statystyki

Wniosek Sądu Najwyższego zagraża jawności życia publicznego

autor: Ewa Ivanova09.04.2015, 07:39; Aktualizacja: 09.04.2015, 09:51
I prezes SN stawia też we wniosku zarzut braku możliwości udziału osób pełniących funkcje publiczne w postępowaniu dotyczącym udzielenia informacji.

I prezes SN stawia też we wniosku zarzut braku możliwości udziału osób pełniących funkcje publiczne w postępowaniu dotyczącym udzielenia informacji.źródło: ShutterStock


Koalicja na rzecz otwartego rządu nie zostawia suchej nitki na wniosku I prezesa Sądu Najwyższego w zakresie dostępu do informacji publicznej (sygn. akt K 58/13). Swe stanowisko przedstawiła właśnie Trybunałowi Konstytucyjnemu. W imieniu koalicji głos zabrały dwie organizacje: stowarzyszenie Sieć Obywatelska Watchdog Polska oraz Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

Konkluzja opinii jest druzgocąca: „Wniosek pierwszego prezesa SN – w każdym z podnoszonych zarzutów – wykracza poza troskę o ważenie prawa dostępu do informacji publicznej oraz prawa do prywatności. Jesteśmy zdania, że jego uznanie może zagrozić jawności i przejrzystości życia publicznego w Polsce”.


Pozostało jeszcze 81% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane