System teleinformatyczny, który pozwoli ministrowi sprawiedliwości sprawować skuteczny nadzór administracyjny nad sądami, będzie oddzielony od systemów sądowych – zapewniał wczoraj Wojciech Hajduk, wiceminister sprawiedliwości. Nie będzie tym samym możliwości, aby ktokolwiek z resortu online sprawdzał po nazwisku, jakie kto ma sprawy w sądzie. Gwarancją – oprócz odpowiednich zapisów ustawowych – mają być techniczne zabezpieczenia.
– Jeżeli chodzi o pracę nad odpowiednim systemem dla resortu, jesteśmy na etapie rozpisywania przetargu. I w specyfikacji istotnych warunków zamówienia nie będzie zapisane, że system ma być kompatybilny z systemami sądowymi. Minister bowiem nie ma podstaw prawnych do wydatkowania państwowych pieniędzy na tego typu narzędzie – deklarował Hajduk.
Jak więc szef resortu będzie uzyskiwał dane mające mu pomóc sprawować skuteczny nadzór administracyjny nad sądami?
– Prezesi sądów będą wypełniali odpowiednie formularze i nam je odsyłali. To będzie się działo nie online, lecz drogą e-mailową – zapewniał wiceminister.
W formularzach znajdą się jedynie informacje zbiorcze, statystyczne, i tak już obecnie przesyłane w ramach informacji zarządczej.
– Dzięki nim będziemy w stanie stwierdzić, czy w danej sprawie nie doszło do przewlekłości i wezwać prezesa, aby wyjaśnił, dlaczego, mimo upływu dłuższego okresu, nie były podejmowane żadne czynności – tłumaczył Wojciech Hajduk.
Jednak nie możliwość uzyskiwania przez ministra informacji statystycznej wywołała zaniepokojenie. Najwięcej wątpliwości budzi zapis w uchwalonej ostatnio noweli prawa o ustroju sądów powszechnych, zgodnie z którą minister będzie miał dostęp do danych wrażliwych wszystkich uczestników postępowań sądowych. Minister Hajduk prostował jednak, że taki dostęp będzie możliwy tylko gdy minister będzie zamierzał wnioskować o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego wobec konkretnego sędziego.
– Ale do tego minister ma prawo już dziś. Aby stwierdzić, czy są podstawy do takiego wniosku, musi bowiem zaznajomić się z aktami spraw prowadzonych przez danego sędziego – wyjaśniał.
Stąd zapis w noweli o tym, że minister będzie mógł przetwarzać dane osobowe uczestników postępowań sądowych bez ich zgody i wiedzy.
– A zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z takim przetwarzaniem mamy do czynienia nawet wówczas, gdy minister, przeglądając akta, przeczyta nazwiska stron czy świadków – tłumaczył Hajduk.
Sporem dotyczącym tej kompetencji ministra zainteresował się prezydent. Poprosił, aby opinię przedstawiła mu Krajowa Rada Sądownictwa. Ma się ona zebrać w tym celu jutro.
Nie będzie możliwości, by online sprawdzać po nazwisku, kto ma sprawę w sądzie