statystyki

Po upływie 5 lat nielegalnego użytkowania obiektu da się uniknąć kary

autor: Leszek Jaworski14.07.2015, 10:21; Aktualizacja: 14.07.2015, 10:32

Powiatowy inspektor nadzoru budowlanego 5 marca 2015 r. nałożył na mnie karę z tytułu nielegalnego użytkowania pomieszczeń magazynowych. Zacząłem je użytkować jeszcze w lutym 2011 roku. Uważam, że 5 marca 2015 r. było już za późno, by nadzór budowlany mógł mnie obciążyć tą karą. Czy w tym dniu nie nastąpiło przedawnienie stosowania sankcji wynikającej z tytułu nielegalnego przystąpienia do użytkowania?

Reklama


Reklama


EKSPERT RADZI

Nie, ponieważ do przedawnienia doszłoby wtedy, gdyby decyzja została doręczona po upływie 5 lat, licząc od końca roku, w którym przystąpiono do użytkowania obiektu budowlanego. W opisywanym przypadku liczenie terminu należy więc rozpocząć od końca 2010 r., tak więc 5 marca 2015 r. nie upłynął jeszcze 5-letni okres przedawnienia.

Pogląd ten potwierdza wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 28 czerwca 2011 r. (sygn. akt II OSK 1121/10). W orzeczeniu tym NSA stwierdził, że w razie gdy inwestor nie złożył wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie obiektu, odpowiednio należy stosować art. 68 par. 2 ordynacji podatkowej (dalej: u.o.p). Stanowi on, że przedawnienie ma miejsce, jeżeli decyzja została doręczona po upływie 5 lat, licząc od końca roku, w którym przystąpiono do użytkowania obiektu budowlanego. Podobnie uznał NSA w wyroku z 8 grudnia 2009 r. (sygn. akt II OSK 1023/09).


Pozostało jeszcze 57% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 89,90 zł
Zamów abonament

Mam już kod SMS
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Polecane

Reklama

  • najemca komunalny(2015-07-14 10:42) Odpowiedz 00

    wniosek jeden jak z mojego zycia i obserwacji hochsztaplerow dzialania!
    organ gminny milczy ! nie reaguje! hochsztapler neka najemcow komunalnych i plotkuje o swoim pseudowlasnosciowym prawie do budynku!
    no po 25 latach najemcy maja dosc szambowej sprawy i wyprowadzaja sie!

    urzednicy i wladze sadowe przeciagneli celowo na orzysc hochsztaplera decyzje dotyczace kradziezy mienia przez hochsztaplera - upieklo mu sie znaczy ?
    wedlug was upieklo ! wedlug mnie nie - poczytajcie ustawe o ksiegach wieczystych i hipotece! urzednicy nie chca czesto doprowadzic sprawy do konca i zgodnosci z prawem bo koles ma znajomosci !!!

    kto zaplaci za grabiez - no my Polacy przecie!!! mowicie garaz ! tu pisze o warszawskiej nieruchomosci!!! a to nie cena lizaka!

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama