statystyki

Wysyłasz pismo do sądu? Terminu dochowasz tylko z Pocztą Polską

autor: Maciej Suchorabski27.08.2015, 07:07; Aktualizacja: 27.08.2015, 10:57
poczta polska, skrzynka pocztowa

Dochowanie terminu do wniesienia przez stronę każdego pisma procesowego wymaga jego wniesienia do właściwego sądu.źródło: ShutterStock

Wysłanie dokumentów procesowych przez innego operatora nie jest bowiem równoznaczne z wniesieniem pisma do sądu w rozumieniu przepisów postępowania cywilnego. Nawet jeśli przesyłka została nadana w terminie, lecz dotarła już po jego upływie, czynność ta zostanie uznana za bezskuteczną - wynika z postanowienia Sądu Najwyższego.

reklama


reklama



Sprawa swój początek miała w Sądzie Apelacyjnym, który odrzucił wniosek o sporządzenie uzasadnienia wyroku i doręczenie go wraz z uzasadnieniem. Wniosek ten wysłany został przez firmę InPost Spółka z o.o. zajmującą się świadczeniem usług pocztowych. Co prawda, data nadania listu była zgodna z obowiązującym terminem, to sama przesyłka dotarła do sądu już po jego upływie.

Jak wyjaśnił Sąd Najwyższy, wszelkie czynności procesowe podejmowane przez strony i uczestników postępowania cywilnego dla osiągnięcia określonych skutków procesowych muszą spełniać przewidziane w przepisach Kodeksu postępowania cywilnego wymagania prawne co do formy, czasu i miejsca ich dokonania. Jeśli wymagania te nie zostają spełnione, następuje wadliwość czynności prawnej co następnie prowadzi do jej bezskuteczności. Oznacza to, że czynność odniesie zamierzone skutki jeśli zostanie dokonana w określonym terminie. W opisywanym przypadku kluczowe znaczenie miał nie sam termin a wybór operatora pocztowego.

Jak wskazał Sąd Najwyższy, dochowanie terminu do wniesienia przez stronę każdego pisma procesowego wymaga jego wniesienia do właściwego sądu. Od tej zasady ustawodawca przewidział jednak wyjątek. Zgodnie z art. 165 § 2 k.p.c. dochowanie terminu następuje również wraz z nadaniem pisma w polskiej placówce pocztowej operatora wyznaczonego, którego funkcję zgodnie z decyzją Urzędu Komunikacji Elektronicznej do 2025 r. pełnić będzie Poczta Polska.

SN wyjaśnił, że funkcją tego przepisu jest ułatwienie stronom postępowania cywilnego pism procesowych do sądu. Ma on charakter szczególny, dlatego nie można stosować wobec niego wykładni rozszerzającej. Jego ścisłe traktowanie uzasadnione jest również tym, że tylko potwierdzenie wydane przez placówkę pocztową operatora wyznaczonego ma moc dokumentu urzędowego potwierdzającego datę nadania pisma procesowego do sądu, co pozwala sądom na kontrolę dochowania przez stronę terminu dokonania czynności procesowej. Co zostało mocno podkreślone, nie jest możliwe takie interpretowanie przepisu, zgodnie z którym równoznaczne z wniesieniem pisma procesowego do sądu jest także jego oddanie w polskiej placówce pocztowej operatora niebędącego operatorem wyznaczonym w rozumieniu przepisów Prawa pocztowego.

Ostatecznie Sąd Najwyższy postanowił oddalić zażalenie na postanowienie Sądu Apelacyjnego.

Podstawa prawna

Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 15 lipca 2015, sygn. akt. II UZ 10/15

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:gazetaprawna.pl

Polecane

reklama

  • mio(2015-08-27 07:20) Odpowiedz 00

    Właśnie tak się sfrajerowałem rok temu wybierając in post.

  • Charles(2015-09-09 14:19) Odpowiedz 00

    Poczta Polska jest najgorsza placowka tego typu w Europie. Mieszkalem jakis czas na Wegrzech i z przesylkami czy paczkami czy z listami nie ma najmniejszego problemu. Tam Orban wszystko trzyma w garsci i nie ma miejsca na machlojki. U nas to wszystko jest lekka reka prowadzone i dlatego takie jaja od lat. Poczta Polska to istna katastrofa co oni robia z tymi pieniedzmi?

  • natalia1(2015-09-29 14:45) Odpowiedz 00

    to prawda roman tylko ludzie tego nie rozumieja i siedza na tylku i nic nie robia. przeciez kazdy moglby zatroszczyc sie o siebie i nie marudzic, a jednak zamiast pracowac ciezko to wola przesiadywac godzinami na forum i plakac, tak wiec jak te panstwo ma isc do przodu, jak wiekszosc to malkontenci i krytykanci, jak cokolwiek ma sie zmienic? Sa tylko maje jednostki, ktore staraja sie w miare ciezko i rozmyslnie pracowac, reszta to szara masa idaca z pradem, a jak to mowia madrzy, tylko zdechle ryby plyna z pradem...

  • Polityk(2015-09-16 15:00) Odpowiedz 00

    Wydaje mi sie ze takie postepowanie jest niezgodne z unijnym prawem o uczciwej konkurencji, przeciez Inpost wygral normalnie przetrag. To jaki to wolny rynek, jak bez panstwowej Poczty Polskiej nie moze dojsc do wysylki koresponcji sadowej, mimo ze Inpost w uczicwym konkursie dostal do tej korespondencji prawo. Nie rozumiem, panstwo prawa, czy bezprawia? Prawo jest tylko teoretycznie? Ch, d, i kamieni kupa? Smiech na sali.

  • krecik(2015-09-15 14:45) Odpowiedz 00

    A co z inpostem? przeciez to oni wygrali ten przetarg na przesylki sadowe? Jawnie i w sposob nie budzacy podejrzen. Dlaczego poczta polska znowu cos kombinuje? Dlaczego w koncu nasze prawo pozwala na takie mahloje? wiem jedno to nie panstwo pozwala tylko ludzie. ktos w tym ma profity ze ida takie walki. Co? poczta polska nie uznaje wolnego rynku? Inpost wygral zgodnie z prawem i powinien sie z tego wywiazywac, a nie poczta wciaz kreci.

  • tak(2015-09-18 09:51) Odpowiedz 00

    Inpost to syf, odbiór listów w sklepie mięsnym...Mam nadzieję, że poczta polska znowu będzie dostarczać listy sądowe.

  • DarekWdM(2015-09-14 14:51) Odpowiedz 00

    No oczywiscie ze Poczta Polska probuje jeszcze cos ugrac poki ma jeszcze jako taka pozycje w naszym kraju i wzgledny monopol na rynku bo jedzie z budzetu. Ale pojdzie z torbami predzej czy pozniej bo o nie jest mozliwe zeby na klamstwie i korupcji, sie utrzymac. Mam nadzieje ze ludzie przejrza na oczy i zobacza, co tak naprawde robi poczta polska. Czekam na jakis wynik finansowy z ostatnich lat jesli chodzi o poczynania poczty polskiej, Ludzie by sie zdziwili. Same straty nic wiecej,

  • jacol78(2015-09-14 14:45) Odpowiedz 00

    juz zaczynaja krecic ci z poczty polskiej. znowu chca wprowadzic monopol swoj na rynku pocztowym. no kurcze kiedy my sie w koncu pozbedziemy tej komuny i zachowan z tamtej epoki. wciaz probujemy cos monopolizowac. my jeszcze nie jestesmy nauczeni wolnego rynku, a przede wszystkich chyba nie jestesmy nauczeni uczciwosci. wszedzie sciema i machlojki. cwaniactwo i korupcja. wszystko jest zalatwiane po kumpelsku i to jest nasz problem. mam nadzieje ze zniknieciem z tego swiata wiekszosci generacji tamtej epoki, znikna takze te zachowania i dogonimy w koncu Europe.

  • Angela(2015-09-10 14:17) Odpowiedz 00

    Ostatnio mialam dziwna sytuacje na poczcie... Poszlam odebrac awizo - miala to byc paczka. Udalam sie tam - mam niedaleko, wiec to chyba jedyny plus Poczty Polskiej. No ale do rzeczy... Przyszlam i oczywiscie stanelam w kolejce siegajacej do drzwi, no ale nic - juz sie przyzwyczailam. Postalam ze 30 min. po czym podeszlam do okienka dalam awizo, a pani przyszla i powiedziala, ze paczke odeslano... Ja jej mowie, ze wczoraj awizo dostalam, a ona, ze to chyba pomylka i ze przeprasza... Nosz kurde, wiec nastepnym razem jak bede robila zakupy na allegro - korzystam z paczkomatow Inpostu.

  • karik(2015-09-10 14:12) Odpowiedz 00

    z tego co ja wiem to za poprzedniego prezesa poczta polska robila niezle walki, jakies dziwne umowy, dziwne etaty. Te 13 milionow na system, ktory pozniej sie okazal niedzialajacy, dlatego niech mi nikt nie mowi, ze teskni za poczta polska bo mi sie smiac chce, wszyscy co mowia ze poczta polska to samo dobro to sa zapewne wynajeci dziennikarze (oplaceni) przez Jozkowiaka. Dla mnie Inpost to jest dobra obrana sciezka, a Poczta moze juz nie istniec jak dla mnie i wiekszosci.

  • Tadeo69(2015-09-09 14:35) Odpowiedz 00

    serio? z tego co wiem z autopsji to z poczta polska to ja moge sie dochowac jedynie nerwicy i choroby psychicznej . sa strasznie nieprofesjonalni. ja nie chce nikomu przypominac o ich grzeszkach z przeszlosci , a to ze teraz maja innego prezesika to nic nie zmienia . zmienila sie tylko kukielka , a wesoly tabor jedzie dalej . te zmarnowane pieniadze , te miliony ktore oni nie wiadomo gdzie posiali , to wszystko sprawia , ze powinni zostac raz na zawsze wyslani w kosmos . a pojsc na poczte to musze sie nastawiac caly dzien w pracy , zeby pojsc po paczke albo list , albo cokolwiek zalatwic tam .. . . dramat

  • wojtas(2015-09-09 14:28) Odpowiedz 00

    od lat z nimi wspolpracowalem i musze powiedziec, ze mam dosc. Chodzi mi o paczki i allegro. To w jakim stanie oni to przynosza, te paczki, to dramat. Nie chce juz na ta Polska Poczte patrzec. Od jakiegos czasu wysylam produkty przez Inpost i jest to najlepsza dla mnie opcja. Jeszcze nie korzystalem z tych paczkomatow, ale kolega po fachu mnie namawia, wiec za jakis czas moze sie z automatyzuje. Koszty poniesione w Inposcie tez sa nizsze, wiec nie rozumiem calego zamieszania z Poczta Polska, niech oni ida na emeryture.

  • ZNIESMACZONY(2015-08-27 21:11) Odpowiedz 00

    POWAGA doreczenia ? odbieram pisma z sadu w starej rozwalajacej sie chalupie, gdzie nijaki pan andrzej( nie chce podac nazwiska) prowadzi ubezpieczenia - SMIERDZI TAM STECHLIZNA SZOK...

  • j(2015-08-28 08:52) Odpowiedz 00

    Wniosek jest jeden, problem ma głownie obywatel, stale utrudniają, tam nie ma nigdy winnych, żeby żyło się „k. lepiej” !

  • Adam(2015-08-27 16:11) Odpowiedz 00

    To niech ten przepis działa w dwie strony! Bo ja nie mam zamiaru odbierać listów z In-Postu w zieleniaku!!!

  • napolion(2015-08-28 13:50) Odpowiedz 00

    to nie jest wina sadu najwyzszego, mamy w polse pod tak wieloma wzgledami arhaiczne przepisy, ze z perspektywy przedsiebiorcy to az strach otwierac tutaj firme. Tylko oplaty i podatki mamy na czasie:P

  • mihawk(2015-08-28 13:37) Odpowiedz 00

    Poczta polska niestety ale musi wykorzystywac swoja silna pozycję, bo wie ze gdyby nie przywileje jakie ma z wyznaczonego to juz dawno by poszła z torbami

  • piekny(2015-08-27 15:30) Odpowiedz 00

    Poczta Polska znowu ma uprzywilejowaną pozycję... pięknie

  • Smt(2015-08-27 15:07) Odpowiedz 00

    Przepisy są kompletnie niedzisiejsze, ale to nie wina SN. Jeżeli państwo (co mocno kontrowersyjne) dopuściło prywatnego operatora do doręczania pism sądowych, to logicznym krokiem powinno być dopuszczenie składania pism (i uznawanie za złożone w dacie nadania) u tego samego operatora. Ale pretensje za to, że tak nie jest można zgłaszać tylko i wyłącznie do parlamentu.

  • erenest(2015-08-28 12:27) Odpowiedz 00

    czytajac raport inegera za ostatni kwartał jestem pod wielkim wrazeniem, nawet taka szykana ze strony poczty polskiej nie dała rady zachwiac im wyników finansowych a warto podkreslic ze z korespondencji to oni sie nie utrzymuja:P