statystyki

Reformy nadzoru budowlanego nie będzie

autor: Anna Krzyżanowska27.05.2015, 07:36; Aktualizacja: 27.05.2015, 09:33
budowa, dom, nieruchomości

Organ nie będzie już weryfikować projektu, a jedynie sprawdzi, czy jest kompletnyźródło: ShutterStock

Po powstającym kodeksie budowlanym nie należy spodziewać się, że dokona rewolucji. Zaproponowaliśmy zmiany w obszarach, co do których wszyscy są zgodni, że potrzebują prawnej korekty – tak o przesłanej właśnie do konsultacji społecznych, po prawie trzech latach prac, księdze budowlanej kodeksu budowlanego mówił podczas ostatniego posiedzenia komisji infrastruktury prof. Marek Wierzbowski, szef komisji kodyfikacyjnej.

– Przepisy dotyczące prawa budowlanego są rozsiane po bardzo wielu aktach normatywnych. Kodyfikacja nie oznacza rewolucji w prawie. Oznacza, że składamy wszystko razem, porządkujemy i tworzymy jeden, bardzo spójny system – wyjaśniał Wierzbowski.

Większa odpowiedzialność

Oficjalna wersja projektu niewiele różni się od tej, którą już opisywaliśmy. Z jednym wyjątkiem. Dokument – mimo początkowych zapewnień – nie doprowadzi do zreformowania struktur nadzoru budowlanego. Początkowo komisja dążyła do likwidacji powiatowych inspektoratów nadzoru budowlanego i utworzenia w ich miejsce większych, ponadpowiatowych jednostek w postaci okręgowych inspektoratów nadzoru budowlanego. Powyższe miało służyć odzespoleniu nadzoru budowlanego najniższego szczebla i uniezależnieniu go od wpływów lokalnych. W trakcie uzgodnień międzyresortowych ten pomysł jednak przepadł.


Pozostało jeszcze 66% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane