statystyki

Brak BTE oznacza więcej procesów

autor: Małgorzata Kryszkiewicz16.04.2015, 07:31; Aktualizacja: 16.04.2015, 10:36
Bank

Składać je będą oczywiście banki, które obecnie uzyskują tytuły wykonawcze z całkowitym pominięciem sądowego postępowania rozpoznawczegoźródło: ShutterStock
autor zdjęcia: schutterstock

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego odbierający bankom prawo do wystawiania bankowego tytułu egzekucyjnego (sygn. akt P 45/12) może oddać sądom niedźwiedzią przysługę. Po jego wejściu w życie (co ma nastąpić 1 sierpnia 2016 r.) zostaną one bowiem zalane pozwami o zapłatę.

Więcej spraw

Składać je będą oczywiście banki, które obecnie uzyskują tytuły wykonawcze z całkowitym pominięciem sądowego postępowania rozpoznawczego. Jedyne, czego chcą od sądów, to nadanie bankowemu tytułowi egzekucyjnemu (BTE) klauzuli wykonalności. To jednak niemal czysta formalność (sąd nie rozpatruje sprawy merytorycznie, a na nadanie klauzuli ma 3 dni). Tymczasem po wejściu w życie wyroku TK banki, jeżeli będą chciały odzyskać swoje pieniądze, będą musiały składać w każdym przypadku pozew o zapłatę. Większość będzie oczywiście rozpatrywana w trybie elektronicznego postępowania upominawczego, jednak jeżeli dłużnik od nakazu wydanego przez e-sąd się odwoła, sprawa zostanie przekazana tradycyjnemu sądowi.

– Sądy cywilne i gospodarcze już obecnie ledwo dają sobie radę z wpływem spraw. Nie wyobrażam sobie, co będzie po 1 sierpnia 2016 r. Rocznie banki wydają nawet milion BTE. Teraz te wszystkie sprawy trafią do sądów – mówi Bartłomiej Przymusiński, sędzia Sądu Rejonowego Poznań-Stare Miasto.


Pozostało jeszcze 57% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • nie dłuzniczka(2015-04-16 23:24) Zgłoś naruszenie 00

    I bardzo dobrze, ze banki nie będą mogły wstawiać BTE. Bo obecnie dłużnik nie wie, co w tym BTE wpisuje bank. Jesli bank zawyżył kwotę długu, a BTE zostanie wystawiony, to podatnik jest pozbawiony obrony i wskazania bankowi błedów w rozliczeniu wpłat. Banki nagminnie nie zwracają kwot naleznych do zwrotu i wykazują w BTE wiekszy dług. Również zawyżaja kwoty odsetek. Banki takze nagminnie zawyzają opłaty za nadanie listów i za wizyty windykatorów. Nawet wpis w Rejestrze Klauzul Niedozwolonych ich nie odstrasza. A jak sprawa pójdzie do sądu, to banki będą musiały wykazać prawidłowość naliczeń. Bo teraz to jest horror.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane