statystyki

Prywatność do wglądu

autor: Małgorzata Kryszkiewicz24.02.2015, 05:00; Aktualizacja: 24.02.2015, 08:31

Już od czerwca szef resortu sprawiedliwości uzyska dostęp online do danych z procesów sądowych. Zdaniem sędziów ułatwi to rządowi zbieranie haków.

Wzbudzający emocje przepis nie podobał się ani podmiotom chroniącym naszą prywatność, ani senatorom. Na pewnym etapie prac nad zmianami prawa o ustroju sądów powszechnych (u.s.p.) senackie komisje rekomendowały bowiem jego skreślenie. Ostatecznie jednak przepis znalazł się w noweli, która teraz czeka na podpis prezydenta.

Zachwiana równowaga

Na mocy kontrowersyjnego art. 175 a par. 3 u.s.p. minister sprawiedliwości będzie zbierał informacje o każdym, kto stanie przed sądem. I będzie mógł w prosty sposób, bo za pomocą systemów teleinformatycznych, zidentyfikować każdego z uczestników postępowania. Zaledwie kilka sekund zajmie mu sprawdzenie, czy dana osoba np. zmieniła płeć, wzięła rozwód lub została skazana za jazdę po pijanemu. W ten sam sposób minister zapozna się z danymi stanowiącymi tajemnicę przedsiębiorstw. Co istotne, sięgać po tego typu informacje będzie mógł bez zgody, a nawet wiedzy osoby, której dotyczą.


Pozostało jeszcze 78% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane