statystyki

Kancelaria jako spółka kapitałowa? Już pora

autor: Ewa Maria Radlińska27.02.2015, 00:00; Aktualizacja: 27.02.2015, 12:20
Andrzej Michałowski adwokat, członek Naczelnej Rady Adwokackiej

Andrzej Michałowski adwokat, członek Naczelnej Rady Adwokackiejźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Spójrzmy prawdzie w oczy. Wykonywanie zawodu adwokata jest coraz bardziej zbliżone do działalności zwykłych przedsiębiorców. Taki los zgotował nam ustawodawca i to się nie zmieni, choćby palestra podjęła jeszcze wiele uchwał protestujących - mówi adwokat Andrzej Michałowski.

Ewa Maria Radlińska: Na świecie prowadzenie kancelarii w formie spółki kapitałowej nikogo nie dziwi. Czy Polska jest już gotowa na wprowadzenie nowych form świadczenia pomocy prawnej? 

Andrzej Michałowski adwokat, członek Naczelnej Rady Adwokackiej: W naszym kraju świadczenie pomocy prawnej odbywa się tak, jak w wielu innych krajach na świecie, a już na pewno na europejskim poziomie. Jednak w Europie świadczenie pomocy prawnej w formie spółek kapitałowych już się rozwija i to od dobrych kilku lat, więc w Polsce – zarówno polski ustawodawca, jak i adwokatura – nie powinni dłużej udawać, że takich możliwości w ogóle nie ma. Przynajmniej należy poważnie zastanowić się nad możliwymi i akceptowalnymi zmianami w tym kierunku. Chodzi o to, by takie zmiany były efektem twórczej dyskusji, a nie żywiołowego rozwoju i regulacji pisanych na kolanie. Na świecie obydwa scenariusze były już realizowane i zdecydowanie lepiej wyszły na tym te kraje, które uregulowały kwestię świadczenia pomocy prawnej w formie spółek kapitałowych w sposób dojrzały niż te, które długo blokowały wprowadzenie takich zmian aż do momentu, kiedy zostały do tego kroku zmuszone, np. w wyniku wydania orzeczenia sądu konstytucyjnego. Ta ostatnia sytuacja powodowała, że takie spółki zaczynały działać w pustce pozbawionej reguł.

EMR: No ale w Polsce adwokaci toczą gorące dyskusje nad zakazem reklamy czy posługiwaniem się tytułem specjalisty, a pan sięga po spółki kapitałowe. Czy to nie przyprawi polskich adwokatów o palpitację serca?


Pozostało jeszcze 90% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • wjw(2015-02-28 15:38) Zgłoś naruszenie 00

    A kiedy NRA raczy ruszyć tyłki i coś zrobić w sprawie stawek za sprawy z urzędu nie zmienianych od 2002 roku ?
    Może to panom mającym lukratywne posadki w dużych kancelariach ze zleceń z koncernami nie przeszkadza ale dotyczy to większości innych adwokatów.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane