statystyki

Przedsiębiorca ma 30 dni, by odpowiedzieć na pytania o dane osobowe

autor: Piotr Pieńkosz14.07.2015, 19:00
dane osobowe-personalne

Zgodnie z art. 32 ustawy o ochronie danych osobowych osobie, której dane dotyczą, przysługuje prawo do informacjiźródło: ShutterStock

Jeden z naszych potencjalnych klientów, do którego dzwoniliśmy z ofertą skorzystania z naszych usług, zażądał informacji, skąd mamy jego dane osobowe oraz dla jakich celów je przetwarzamy. Czy musimy udzielić mu odpowiedzi? Co zrobić, jeśli telefon wykonał pracownik, korzystając z kontaktów do klientów zebranych w jego poprzednim miejscu zatrudnienia?

EKSPERT RADZI

Zgodnie z art. 32 ustawy o ochronie danych osobowych osobie, której dane dotyczą, przysługuje prawo do informacji. Klient może więc domagać się od administratora danych osobowych (a więc np. przedsiębiorcy) przedstawienia wyczerpującej informacji o tym, jakie dane na jego temat gromadzi. Ponadto osoba fizyczna ma prawo pytać, w jakim celu przedsiębiorca to robi, jakie operacje wykonuje, czy przekazuje dane dalej itp. Może również żądać podania informacji, skąd przedsiębiorca ma jego dane osobowe i w jaki sposób je pozyskał. Istotna jest również wzmianka o podstawie prawnej przetwarzania danych tej konkretnej osoby.

Podania takich informacji na piśmie osoba fizyczna może domagać się od przedsiębiorcy nie częściej niż raz na pół roku. Jeśli jednak skorzysta z prawa do informacji – administrator danych osobowych jest zobowiązany udzielić odpowiedzi w ciągu 30 dni od otrzymania pytania. Nie może za to pobrać opłaty.


Pozostało jeszcze 58% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane