statystyki

Do skargi kasacyjnej nie potrzeba kontaktu z klientem

autor: Ewa Maria Radlińska03.04.2015, 00:00; Aktualizacja: 03.04.2015, 00:43

Żadne przepisy regulujące działalność radców prawnych, jak również zasady etyczne nie obligują pełnomocnika do każdorazowego podejmowania prób osobistego kontaktu z klientem.

Reklama


STAN FAKTYCZNY

Sprawa dotyczyła dwóch radców prawnych, którzy zostali wyznaczeni pełnomocnikami z urzędu Jana K. Pierwszy z radców został ustanowiony w postępowaniu ze skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem wyroku sądu apelacyjnego. Zapoznał się z aktami sprawy, a następnie spotkał się osobiście z Janem K. w areszcie śledczym, gdzie ten przebywał. Przedstawił mu swoją ocenę stanu prawnego sprawy i wyjaśnił powody, dla których nie widzi podstaw do wniesienia skargi. Jan K. uznał argumentację radcy za zasadną i zgodził się na sporządzenie opinii o braku podstaw do wniesienia skargi. Taką też opinię prawnik sporządził, informując o jej sporządzeniu sąd apelacyjny, klienta i okręgową izbę radców prawnych.

Drugi radca został wyznaczony do postępowania kasacyjnego. Zapoznał się z aktami sprawy. Następnie na prośbę klienta o spotkanie i wstrzymanie się do tego czasu ze złożeniem skargi, udał się do aresztu. Klient ostatecznie nie wyraził jednak zgody na widzenie z radcą bez podania przyczyny, w związku z czym do spotkania tego nie doszło.

Po dokonaniu analizy stanu prawnego sprawy, radca sporządził opinię prawną o braku podstaw do wniesienia skargi kasacyjnej. Poinformował przy tym sąd apelacyjny, że przekroczenie wynikającego z art. 118 par. 5 kodeksu postępowania cywilnego dwutygodniowego terminu na założenie opinii nastąpiło z przyczyn przez niego niezawinionych, a z powodu niewłaściwego zachowania Jana K., który najpierw domagał się spotkania, a następnie odmówił udziału w nim, mimo stawienia się radcy w areszcie.


Pozostało jeszcze 82% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Artykuły powiązane

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Wesołych świąt(2015-04-05 08:07) Zgłoś naruszenie 00

    Mało! Trzysta powinien chcieć! Za brak szacunku należy się!

    Odpowiedz
  • r(2015-04-08 08:07) Zgłoś naruszenie 00

    Wygląda chyba na to, że ten pan tutaj pogrywał sobie z kim chce i jak chce, za co powinien zostać dodatkowo ukarany, choć może mieć poczucie „niesprawiedliwości”, gdyż to zjawisko powszechne w życiu, wiele przepisów jest tak skonstruowanych, że taki, niektóry bez kultury „klient” i mu podobny może dosłownie „deptać” np. radcę prawnego, a min samorząd radców i sądy niektóre często temu nie przeciwdziałają, gdy min wówczas „nie pod publikę”; poza tym na procesy wszelkie trzeba mieć w zasadzie pieniądze, zawsze „jakieś”, a na te z dóbr osobistych duże, stawki opłat sądowych w porównaniu na przykład z niektórymi stawkami radców są znacznie za wysokie, w ogóle dochody większości raczej ludzi, w tym ubożejących wielu radców przynajmniej tak mówią, jakie mają majątki nieraz widać są nieadekwatne do cen pospolitych dóbr , samochody, nieruchomości i tym się nikt nie przejmuje z mogących to zmienić a specjalizujących się w zubożeniu narodu ! , sąd zdaje się wydał oczywisty wyrok, który słusznie pan dziekan w swego rodzaju, klarownej „glosie” poparł, pomagając chyba zarazem słusznie radcom w tej sprawie, jak sądy „Wychwalają” się zawsze albo z reguły nawzajem - ale to inna kwestia, choć wiele sądów nie ma pojęcia lub nie chce mieć o wykonywaniu w wielu aspektach zawodu radcy prawnego i może też adwokata, czy inni pełnomocnicy mieli lub będą mieli tyle „szczęścia” i dostaną „sprawiedliwości”; w efekcie parafrazując, wszystko raczej sprowadza się do pieniędzy, co wokół „widać, słychać i czuć” i nie tylko, kto uważa inaczej „niech pierwszy rzuci kamieniem” ?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama