statystyki

Wątpliwa ochrona związkowa delegowanego prokuratora

autor: Ewa Ivanova21.01.2015, 07:18; Aktualizacja: 21.01.2015, 07:45

Niewykluczone, że już w poniedziałek warszawski sąd rejonowy rozstrzygnie, jak daleko sięgają granice ochrony działacza związkowego. Sprawa jest o tyle niecodzienna, że chodzi o prokuratorkę, która pracowała w prokuraturze generalnej.

Prokuratorka była społecznym inspektorem pracy i jednocześnie wiceszefem organizacji związkowej prokuratorów w tej jednostce. Związek wskazywał ją pracodawcy jako osobę, której zatrudnienie oraz warunki pracy i płacy są objęte szczególną ochroną (art. 13 ust. 1 i 3 ustawy o społecznej inspekcji pracy – Dz.U. z 1983 r. nr 35, poz. 163 ze zm. oraz art. 32 ust. 1 i 2 ustawy o związkach zawodowych – t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 167 ze zm.). Pytanie jednak, czy taka ochrona przysługuje również prokuratorowi, który był na delegacji w PG i miał tam etat.

Zakończenie delegacji oznaczało dla mnie zmianę zarówno warunków pracy, jak i płacy. Uniemożliwiono mi tym samym wykonywanie funkcji, do których zostałam wybrana – wskazuje prokuratorka.

Na moje miejsce, do wypełniania wykonywanych przeze mnie zadań, zatrudniono w PG trzy osoby. Jest jasne, że jedyną przyczyną zakończenia ze mną współpracy była duża aktywność związkowa – dodaje.


Pozostało jeszcze 72% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane