statystyki

97 lat sporu o niezależne sądownictwo

autor: Małgorzata Kryszkiewicz29.04.2015, 07:52; Aktualizacja: 29.04.2015, 10:49
Prace nad „konstytucją dla sądów”, czyli prawem o ustroju sądów powszechnych, w odrodzonej Polsce rozpoczęły się w 1919 r., a zakończyły uchwaleniem ustawy w 1928 r.

Prace nad „konstytucją dla sądów”, czyli prawem o ustroju sądów powszechnych, w odrodzonej Polsce rozpoczęły się w 1919 r., a zakończyły uchwaleniem ustawy w 1928 r.źródło: ShutterStock

Sądy są powolne, praca orzekających rozłożona nierównomiernie, a komfort zwykłego obywatela w kontakcie z trzecią władzą daleki od ideału. I to mimo że od blisko stu lat nadzorem administracyjnym nad wymiarem sprawiedliwości zajmuje się przedstawiciel rządu. Może czas to zmienić?

3 stycznia 1918 r. Rada Regencyjna wydała dekret o tymczasowej organizacji Władz Naczelnych w Królestwie Polskim. Zgodnie z jego art. 23 do ministra sprawiedliwości należały „wszelkie sprawy dotyczące zarządu wymiaru sprawiedliwości i z tym zarządem związane (...)”. Datę tę można uznać za symboliczny początek sporu między władzą wykonawczą a sądowniczą.


Pozostało jeszcze 91% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane