18 kwietnia rozpoczęła się kolejna kadencja Krajowej Rady Notarialnej. Jej prezesem został Mariusz Białecki z warszawskiej Izby Notarialnej, który zastąpił na tym stanowisku Tomasza Janika.
– IX Kadencja KRN, której mam zaszczyt przewodniczyć, podejmie działania zmierzające do uczynienia z polskiego notariatu jeżeli nie najnowocześniejszego, to na pewno jednego z najbardziej nowoczesnych w Europie – zapowiada prezes Białecki.
– Myślę przede wszystkim o digitalizacji codziennej pracy rejentów oraz zaangażowaniu KRN w prace nad cyfryzacją procedur w szeroko pojętym obszarze administracji i sądownictwa – dodaje.
Notariat pod jego przewodnictwem podjąć ma również działania zmierzające do przywrócenia godności wykonywania zawodu notariusza. Jak bowiem mówi Mariusz Białecki, ostatnie lata nie były łatwe dla środowiska. Zmiany w prawie doprowadziły do gwałtownego wzrostu liczby rejentów, co przełożyło się na pojawienie się zjawisk typowych dla wolnej gry rynkowej, takich jak konkurencja, która nie zawsze odbywa się z poszanowaniem zasad etyki zawodowej.
– W szczególnie trudnej sytuacji znaleźli się najmłodsi członkowie naszej profesji. Będziemy pracować nad określeniem takich zasad funkcjonowania notariatu, które umożliwią wszystkim notariuszom spokojne, zgodne z zasadami etyki zawodowej wykonywanie obowiązków. Jednak aby było to możliwe, konieczne jest poszerzenie kompetencji notariuszy o nowe czynności – zaznacza Białecki.
Funkcje wiceprezesów rady pełnić będą Elżbieta Rączkowska-Martyn oraz Jacek Wojdyło.
Przypomnijmy, że zgodnie z ustawą – Prawo o notariacie (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 164 ze zm.) KRN składa się z notariuszy wybranych przez walne zgromadzenia izb notarialnych. Jej kadencja wynosi 3 lata. Prezes wybierany jest w drodze tajnego głosowania. Zarówno on, jak i wiceprezesi nie mogą sprawować tych samych funkcji więcej niż dwie następujące bezpośrednio po sobie pełne kadencje.