statystyki

Sądy nadal walczą o waloryzację dla pracowników

autor: Małgorzata Kryszkiewicz31.07.2015, 07:24; Aktualizacja: 15.10.2015, 11:29
p

Trybunał uzasadnił decyzję tym, że kwestionowane przepisy ustaw okołobudżetowych nie określają ani średniorocznego wskaźnika wzrostu wynagrodzeń, za pomocą którego dokonywana jest waloryzacja, ani sposobu jego ustalaniaźródło: ShutterStock

Aż 18 nowych pytań prawnych dotyczących braku waloryzacji wynagrodzeń pracowników wymiaru sprawiedliwości wpłynęło do Trybunału Konstytucyjnego. Autorem wszystkich jest Sąd Rejonowy Gdańsk-Południe, a zadane zostały w związku z toczącymi się przed nim postępowaniami, które pracownicy wszczęli przeciwko sądowi, czyli swojemu pracodawcy.

Reklama


Reklama


Sąd nabrał wątpliwości, czy zamrożenie ustawami okołobudżetowymi z lat 2011, 2012 i 2013 waloryzacji wynagrodzeń nie naruszało konstytucji, a konkretnie zasady ochrony własności, praw nabytych i zaufania obywatela do państwa.

„Pozbawienie wzrostu wynagrodzenia nie było, co należy podkreślić, sytuacją jednorazową, ale stało się stałą praktyką prawodawcy, który nie zapewniał należytej ochrony praw obywateli w zakresie prawa własności” – podkreślono w uzasadnieniu jednego z pytań prawnych.


Pozostało jeszcze 56% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 89,90 zł
Zamów abonament

Mam już kod SMS
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Polecane

Reklama

 • robol(2015-11-18 18:40) Odpowiedz 20

  proponuję zamrozić wszystkim sędziom podwyżki na 8 lat , ciekawe co oni by zrobili ? ja to wiem , nie dopuściliby do tego, wydarliby te pieniądze z gardła, mówiąc, że im się należą, bo mają delikatniejsze żołądki, a my robole do roboty bo nam nic się nie należy,a zjeść możemy byle co.Tylko jak wytłumaczyć to dzieciom?. Tusk powiedział, że sejm uchwalił dla budżetówki waloryzację i przekazał do TK do podpisu. Żeby to była waloryzacja dla sędziów to TK szybko by podpisał, ale jak dla pracowników - to niestety nic się nie należy !!!

 • Iga(2015-08-03 11:20) Odpowiedz 10

  Cieszę się, ze jest chociaż taki sąd jak w Gdańsku, bo inne sądu oddaliły nasze pozwy właśnie o waloryzację..

 • st sekr sąd(2015-08-04 18:37) Odpowiedz 10

  Prawda, po rozprawach dyrektorzy i prezesi nie kryli zadowoleni, wychodzili z sal rozpraw z szerokim uśmiechem na ustach, że pokazali sekretarzom sądowym, gdzie jest nasze miejsce, a należą nam się wyłącznie obowiązki, a nie rewaloryzacja, podwyżki wynagrodzenia, smutne, prawda!

 • pracownik MW(2015-07-31 10:43) Odpowiedz 00

  Już w przeszłości TK orzekł o niekonstytucyjności niewaloryzowanych/TYLKO PRZEZ OKRE 2 LAT/ wynagrodzeń w sferze budżetowej oraz świadczeń emerytalnych i rentowych. Rząd ówczesnego premiera Buzka/ AKTUALNIE CZŁONKA PO/ przepraszał i naprawił błąd. TERAZ BRAK WALORYZACJI PRZEZ PRAWIE 8 LAT- SYTUACJA PRAWNA IDENTYCZNA JAK WÓWCZAS- CIEKAWE CZ TK PO-NOWNIE UMORZY POSTĘPOWANIE, DYWAGUJĄC NA TEMAT MORALNEJ SŁUSZNOŚCI ŻĄDAŃ PRACOWNIKÓW SFERY BUDZETOWEJ, W TYM SĄDOWYCH. Moim zdaniem nie ma żadnych przeszkód w orzeczeniu merytorycznym zwłaszcza, że TABELE PŁAC "STOJĄ" W MIEJSCU OD TYLUŻ LAT CO BRAK WALORYZACJI. WSTYD ,WSTYD, WSTYD... JESZCZE RAZ PO WIELOKROĆ WSTYD TAK OSZUKIWAĆ NAJBIEDNIEJSZYCH I NAJSŁABSZYCH FORMALNIE PRACOWNIKÓW WYMIARU SPRAWIEDLIWOŚCI. PO WIEM NIE TYKLKO WSTYD ALE HAŃBA...Związki zawodowe są kiwane i zwodzone obietnicami, stoją u klamek kolejnych ministrów, prezesi sądów apelują, a tu nic zero odzewu i zero realizacji, tak się nie postępuje panie i panowie z MS. WIERNIE SŁUŻĄCYM TEŻ SIE NALEŻY ZAPŁATA, A NIE OBIECANKI CACANKI .

 • sprawiedliwy(2015-08-02 22:31) Odpowiedz 00

  W Polsce są jeszcze sądy prawdziwe czy tylko kupa kamieni po nich została i jeszce podwyzka za co

 • prawnik - Szczecin(2015-07-31 08:22) Odpowiedz 01

  Ministrowie zmieniają się jak w karuzeli, ale urzędnicy - decydenci od lat pozostają sami. Zwykłe kutwy, które nie chcą ani godziwie opłacać dyrektorów "w prowincji", ale urzędników z prowincji. Dyrektor, który jest drugim organem , obok prezesa w sądzie, dostaje 300 zł brutto nagrody ?! Żenada. Wstyd było nawet przyjmować taką nagrodę. Zresztą W Ministerstwie Sprawiedliwości taki jest sposób myślenia.
  To jest właśnie to Ministerstwo, które każe pracować adwokatom i radcom z urzędu za stawki po 60, czy 120 zł za sprawę (nie za rozprawę, ale za całą sprawę). To jedna wizyta w salonie fryzjerskim (damskim), czy u kosmetyczki kończy się wydatkiem rzędu 200 zł. A adwokat/ radca pr. musi pracować wiele godzin, chodzić na wiele rozpraw, żeby dostać te żenujące 120 zł. I to nie jest sknerstwo, co dzieje się w sposobie myślenia urzędników Ministerstwa Sprawiedliwości, bo to jest naruszenie jakichkolwiek zasad przyzwoitości. Przykro mi, że muszę pracować pod takim Ministerstwem, z takimi ludźmi.

 • prawnik - Szczecin(2015-07-31 08:12) Odpowiedz 01

  I bardzo dobrze. Trybunał będzie miał okazję wypowiedzieć się, ale obawiam się, że znowu interes budżetu przeważy, a nie ochrona konstytucyjna obywatela. Proponowana waloryzacja (bo nie podwyżki) od 2016r. na poziomie 150 zł brutto, to 7 latach i ok. 20 % inflacji, to skandal. nie sposób tego inaczej nazwać. abstrahując już od tego, że Polskie Państwo po raz kolejny wystawiło swoich urzędników do wiatru, mrożąc pensje choćby i stopień prognozowanej inflacji. O podwyżkach w urzędach od lat nie słyszano. W sądownictwie powszechnym sekretarze sądowi zarabiają ok. 1800 - 2000 zł, góra 2100 zł netto - niestety za dużo żeby zdechnąć, ale też i za mało żeby normalnie żyć. W Ministerstwie tego nie widzą albo wolą nie widzieć. Bo nie wierzę, że można być aż tak podłym, żeby myśleć tylko o sobie i swoich wielotysięcznych zarobkach w ministerstwie, a ludzi "na prowincji" mieć gdzieś.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

p »

Prawo na co dzień

p »

Galerie

p »

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama