statystyki

Do walki z korupcją lepiej się przygotować zawczasu

autor: Patryk Słowik26.05.2015, 07:32; Aktualizacja: 26.05.2015, 07:46
Prawo

Wele firm w 2017 r. będzie nieprzygotowanych na nowe regulacje.źródło: ShutterStock

Trzy pytania do Marii Ibisz, menedżera w zespole ds. zrównoważonego rozwoju w Polsce i Europie Środkowej, Deloitte

Co nowe przepisy dotyczące raportowania niefinansowego zmienią w kontekście korupcji? I czy nie okażą się przepisami martwymi?

Unijna dyrektywa ws. ujawniania informacji niefinansowych nakłada na firmy wymóg raportowania o przeciwdziałaniu korupcji i łapownictwu. Co to oznacza w praktyce dla firm? Od 2017 r. spółki będą zobowiązane do komunikowania m.in., jak przeciwdziałają korupcji i łapownictwu, czy mają wdrożony kodeks etyki jakie narzędzia i działania podjęły w tym zakresie oraz czy w ramach systemu oceny ryzyk monitorują również kwestie z zakresu korupcji. Będą także zobowiązane do publikacji efektów działań podjętych w tym obszarze.

Spodziewamy się, że wzrost przejrzystości w pewien sposób narzucony przez UE oraz Ministerstwo Finansów będzie impulsem do pogłębienia dobrych praktyk polskich przedsiębiorstw, wzmocnienia kultury etycznej opartej o wartości i większej skuteczności w przeciwdziałaniu nadużyciom. Niewątpliwie do spełnienia nowego wymogu UE będą lepiej przygotowane te przedsiębiorstwa, które już dziś zidentyfikują luki i wdrożą działania niezbędne do budowania systemowych rozwiązań w zakresie zarządzania etyką, z uwzględnieniem przeciwdziałania korupcji, nadużyciom, dyskryminacji i mobbingowi, praniu brudnych pieniędzy oraz łapówkarstwu. Takimi firmami są m.in. te, które już raportują w oparciu o międzynarodowy standard raportowania pozafinansowego GRI (Global Reporting Initiative).


Pozostało jeszcze 42% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane