statystyki

Znaczenie biegłych wzrośnie w procesie kontradyktoryjnym

autor: Piotr Szymaniak22.05.2015, 07:31; Aktualizacja: 22.05.2015, 08:06
Przepisy dotyczące biegłych w nowej procedurze karnej budzi wiele konferencji

Przepisy dotyczące biegłych w nowej procedurze karnej budzi wiele konferencjiźródło: ShutterStock

Sądy już teraz w zbyt dużym stopniu opierają się na opiniach biegłych. Czy w procesie kontradyktoryjnym wpływ opinii ekspertów na werdykt sądu jeszcze wzrośnie? Nad tym m.in. zastanawiali się uczestnicy konferencji naukowej „Biegły w wymiarze sprawiedliwości” zorganizowanej przez Uczelnię Łazarskiego. Wielką niewiadomą stanowi problem ekspertyz prywatnych przygotowywanych przez specjalistów w danej dziedzinie na zlecenie obrony. Znowelizowany kodeks postępowania karnego dopuszcza przeprowadzenie dowodu z takiej opinii prywatnej, ale – jak zauważa dr Magdalena Tomaszewska z Uniwersytetu Warszawskiego – biegły powoływany przez sąd (nie mówiąc już o biegłym powołanym przez prokuratora) ma dostęp do materiałów dowodowych.

– Jeżeli adwokat chce skorzystać z pomocy eksperta, to taki biegły dostępu do materiałów nie ma, a przynajmniej nie jest to uregulowane ani w nowym k.p.k., ani w projekcie ustawy o biegłych sądowych – podkreśla dr Tomaszewska, dodając, że projektowana ustawa o biegłych w ogóle nie zauważa zmiany procedury karnej.

– Drugim problemem jest wynagrodzenie biegłych prywatnych. Pytanie, czy nie tworzymy postępowania dla osób zamożnych, bo jeśli zrzucamy na obronę obowiązek dostarczenia opinii na swoją korzyść, to strona za tą opinię musi zapłacić. Nie wiadomo, czy oskarżony w jakiś sposób uzyska refundację takich wydatków – zauważa prawniczka.


Pozostało jeszcze 45% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane