statystyki

Pakiet azylowy zgodny z UE

autor: Urszula Mirowska-Łoskot13.07.2015, 07:54; Aktualizacja: 13.07.2015, 09:07
granica Polski

Cudzoziemcy ubiegający się o azyl muszą mieć zapewnioną pomoc prawną. Tak wynika z nowelizacji ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz niektórych innych ustaw (tj. Dz.U. z 2012 r. poz. 60 ze zm). W piątek uchwalił ją Sejm i skierował do dalszych prac w Senacie.źródło: ShutterStock

Cudzoziemcy ubiegający się o azyl muszą mieć zapewnioną pomoc prawną. Tak wynika z nowelizacji ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz niektórych innych ustaw (tj. Dz.U. z 2012 r. poz. 60 ze zm). W piątek uchwalił ją Sejm i skierował do dalszych prac w Senacie.

Cudzoziemcy będą mieli zapewniony na przejściach granicznych w strzeżonych ośrodkach i aresztach dla cudzoziemców dostęp do informacji o możliwości złożenia wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej. Zgodnie z nowelizacją podanie o jej przyznanie będzie można składać w siedzibach wszystkich oddziałów i placówek Straży Granicznej. Obcokrajowiec będzie też mógł wnieść je w imieniu osób towarzyszących mu i zależnych od niego ze względów ekonomicznych, zdrowotnych lub na wiek (np. małżonka czy dzieci).

Nowelizacja nakłada również na Straż Graniczną dodatkowe obowiązki. Przykładowo obowiązek informowania cudzoziemca w języku dla niego zrozumiałym o trybie i zasadach udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej, podmiotach ją świadczących i adresie ośrodka recepcyjnego. Zakłada też, że nieodpłatna pomoc prawna będzie przysługiwała cudzoziemcowi ubiegającemu się o ochronę międzynarodową i pozbawianemu statusu uchodźcy lub ochrony uzupełniającej. 

Etap legislacyjny

Projekt skierowany do Senatu


Pozostało jeszcze 16% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane