statystyki

Piechociński ma kłopoty, bo nie chroni danych osobowych

autor: Patryk Słowik02.07.2015, 07:22; Aktualizacja: 02.07.2015, 09:15
Janusz Piechociński

Centrum Prasowe PSL poinformowało, że materiały nie miały charakteru marketingowegoźródło: Materiały Prasowe

Ministrowi gospodarki za naruszenie prawa przy kampanii informacyjnej grożą nawet dwa lata pozbawienia wolności. Postępowanie związane z ewentualnym naruszeniem przepisów ustawy o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 2014 r. poz. 1182 ze zm. – dalej: u.o.d.o.) przez wicepremiera prowadzi generalny inspektor ochrony danych osobowych.

O sprawie informowaliśmy na początku maja. Wicepremier informował e-mailowo tysiące Polaków m.in. o programie naprawczym dla Kompanii Węglowej, o problemach frankowiczów czy o białej księdze zamówień publicznych. Sęk w tym, że internauci o te wiadomości nie prosili.

Dotarliśmy do pisma, które GIODO w ostatnich dniach wystosował do Janusza Piechocińskiego. Jak się okazało, kampania informacyjna wicepremiera była zakrojona znacznie szerzej. „Przedmiotowe e-maile zawierają przykładowo życzenia świąteczne, życzenia na Dzień Kobiet” – czytamy w piśmie, w którym stwierdza się też, że zastrzeżenia kierowane do GIODO były liczne.

Minister Edyta Bielak-Jomaa, wzywając Janusza Piechocińskiego do zajęcia stanowiska w terminie 30 dni, powołuje się w piśmie na poczynione przed niespełna dwoma miesiącami przez DGP ustalenia. „Osoby fizyczne informują, że występowały do pana premiera z żądaniami zaprzestania przesyłania im tego typu niezamówionej korespondencji. Podnoszą również, że wskazywały panu premierowi, iż nigdy nie wyrażały zgody na przesyłanie im takiej korespondencji oraz nie przekazywały panu premierowi adresów e-mailowych w takim celu” – wskazuje w piśmie GIODO. Przywołuje art. 33 u.o.d.o., który stanowi, że administrator zbioru ma obowiązek udzielić zainteresowanemu informacji, skąd pozyskał jego dane. Takich informacji, jak ustalił GIODO, minister Piechociński nie udzielił.


Pozostało jeszcze 53% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane