statystyki

Kto wypowie umowę spółki komandytowo-akcyjnej

autor: Anna Borysewicz08.09.2015, 10:29; Aktualizacja: 08.09.2015, 10:56
umowa

Jedynie komplementariusz może wypowiedzieć umowę spółki komandytowo-akcyjnejźródło: ShutterStock

Jestem komplementariuszem w spółce komandytowo-akcyjnej. Od pewnego czasu pomiędzy mną a jednym z akcjonariuszy powstał silny konflikt personalny. Chciałbym, aby w związku z zaistniałą sytuacją wystąpił on ze spółki, np. wypowiadając umowę. Jest ona zawarta na czas nieoznaczony. On jednak twierdzi, że tylko komplementariuszowi przysługuje prawo wypowiedzenia umowy i to tylko wówczas, gdy tak stanowi statut. Ja mam odmienne stanowisko. Który z nas ma rację?

EKSPERT RADZI

W świetle art. 149 par. 2 kodeksu spółek handlowych wykluczone jest wypowiedzenie umowy spółki komandytowo-akcyjnej (dalej: SKA) przez akcjonariusza. Utrata członkostwa w takim podmiocie przez tego wspólnika możliwa jest wyłącznie na skutek zbycia akcji (np. ich sprzedaży) bądź ich umorzenia. Przy czym konieczne jest unicestwienie wszystkich należących do niego akcji.

Z kolei w sytuacji, w której akcjonariusz posiada równocześnie status komplementariusza, to jako komplementariusz może on wypowiedzieć umowę spółki, jako akcjonariusz zaś – zbyć całość akcji (ewentualnie je umorzyć). Tylko łączne dokonanie obu wskazanych czynności wywoła efekt w postaci definitywnego wystąpienia ze spółki. W przeciwnym wypadku, w zależności od rodzaju czynności, tzn. unicestwienia akcji albo wypowiedzenia stosunku spółki, osoba będąca akcjonariuszem-komplementariuszem bądź utraci status tylko akcjonariusza, bądź tylko komplementariusza.


Pozostało jeszcze 76% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane