statystyki

Komornik zajmuje wynagrodzenie. Ile można potrącić z tytułu należności niealimentacyjnych

autor: Magdalena Skalska14.05.2015, 09:34; Aktualizacja: 14.05.2015, 09:54
Pieniądze

Rozróżnia się dwie zasadnicze grupy potrąceń: obowiązkowe i dobrowolne.źródło: ShutterStock

Komornik sądowy zawiadomił o zajęciu pracownikowi wynagrodzenia za pracę z tytułu należności niealimentacyjnych. Jego wynagrodzenie wyniosło za kwiecień 2015 r. 1950,56 zł netto. Z wynagrodzenia potrącane są raty pożyczki z kasy zapomogowo-pożyczkowej w wysokości 330 zł plus 20 zł wkładu, raty pożyczki z zfśś – 157 zł, składka pzu – 55 zł, składka związkowa – 2 zł. Pracownikowi przysługują podstawowe koszty uzyskania przychodów 111,25 zł i pracodawca jest upoważniony do zmniejszania zaliczki na podatek dochodowy w kwocie 46,33 zł. Jak dokonać potrąceń?

Przy dokonywaniu potrąceń należy zachować odpowiednią kolejność i wyznaczone granice, przestrzegając limitów, które z jednej strony określają dopuszczalną wysokość potrącenia, z drugiej zaś obligują pracodawcę do wypłacenia pracownikowi tzw. kwoty wolnej. Stanowi ona równowartość minimalnego wynagrodzenia za pracę w danym roku kalendarzowym, po odliczeniu potrąceń ustawowych obciążających pobory zatrudnionego. Minimalne wynagrodzenie w 2015 r. to 1750 zł, kwota wolna od potrąceń wynosi zatem 1750 zł po przeliczeniu do wartości netto, czyli 1286,16 zł. Należy jednak pamiętać, że jest ona zróżnicowana w zależności od przysługujących pracownikowi kosztów uzyskania przychodów i uprawnień pracodawcy do stosowania dla niego ulgi podatkowej (PIT-2). Co ważne, kwota wolna jest proporcjonalnie pomniejszana w stosunku do wymiaru czasu pracy, natomiast nienaruszalna w przypadku nieprzepracowania całego miesiąca.

Rozróżnia się dwie zasadnicze grupy potrąceń: obowiązkowe i dobrowolne. Te pierwsze mają bezwzględne pierwszeństwo, przy czym z priorytetu w tej grupie korzystają sumy egzekwowane na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych. Dopiero w drugiej kolejności pracodawca dokonuje potrąceń innych niż alimentacyjne, egzekwowanych na podstawie tytułów wykonawczych. W takim przypadku egzekucji komorniczej podlega 1/2 wynagrodzenia netto do wysokości kwoty wolnej od potrąceń.

Nawiązując do pytania, wszystkie rodzaje płatności, o których w nim mowa, należą do grupy potrąceń dobrowolnych. Z chwilą zajęcia pensji podwładnego przez komornika pracodawca jest zobowiązany do przekazywania na jego konto tej części wynagrodzenia, którą zgodnie z przepisami może potrącić. Do czasu wyczerpania długu z tytułu egzekucji komorniczej trzeba zatem zaniechać potrącania wszelkich innych wierzytelności wymienionych w pytaniu, które do tej pory obciążały płacę netto zatrudnionego.


Pozostało jeszcze 43% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane