statystyki

Gminy nie stracą finansowo na zmianach prawa budowlanego

autor: Łukasz Zalewski08.04.2015, 20:00; Aktualizacja: 20.05.2015, 10:31
mieszkanie, dom, budowa

Inwestorzy będą musieli uiścić opłaty od czynności organów dokonywanych w uproszczonych postępowaniach. mieszkanie, dom, budowaźródło: ShutterStock

To, że zamiast pozwoleń na budowę będą zgłoszenia budowlane, nie odbije się na wpływach do kas samorządów. Nowelizacja wprowadza modyfikacje w opłacie skarbowej, które mają zneutralizować negatywne skutki dla dochodów.

Celem nowelizacji prawa budowlanego, którą podpisał już prezydent, jest uproszczenie i przyspieszenie procesu budowlanego. Nie będzie już np. potrzebne pozwolenie na budowę domów jednorodzinnych, a wystarczy zgłoszenie. Dla gmin istotne są skutki finansowe tej nowelizacji. Jej autorzy zakładali, że nie wpłynie ona negatywnie na dochody gmin z tytułu opłaty skarbowej. W związku z tym nowelizacja przewiduje również zmiany w ustawie o opłacie skarbowej (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1628 ze zm.).

Za co pieniądze

Inwestorzy będą musieli uiścić opłaty od czynności organów dokonywanych w uproszczonych postępowaniach. W praktyce nowelizacja dodała nowe pozycje – od 9a do 9d – do części I załącznika do ustawy, który zawiera wykaz przedmiotów opłaty skarbowej, stawek oraz zwolnień.

Przed zmianami decyzja dotycząca zatwierdzenia projektu budowlanego podlega opłacie skarbowej, ale zwolnione były czynności w sprawach budownictwa mieszkaniowego.

Po zmianach opłaty będą dotyczyć zgłoszeń, ale jedynie przypadków wskazanych w załączniku do ustawy.


Pozostało jeszcze 74% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane