Choć mediację w sprawach cywilnych można stosować od dekady, to w praktyce mało kto z tej możliwości korzysta. Dość powiedzieć, że liczba ugód zawierana na skutek mediacji nie przekracza 0,2 proc. ogólnej liczby sporów.
Tymczasem eksperci od lat przekonują, że to droga szybsza, tańsza i mniej uciążliwa. Szczególnie istotne jest korzystanie z alternatywnych metod rozwiązywania sporów wśród przedsiębiorców.
W upowszechnianiu polubownych metod ma pomóc przyjęty przez rząd projekt ustawy o zmianie kodeksu postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw w związku ze wspieraniem polubownych metod rozwiązywania sporów. Jak? Proponowana regulacja przewiduje wprowadzenie obowiązku informowania w pozwie o podjęciu próby polubownego rozwiązania sporu przed skierowaniem go do sądu. Gdy takiej próby nie podjęto, powód powinien wyjaśnić dlaczego.
O możliwości skierowania sprawy do rozwiązania polubownego mają też informować sędziowie. Co więcej, skierowanie stron do mediacji będzie możliwe na każdym etapie sprawy, a także więcej niż raz w toku postępowania.
Mediacja będzie mogła zostać wyznaczona na okres do trzech miesięcy. Jeżeli natomiast pozwany dłużnik nie zgodzi się na tę drogę, wówczas wierzyciel nie poniesie konsekwencji związanych z przerwaniem biegu przedawnienia roszczenia, jeżeli zdecyduje się na klasyczny pozew w terminie trzech miesięcy.
Wniosek o zatwierdzenie ugody zawartej przed mediatorem ma być zwolniony od opłat sądowych, a osoby ubogie mogą być zwolnione od kosztów mediacji w ogóle. Zmiany mają też dotknąć postępowań arbitrażowych. Przykładowo w sprawach o uznanie lub stwierdzenie wykonalności wyroków krajowych sądów polubownych oraz postępowań ze skarg o uchylenie wyroku sądu polubownego ma być wprowadzona jednoinstancyjność.
Wejście w życie ustawy ma nastąpić 1 stycznia 2016 r.
Etap legislacyjny
Projekt przyjęty przez rząd