategorię A jest tak przygotowany, że wykonanie wymaganych elementów sprawdzianu jest niemożliwe motocyklem trójkołowym.źródło: ShutterStock

Od ubiegłego roku obowiązują przepisy, które pozwalają posiadaczom prawa jazdy kategorii B jeździć motocyklami o pojemności silnika do 125 cm sześc. i mocy nieprzekraczającej 11 kW. Taką możliwość mają jednak tylko kierowcy, którzy mają uprawnienia od co najmniej trzech lat. Dziś Platforma Obywatelska chce, aby prawo jazdy kategorii B uprawniało ich także do jazdy motocyklami trójkołowymi o mocy nieprzekraczającej 15 kW.

Teraz, by jeździć takim pojazdem, trzeba zdać egzamin przynajmniej na kategorię A2. Jednak żaden wojewódzki ośrodek ruchu drogowego ani żadna szkoła jazdy nie dysponują motocyklami trójkołowymi. Egzaminy na kategorię A2 są zdawane na jednośladach. Do tego – jak zauważają wnioskodawcy – tor egzaminacyjny na kategorię A jest tak przygotowany, że wykonanie wymaganych elementów sprawdzianu jest niemożliwe motocyklem trójkołowym.

Zdaniem Krzysztofa Bandosa, prezesa Polskiej Federacji Stowarzyszeń Szkół Kierowców, dopuszczenie kierowców posiadających prawo kategorii B do jazdy motocyklem trójkołowym bez dodatkowego egzaminu to dobra myśl.


Pozostało jeszcze 37% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Polaczek(2015-10-01 18:53) Zgłoś naruszenie 00

    "...tor egzaminacyjny na kategorię A jest tak przygotowany, że wykonanie wymaganych elementów sprawdzianu jest niemożliwe motocyklem trójkołowym..."
    Czyż to nie piękne...
    Żeby uzyskać uprawnienia do jazdy "trojką" trzeba dokonać "mision impossible"...czysty polski absurd prawny

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane