statystyki

Aresztowania: Dyżurować będą głównie prokuratorzy rejonowi

autor: Ewa Ivanova25.05.2015, 07:39; Aktualizacja: 25.05.2015, 09:26

To prokuratorzy najniższego szczebla w nocy i w dni wolne będą jeździć na oględziny czy posiedzenia dotyczące aresztowania.

Prokuratorów rejonowych w dyżurowaniu nie wspomogą koledzy z prokuratur okręgowych i apelacyjnych. Nieoczekiwanie Andrzej Seremet zrezygnował z pomysłu wprowadzenia dyżurów pomocniczych. Projekt jego zarządzenia przewidywał jeszcze niedawno, że każdy z prokuratorów będzie musiał pełnić dyżury. Śledczy z prokuratur okręgowych i apelacyjnych mieli zaś pełnić dyżury w dwóch przestrzeniach: własnej właściwości rzeczowej (jedynie wybrane przestępstwa) i – pomocniczo – w prokuraturach rejonowych.

Krajowa Rada Prokuratury, podobnie jak prokuratorzy apelacyjni, negatywnie odnosiła się do tej koncepcji i namawiała PG do zmiany. Seremet ustąpił.

– Jestem usatysfakcjonowany, że PG zrezygnował z koncepcji dyżurów pomocniczych, bo to nonsens. Prokuratorzy będą dyżurować zgodnie z właściwością danego szczebla – komentuje Edward Zalewski, przewodniczący Krajowej Rady Prokuratury.

Jak jednak odpowie na zarzut rejonów, że dyżury prokuratorów okręgowych i apelacyjnych to tak naprawdę fikcja? W sprawach, które zgodnie z rozporządzeniem ministra sprawiedliwości trafiły na szczeble wyższe – o prawa autorskie, prawo własności przemysłowej, prawo prasowe – raczej nie zdarzają się np. oględziny zwłok.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane