statystyki

Weksel bez określenia waluty też jest ważny

autor: Michał Culepa21.04.2015, 08:14; Aktualizacja: 21.04.2015, 09:51

Brak podania waluty w wekslu nie powoduje jego nieważności, nawet wtedy, gdy wierzyciel wekslowy dopisze jej określenie do wskazanej w dokumencie sumy – uchwalił Sąd Najwyższy.

Dariusz B. i Jarosław L. byli wspólnikami spółki z o.o. W 2011 r. Dariusz B. zawarł z Jarosławem L. umowę sprzedaży udziałów w spółce. W związku z zapłatą za udziały Jarosław L. wręczył Dariuszowi B. kilka własnoręcznie wypełnionych i podpisanych weksli. Wszystkie miały określone terminy zapłaty. Dodatkowo Jarosław L. podpisał i wręczył Dariuszowi B. jeden weksel in blanco, na którym – oprócz podpisu – wpisał jedynie, w prawym górnym rogu, cyframi oraz słownie, kwotę „250 000 –dwieście pięćdziesiąt tysięcy”, bez podania waluty. Dariusz B. miał dzięki temu możliwość – w dowolnym terminie, w razie braku gotówki – wypełnienia weksla.

Wszystkie weksle i rozliczenia pomiędzy stronami dokonywane były w walucie polskiej. Sporny weksel, oprócz podpisu oraz sumy wpisanej cyframi i słownie przez Jarosława L., wypełniony został przez Dariusza B., który ostatecznie wpisał też nazwę waluty – po kwocie 250 000 dopisał słowo „złotych”.

Gdy doszło do zapłaty weksla, Jarosław L. odmówił jego realizacji. Wobec tego Dariusz B. wszczął przeciwko wspólnikowi postępowanie nakazowe. W wyniku odwołania nakaz zapłaty został uchylony, ale sąd I instancji uznał powództwo za zasadne i zasądził na rzecz Dariusza B. żądaną kwotę 250 tys. zł wraz z odsetkami. Apelację złożył pozwany wspólnik twierdząc, że weksel jest nieważny. Według Jarosława L. dokument został sporządzony niezgodnie z przepisami Prawa wekslowego (Dz.U. 1936 nr 37 poz. 282). Nie oznaczono w nim bowiem sumy pieniężnej – podano jedynie określoną liczbę, ale bez wskazania waluty. Wobec tego tak sporządzony dokument nie jest wekslem i jako taki jest nieważny. Zaś wskazanie przez Dariusza B. waluty w nagłówku weksla nie powoduje przywrócenia mu ważności.


Pozostało jeszcze 27% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane