Dyrektor Centralnego Ośrodka Informatyki Nikodem Bończa Tomaszewski podkreśla, że zmiany będą rewolucyjne nie tylko dla klienta w urzędzie, ale też dla pracy samych urzędników. Zamiast pracować z wieloma systemami i bazami danych, będą korzystać z jednego nowego systemu. "To jest zmiana, która jest rewolucyjna" - podkreślił Bończa Tomaszewski. Jako przykład podał powstanie aktu zgonu, co automatycznie spowoduje unieważnienie dowodu osobistego zmarłej osoby i wykreślenie numeru PESEL. "Jest to niezwykłe ułatwienie, które daje nam gigantyczną poprawę jakości danych o obywatelach i pełną automatyzację działania" - powiedział szef COI.

MSW zapewnia, że jest przygotowane na ewentualne awarie podczas wdrażania nowego systemu. Wiceszef Centralnego Ośrodka Informatyki Marcin Malicki podkreśla, że prace nad nowymi rozwiązaniami trwały od dwóch lat, a od ponad pół roku były testowane. Urzędnicy zgłaszali swoje uwagi i na tej podstawie wprowadzano zmiany. "Myśmy na tej podstawie wyciągnęliśmy wiele wniosków. Uważamy, że jesteśmy dobrze przygotowani, żeby te kilkanaście tysięcy zarejestrowanych w systemie użytkowników mogło pracować i nie było z tym problemów" - mówił Malicki.

Wraz z nowym Systemem Rejestrów Państwowych wchodzą w życie inne zmiany: między innymi nowy wzór dowodów osobistych bez informacji o adresie zameldowania. Od marca śluby cywilne będzie można brać w innych miejscach niż urząd stanu cywilnego, a rodzice będą mogli nadawać dzieciom nie tylko polskie imiona.