statystyki

Były prezydent nie ma źle, czyli jakie uprawnienia przysługują ustępującej głowie państwa

autor: Artur Radwan26.05.2015, 10:21; Aktualizacja: 28.05.2015, 12:31
Prof. Bogumił Szmulik

Prof. Bogumił Szmulikźródło: DGP

- Ustępującej głowie państwa przysługuje dożywotnie uposażenie, które wynosi 75 proc. obecnych jego zarobków, czyli około 13 tys. zł. Dodatkowo z budżetu finansowane jest jego biuro, a także ma zagwarantowaną ochronę BOR - wyjaśnia prof. Bogumił Szmulik w rozmowie z Arturem Radwanem.

Reklama


Reklama


Jak wygląda status byłego prezydenta?
Uregulowanie statusu prawnego byłej głowy państwa jest przedmiotem regulacji prawa konstytucyjnego w większości państw świata. W niektórych z nich status ten został częściowo uregulowany na poziomie konstytucyjnym. Regulacje prawne oprócz przyjętego w Polsce modelu dożywotniego uposażenia byłej głowy państwa, niekiedy przyjmują, że były prezydent będzie członkiem organu kontroli konstytucyjnej (Francja) czy drugiej izby parlamentu (Włochy). W Polsce regulacja prawna statusu byłej głowy państwa pojawiła się po raz pierwszy w 1996 roku. Jest nią ustawa z 30 maja 1996 r. o uposażeniu byłego Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. Nr 95, poz. 356 z późn. zm.).

Kto jest objęty tym statusem?
Zgodnie z wymieniona ustawą, status byłego prezydenta przysługuje (przysługiwał) prezydentom wybranym poczynając od 1989 roku w wyborach powszechnych lub przez Zgromadzenie Narodowe. W drodze wyjątku uprawnienia takie przyznano także ostatniemu prezydentowi RP na uchodźstwie - Ryszardowi Kaczorowskiemu.

Co przysługuje ustępującemu prezydentowi?
Byłemu prezydentowi przysługuje dożywotnio miesięczne uposażenie w wysokości odpowiadającej 75 proc. kwoty wynagrodzenia zasadniczego ustalonego w przepisach o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe dla Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Uposażenie traktuje się w zakresie ubezpieczeń społecznych oraz przepisów podatkowych tak jak wynagrodzenie za pracę. W razie zbiegu prawa do wymienionego uposażenia z uposażeniem lub dochodem z tytułu wykonywania m.in. mandatu posła lub senatora – wypłaca się tylko jedno z nich wybrane przez byłego prezydenta.

A jak jest w przypadku otrzymywania emerytury?
Podobnie jeśli dochodzi do zbiegu prawa do emerytury lub renty inwalidzkiej z prawem do uposażenia. Wówczas także wypłaca się tylko jedno z tych świadczeń. Na przykład b. prezydent RP gen. Wojciech Jaruzelski pobierał emeryturę generalską w miejsce ww uposażenia, bowiem była wyższa.

Czy były prezydent w dalszym ciągu będzie objęty immunitetem?
Byłemu prezydentowi RP nie przysługuje po zakończeniu sprawowania urzędu immunitet. Jednakże za czyny dokonane w okresie sprawowania urzędu związane z naruszeniem Konstytucji, ustawy lub za popełnione w tym okresie przestępstwa będzie mógł odpowiadać jedynie przez Trybunałem Stanu w trybie odpowiedzialność konstytucyjnej.

Ale będzie mógł liczyć na ochronę?
Tak. Były Prezydent zachowuje uprawnienie do ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na zasadach określonych przez Ministra Spraw Wewnętrznych.

Były prezydent w dalszym ciągu będzie mógł być aktywny, bo przecież będzie mógł otworzyć swoje biuro…..
Tak. Co więcej byłemu prezydentowi na prowadzenie biura przysługują środki finansowe w wysokości i na zasadach określonych dla posłów otrzymujących środki finansowe na utworzenie, funkcjonowanie i finansowanie biura poselskiego. Wydatki na uposażenie byłego Prezydenta RP oraz utrzymanie jego biura są pokrywane z budżetu państwa w części dotyczącej Kancelarii Prezydenta. Wydatki na ochronę z środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

Na co jeszcze może liczyć były prezydent?
Ustępującej głowie państwa, a także członkom jego rodziny przysługują świadczenia zdrowotne na zasadach określonych dla pracowników i członków ich rodzin oraz dożywotnio na warunkach określonych dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe i członków ich rodzin. A w razie śmierci byłego prezydenta członkom jego rodziny (małżonkowi oraz dzieciom) przysługuje renta rodzinna oraz inne świadczenia w wysokości i na zasadach określonych w przepisach o zaopatrzeniu emerytalnym lub ubezpieczeniu społecznym.

Przyznane byłemu prezydentowi uprawnienia przysługują po zakończeniu kadencji. Ale nie tylko….
Może też być do nich uprawniony prezydent przed upływem kadencji, jeżeli opróżnienie urzędu prezydenta nastąpiło wskutek zrzeczenia się go albo uznania przez Zgromadzenie Narodowe trwałej niezdolności do sprawowania urzędu ze względu na stan zdrowia.

Dlaczego byłemu prezydentowi zapewnia się tego rodzaju profity?
Prawna regulacja statusu byłego Prezydenta RP ma zapewnić osobom, które w przeszłości sprawowały ten urząd, stabilny byt po odejściu z urzędu bez konieczności powtórnego angażowania się w bieżące życie polityczne, ubieganie się o funkcje publiczne czy podejmowania innych zajęć zarobkowych. Trzeba bowiem zauważyć, że prawo nie zabrania podejmowania takich zajęć byłej głowie państwa. Rozwiązanie takie ma zapewnić jednak pewną apolityczność byłej głowy państwa, co ma służyć utrzymaniu godności urzędu Prezydenta RP.

Prof. Bogumił Szmulik, konstytucjonalista, radca prawny, Kancelaria Radców Prawnych Szmulik i Wspólnicy sp. k.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

 • Januszmarek11(2015-05-27 08:25) Odpowiedz 10

  Po 5 latach emerytura. Rozrzutne to państwo, ale tylko dla elity. Zwykły człowiek musi pracować 40 lat, tyle proponował ustępujący prezydent, a w rzeczywistości możne i jeszcze więcej.

 • surowa(2015-05-28 01:15) Odpowiedz 10

  zero świadczeń niech weźmie kredyt u szuka pracy

 • dorcia(2015-10-01 21:30) Odpowiedz 10

  Jakie przywileje nie za duzo prezydenci mieli kasy nie moga oszczedzac jaka ochrona po skonczonej kadencji powinien byc jak kazdy obywatel a nie jeszcze kasa na prowadzenie biznesu jakie wyklady szok czego oni maja uczyc przekretow dosyc kiedy to sie wogole skonczy ten dobrobyt dla nich rodzinie znajomym wyborcy maja dosyc czy my mamy inne zoladki precz z przywilejami ...

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • polak(2015-10-02 10:16) Odpowiedz 10

  Trzeba zmienic konstytucje i prawo pozbawawiajac wieli z tych przywilejow poniewaz za 10 lat bedziemy utrzymywac 5 roznych bylych prezydentow w wraz z rodzinami co jest skandalem!
  Polski na to nie stac!

 • l(2015-05-28 07:14) Odpowiedz 10

  Czyli zupełnie inaczej niż wieksziosć ludzi, którym zgotowła i zgotowlai marny jak widac los mając ich gdzieś be zżadnej odpowiedzialności, referendum !

 • Nieburak(2015-09-07 18:18) Odpowiedz 00

  Jamuszrek11 czy jak mu tam!
  A kto Ci zabrania zostać prezydentem? Albo elitą?

 • gnom(2015-10-03 12:46) Odpowiedz 00

  Hola,hola,Co sie Komorowi nalezy to jako bylemy Prezydentowi.Jednak od rana tabloidy donosza ze zostal dyrektorem Coegium Civitas wiec powinien zrzec sie pieniedzy naleznych mu z prez\ydentury.

 • Nieburak(2015-09-07 18:31) Odpowiedz 00

  Zlikwidować należy senat w składzie obecnym.
  Powołać senat w kształcie izby lodów.
  Członkami tegoż ciała ustawodaeczego winni być byli Prezydenci, byli premierzy i inni zasłużenii dla Rzeczpospolitej osobistości, nie wyłączając prymasa Polski, a także przywódców i głów innych dużych religii.

 • cd(2015-05-26 13:00) Odpowiedz 00

  Takie uposażenie powinien otrzymywać były prezydent przez rok najwyżej trzy, osiągający wiek emerytalny - emeryturę a zdolni do pracy utrzymywać się z własnej pracy- obecne uregulowania to hodowla lumpów zaśmiecających scenę polityczną na dodatek prowadzących wiele niejasnych interesów. To wymaga pilnego uregulowania

 • matematyk(2015-05-27 10:27) Odpowiedz 00

  Co nam się należy jeśli nas odwołają z pracy ? Czas to zmienić. Jak rządziłem tak rządziłem, swoje wziąłem i dalej będę brał. To jest niesprawiedliwe.

 • Rychu(2015-05-27 15:17) Odpowiedz 00

  Uposażenie byłych prezydentów to pikuś w porównaniu do przywilejów europosłów.
  Minimalna emerytura, jaką po jednej kadencji będzie dostawał poseł Parlamentu Europejskiego wyniesie 5700 złotych

  Za każdy rok przepracowany w Europarlamencie, posłowie mają zagwarantowane wliczenie do emerytury 3,5 proc. pobieranej pensji
  Europoseł zarabia ponad 30 tys. zł miesięcznie.
  Praw do emerytury nabywa już po 3 latach bycia europosłem!
  W wieku 63 lat może przejść na emeryturę – wtedy za każdy rok bycia europosłem dostanie 1140 zł.
  Czyli po jednej kadencji należy mu się emerytura w wysokości 5700 zł.
  A jeśli będzie pełnił funkcję przez 4 kadencje to dostanie emeryturę wysokości 22 800 zł miesięcznie.

  Do tego dochodzi emerytura wypracowana w kraju.

 • Waloryzacja kwotowa ...(2015-05-26 20:04) Odpowiedz 00

  Emeryci podziękowali panu prezydentowi za waloryzację kwotową w 2012 roku, za złamanie Konstytucji przez jej strażnika (...)

 • Mural(2015-05-27 13:43) Odpowiedz 00

  Walczyłem z "bulem" pięć lat , ale dzisiaj czuję się już dobrze , he , he ...!

  ///A niektórzy żoliborscy patrioci rodem z Garwolina "wracali z ziemi wolskiej do Polski". I nadal nie wiedzą kiedy ze sceny ześć.
  Taką mnamy klasę polityczną. Jeden dysgrafia a drugi?

 • Bronek na emigracji ne jest zle,jedz i nie wracaj(2015-05-26 17:44) Odpowiedz 00

  Bronek,przeciez mowies mlodym,ze nie jest zle na emigracji ? Zapomniales Brukselski pacholku ?

 • Moze POsadka w Moskwie albo Brukseli ,wierny sluga(2015-05-26 17:41) Odpowiedz 00

  Ten antynarodowy lajdak PO.winien byc wyrzucony na smietnik !

 • drwal(2015-05-26 13:55) Odpowiedz 00

  Walczyłem z "bulem" pięć lat , ale dzisiaj czuję się już dobrze , he , he ...!

 • Piotr57(2015-05-26 13:35) Odpowiedz 00

  Wszystkie zwierzę są równe ale są równiejsze.

 • slonzok(2015-05-29 01:45) Odpowiedz 00

  I to wszystko nawet bez wieku emerytalnego…
  Nie wspominajac 40 przerobionych lat.
  Jaki z tego moral jedyny zawod z przyszloscia to polityk obojetnie w jakim kraju swiata.
  A wy sie denerwujecie na gornikow po 25 latach na dole

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama