statystyki

Nie da się zmienić zakresu immunitetu sędziów bez zmiany konstytucji

autor: Małgorzata Kryszkiewicz17.07.2015, 07:25; Aktualizacja: 17.07.2015, 09:23
prawo, sąd

Zastrzeżenia budzi fakt, że kwestionowany przepis miałby obejmować jedynie sędziów sądów powszechnych oraz wojewódzkich sądów administracyjnychźródło: ShutterStock

Ustawa zwykła nie może przewidywać instytucji zrzeczenia się immunitetu, jeżeli nie czyni tego ustawa zasadnicza. Dlatego też zaproponowany przez posłów przepis pozwalający sędziemu wyrazić zgodę na ukaranie go mandatem lub grzywną musi zostać uznany za niezgodny z konstytucją. Tak wynika z opinii przygotowanej dla senatorów.

Ustawa, która ma pozwolić sędziom, prokuratorom czy też parlamentarzystom przyjmować mandaty za wykroczenia drogowe, została przegłosowana przez Sejm w zeszłym tygodniu i trafiła do Senatu. Najwięcej kontrowersji wzbudziły te jej przepisy, które modyfikują zakres immunitetu sędziowskiego. Poważne wątpliwości co do ich zgodności z ustawą zasadniczą wyraziło m.in. Biuro Analiz Sejmowych. Teraz do tych krytycznych głosów dołącza biuro legislacyjne Senatu i domaga się skreślenia omawianych przepisów.

„Wprowadzenie możliwości zrzeczenia się immunitetu przez sędziego (...) musiałoby być poprzedzone zmianami ustrojowymi dokonanymi wprost w konstytucji” – wskazuje Szymon Giderewicz, główny legislator. Konstytucja bowiem nie przewiduje (tak jak to czyni w przypadku parlamentarzystów) możliwości zrzeczenia się przez sędziego immunitetu. Tak samo jest w przypadku sędziów Trybunału Stanu, Trybunału Konstytucyjnego, rzecznika praw obywatelskich oraz prezesa Najwyższej Izby Kontroli. Wszystkim tym podmiotom ustawa zwykła nie może więc zmieniać zakresu immunitetu.


Pozostało jeszcze 41% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane