statystyki

Sejm nie chce się dzielić kompetencją wyboru sędziów TK

autor: Małgorzata Kryszkiewicz15.01.2015, 07:33; Aktualizacja: 15.01.2015, 11:45
prawo, sąd, sprawiedliwość

Również Stanisław Biernat, sędzia TK, podkreślał, że nowy tryb nie narusza konstytucji.źródło: ShutterStock

Preselekcji kandydatów nie będzie. Poszerzenie kręgu podmiotów mogących ich zgłaszać zaproponował prezydent

Taką decyzję podjęli posłowie na ostatnim posiedzeniu podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia przedstawionego przez prezydenta projektu ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Dziś kandydatów mogą zgłaszać jedynie posłowie i od lat nie cichną zarzuty upolitycznienia sądu konstytucyjnego. Dlatego w projekcie prezydenckiej ustawy znalazł się art. 19, zgodnie z którym nie później niż 6 miesięcy przed upływem kadencji sędziego trybunału marszałek Sejmu w Monitorze Polskim miałby informować o możliwości zgłaszania osób, spośród których będą zgłaszani kandydaci na sędziego TK. Poza grupą co najmniej 15 posłów takie prawo miały uzyskać: Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego, Krajowa Rada Sądownictwa, Krajowa Rada Prokuratury, samorząd adwokatów, radców prawnych oraz notariuszy, a także uczelnie uprawnione do nadawania habilitacji.

Posłowie jednak zaproponowali wykreślenie tych przepisów. Wszystko dlatego, że eksperci, w tym biuro legislacyjne Sejmu, wyrazili wątpliwości, czy proponowany przez prezydenta tryb byłby zgodny z ustawą zasadniczą. Zgodnie bowiem z art. 194 ust. 1 konstytucji – sędziowie trybunału wybierani są indywidualnie przez Sejm spośród osób wyróżniających się wiedzą prawniczą. „Wybór składu personalnego Trybunału został więc zastrzeżony przez ustrojodawcę na rzecz Sejmu” – czytamy w opinii sporządzonej przez ekspertów BAS.

– Pan prezydent musi mieścić się w ramach konstytucji – mówiła Krystyna Pawłowicz, poseł PiS. Jej zdaniem wprowadzenie preselekcji kandydatów na sędziów to efekt starań lobby prawniczego i uniwersyteckiego.


Pozostało jeszcze 40% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

 • qwd(2015-01-15 08:31) Zgłoś naruszenie 00

  Przecież nie oddadzą władzy. Tak sobie uchwalają co chcą, a iluzoryczny trybunał przyklepuje.

  Odpowiedz
 • ŻNIWIARZ(2015-01-15 15:28) Zgłoś naruszenie 00

  NIGDY W ŻYCIU SĘDZIOM PRAWO WYBORU SĘDZIÓW !!!

  TO JUŻ NAJGORSZE Z NAJGORSZYCH ROZWIĄZAŃ JAKIE MOGŁOBY SIĘ ZDARZYĆ W TAKIM KRAJU 3 ŚWIATA JAK POLSKA. PRZEJĘLIBY WSZELKIE WŁADZE I OTWARCIE ZACZĘLIBY MORDOWAĆ LUDZI.

  Przepraszam:
  Polska to nie kraj 3. świata, ale 4 świata.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane