statystyki

Sądy nie powinny zezwalać na prowadzenie firmy

autor: MK25.08.2015, 16:00
Firma przyjazna MSP na start

KRS zaznacza, że projektowany art. 16 ust. 2 nie określa materialno-prawnych przesłanek orzekania przez sąd o zezwoleniu na podjęcie i wykonywanie działalności gospodarczej.źródło: Materiały Prasowe

Zezwalanie na podjęcie i wykonywanie działalności gospodarczej nie powinno być przedmiotem orzekania przez sąd – uważa Krajowa Rada Sądownictwa. Dlatego też negatywnie oceniła ona art. 16 ust. 2 projektowanej ustawy – Prawo działalności gospodarczej.

Przepis ten przewiduje, że osoba fizyczna, która nie posiada pełnej zdolności do czynności prawnych, mogłaby się zwrócić do sądu opiekuńczego o zezwolenie na podjęcie i wykonywanie działalności gospodarczej oraz o ustanowienie kuratora, przy pomocy którego miałaby tę działalność wykonywać. KRS w opinii na temat projektu zwraca jednak uwagę na to, że orzeczenie zezwalające na prowadzenie firmy byłoby orzeczeniem zbyt ogólnym, niepozwalającym w istocie na określenie jego przedmiotu. Sędziowie przypominają, że w obecnym stanie prawnym sądy mogą zezwalać osobom nieposiadającym pełnej zdolności do czynności prawnych na dokonywanie przez nie ściśle określonych czynności prawnych. I – zdaniem rady – nowe regulacje nie powinny tego zmieniać.

Jednocześnie KRS zaznacza, że projektowany art. 16 ust. 2 nie określa materialno-prawnych przesłanek orzekania przez sąd o zezwoleniu na podjęcie i wykonywanie działalności gospodarczej.


Pozostało jeszcze 6% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane