statystyki

Prawo restrukturyzacyjne niebezpieczne dla prokurentów: Będą płacić za szkody wierzycieli

autor: Robert Uhl09.06.2015, 10:02; Aktualizacja: 09.06.2015, 11:08

Po wejściu nowego prawa restrukturyzacyjnego także oni mogą ponosić odpowiedzialność w razie upadłości, jeżeli nie zgłoszą w terminie wniosku o jej ogłoszenie. Podobnie jak członkowie zarządu spółek kapitałowych.

Nowa ustawa z 15 maja 2015 r. – Prawo restrukturyzacyjne ma wejść w życie 1 stycznia 2016 r. Uchwalone przez Sejm przepisy czekają już na podpis prezydenta. Przewidują one także zmiany w ustawie – Prawo upadłościowe i naprawcze (która od 1 stycznia 2016 r. nazywać się będzie Prawem upadłościowym). Jedna z istotnych modyfikacji dotyczyć będzie odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną wskutek spóźnionego zgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości.

Obecny stan prawny

Na gruncie obowiązującego art. 21 ustawy z 28 lutego 2003 r. – Prawo upadłościowe i naprawcze (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 233) jeżeli dłużnikiem jest osoba prawna albo inna jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną – obowiązek zgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości spoczywa na każdym, kto ma prawo ją reprezentować sam lub łącznie z innymi osobami. W razie niezłożenia wniosku o ogłoszenie upadłości w terminie osoby obowiązane do jego złożenia ponoszą odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną niezłożeniem wniosku w terminie.

Osoby obowiązane do złożenia wniosku to – w wypadku spółek kapitałowych – członkowie zarządu, a w wypadku spółek osobowych – wspólnicy, którym przysługuje prawo reprezentowania spółki. W orzecznictwie wykształcił się pogląd, że do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości nie są natomiast zobowiązani prokurenci (np. postanowienie Sądu Najwyższego z 15 marca 2013 r., sygn. akt V CSK 177/12). Na gruncie obecnie obowiązujących przepisów nie ponoszą oni zatem odpowiedzialności za nieterminowe zgłoszenie wniosku o ogłoszenie upadłości.

Ponadto aby wyegzekwować swoją należność, wierzyciel musi udowodnić winę osoby, która nie złożyła wniosku o ogłoszenie upadłości w terminie, związek przyczynowy oraz wysokość szkody poniesionej wskutek niezłożenia wniosku lub niezłożenia go w terminie. W praktyce wierzycielowi nie jest zatem łatwo skutecznie powołać się na tego rodzaju odpowiedzialność. W konsekwencji przepis ten stosunkowo rzadko znajduje zastosowanie. Tym bardziej że w przypadku spółek z ograniczoną odpowiedzialnością członkowie zarządu i tak ponoszą odpowiedzialność za zobowiązania spółki na podstawie art. 299 ustawy z 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 1030 ze zm.) i odpowiedzialność tę znacznie łatwiej jest wyegzekwować.


Pozostało jeszcze 64% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane