statystyki

Niekonstytucyjny zbieg przestępstwa i wykroczenia

autor: Małgorzata Kryszkiewicz07.05.2015, 17:00
Art. 10 k.w. przewiduje, że jeżeli czyn jest jednocześnie wykroczeniem i przestępstwem, orzeka się karę za jedno i za drugie, natomiast wykonuje surowszą.

Art. 10 k.w. przewiduje, że jeżeli czyn jest jednocześnie wykroczeniem i przestępstwem, orzeka się karę za jedno i za drugie, natomiast wykonuje surowszą.źródło: ShutterStock

Konstrukcja idealnego zbiegu wykroczenia z przestępstwem (art. 10 kodeksu wykroczeń) prowadzi do ponoszenia przez tego samego sprawcę za ten sam czyn podwójnej odpowiedzialności – za przestępstwo i za wykroczenie. A to jest niezgodne z wywodzoną z art. 2 konstytucji zasadą nieprowadzenia postępowania o to samo (ne bis in idem). Tak uważa Sejm, który przedstawił stanowisko do sprawy zawisłej przed Trybunałem Konstytucyjnym.

Art. 10 k.w. przewiduje, że jeżeli czyn jest jednocześnie wykroczeniem i przestępstwem, orzeka się karę za jedno i za drugie, natomiast wykonuje surowszą. W przypadku gdy wcześniej wykonano łagodniejszą – zalicza się ją na poczet tej bardziej rygorystycznej. W 2014 r. przepis ten zaskarżyła do TK rzecznik praw obywatelskich. Wskazywała, że jest on niezgodny nie tylko z konstytucją, lecz także z Konwencją o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności oraz Międzynarodowym Paktem Praw Obywatelskich i Politycznych.


Pozostało jeszcze 63% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane