statystyki

Prokuratoria Generalna będzie skuteczniejsza

autor: Patryk Słowik24.06.2015, 07:12; Aktualizacja: 24.06.2015, 08:27
prawo, sąd

Projekt, który niebawem trafi do Sejmu, przewiduje, że Prokuratoria Generalna będzie mogła sprawy o wartości sporu do 10 mln zł przekazywać do prowadzenia innym podmiotom reprezentującym Skarb Państwaźródło: ShutterStock

Rząd przyjął wczoraj projekt nowelizacji ustawy o Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa. Dzięki nowym przepisom Prokuratoria ma lepiej realizować swój podstawowy cel: chronić ważne interesy Skarbu Państwa w skomplikowanych sprawach.

Konieczność zmian dostrzeżono w 2012 r. Wówczas Kancelaria Prezesa Rady Ministrów przeprowadziła kontrolę w Prokuratorii. Jak się okazało, ok. 40 proc. spraw (rocznie wpływa ich ponad 4000), którymi zajmowali się świetnie wyszkoleni radcowie (jest ich niespełna 100), to sprawy błahe z punktu widzenia interesu państwa. Okazywało się więc, że fachowcy zamiast przygotowywać się do kluczowych rozpraw, musieli zajmować się np. indywidualnymi przypadkami skarżenia państwa przez osadzonych, którzy narzekali na złe warunki lokalowe w zakładach karnych.

Projekt, który niebawem trafi do Sejmu, przewiduje, że Prokuratoria Generalna będzie mogła sprawy o wartości sporu do 10 mln zł przekazywać do prowadzenia innym podmiotom reprezentującym Skarb Państwa (np. Służbie Więziennej czy ministrom). W sprawach o wartości powyżej 300 tys. zł podmiot, któremu przekazuje się sprawę, będzie mógł odmówić jej przyjęcia. Jeśli jednak wartość będzie niższa, decyzja Prokuratorii o przekazaniu będzie wiążąca.


Pozostało jeszcze 38% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane