statystyki

Prawo jazdy niepotrzebne? Coraz więcej kierowców jeździ bez uprawnień

autor: Tomasz Żółciak08.01.2015, 07:45; Aktualizacja: 08.01.2015, 07:49
W ubiegłym roku funkcjonariusze drogówki ukarali niemal 40 tys. osób, które prowadziły pojazd, mimo że nie miały na to zezwolenia.

W ubiegłym roku funkcjonariusze drogówki ukarali niemal 40 tys. osób, które prowadziły pojazd, mimo że nie miały na to zezwolenia.źródło: ShutterStock

Kierowcy masowo prowadzą pojazdy bez wymaganych uprawnień. Powodów jest wiele: ewentualne kary są mało odstraszające, a kursy na prawo jazdy drogie. Do tego dochodzi niskie prawdopodobieństwo kontroli drogowej

Reklama


W ubiegłym roku funkcjonariusze drogówki ukarali niemal 40 tys. osób, które prowadziły pojazd, mimo że nie miały na to zezwolenia. Dla porównania w 2013 r. takich kierowców było nieco ponad 28 tys., a w 2012 r. – 26 tys.


Pozostało jeszcze 89% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Artykuły powiązane

Polecane

Reklama

Komentarze (14)

  • Z(2015-01-08 08:41) Zgłoś naruszenie 00

    ale komercja. Wypisuje się z newslettera.

    Odpowiedz
  • tom(2015-01-08 08:59) Zgłoś naruszenie 00

    Popieram , ja też się wypisuję ! ostatnio to kompletna żenada.

    Odpowiedz
  • precz z zamordystami z PO!(2015-01-09 07:52) Zgłoś naruszenie 00

    Prawo jazdy to zbędny, do niczego nikomu niepotrzebny papier. Jego posiadanie, bądź nieposiadanie, nie świadczy o tym, że ktoś potrafi bądź nie potrafi jeździć.

    Odpowiedz
  • Adam(2015-01-08 10:23) Zgłoś naruszenie 00

    prawda , od kilku lat nie byłem kontrolowany . Mam prawo jazdy , ale jak sie jeździ prawidłowo , to minimalna szansa na taką kontrolę .

    Odpowiedz
  • jerry m(2015-01-08 10:33) Zgłoś naruszenie 00

    To logiczne. Wraz ze wzrostem świadomości społeczeństwa coraz bardziej oczywistym staje sie fakt, że do prowadzenia pojazdu mechanicznego niezbedne są umiejętności a nie posiadanie jakiegos tam dokumentu. Zniósłbym biurokracje, wprowadził wiekszą odpowiedzialność za brak samoświadomości. To byłoby społeczeństwo naprawdę OBYWATELSKIE.

    Odpowiedz
  • 007KAL(2015-01-08 10:41) Zgłoś naruszenie 00

    Proponuję, aby Rząd rozważył wyposażenie nowych służb (mogą mieć np. purpurowe mundury) w "prawojazdoradary stacjonarne i mobilne" sprzężone on-line z najnowszym centralnym systemem informatycznym CEPEK-TURBO-2020, które rozwiążą problem ..

    Odpowiedz
  • Kierowca(2015-01-08 11:04) Zgłoś naruszenie 00

    Płytkie i bez poruszenia bardzo istotnych kwestii - przykładowo odpowiedzialność za wypadek ze skutkiem śmiertelnym wobec braku ubezpieczenia (brak uprawnień wyklucza odpowiedzialność ubezpieczyciela nawet jeżeli jakaś umowa OC była zawarta).

    Odpowiedz
  • Greg(2015-01-08 11:32) Zgłoś naruszenie 00

    Jeździć można, owszem. Tak samo, jak bez OC czy przeglądu technicznego.
    Tylko ludzie robią to na własną odpowiedzialność (jeśli w ogóle możemy mówić o tym, że tacy ludzie są odpowiedzialni). Dopóki nic się na drodze nie zadzieje niedobrego, jedyną karą może być 500zł mandatu + ewentualne holowanie. Ale jeśli zrobimy komuś krzywdę, to wtedy tylko pozostaje sznurek i na drzewo.
    I wcale wtedy nie będę takich "kierowców" żałował.

    Odpowiedz
  • Kondek1(2015-01-08 12:36) Zgłoś naruszenie 00

    Trzeba zmienić prawo by każdy zasiadający za kierownicą wiedział,że jadąc bez uprawnień musi zapłacić pięć tysięcy złotych w przeciwnym razie wkracza komornik.Ewentualnie odpracowanie na rzecz miasta lub wsi.I to ma być bezwzględnie wykonane.Nie może tak być,że nie zapłacił i poszedł do odsiadki na koszt państwa.Państwo i tak ponosi koszty angażując wiele służb odpowiadających za ład w państwie.

    Odpowiedz
  • VOX(2015-01-08 12:38) Zgłoś naruszenie 00

    Jeśli postawimy na obywatelskość polskiego społeczeństwa, to w krótkim czasie większość się wybije, a pozostała cześć zostanie unicestwiona przez tych pierwszych. Może to jakieś wyjście? Znane są nawet przypadki jazdy po autostradzie pod prąd. Taki przypadek miał miejsce ostatnio na S-8 pod Sieradzem. Koleś też nie miał prawa jazdy, a dodatkow ponoć sie założył, że sobie pojedzie "w drugie stronę". No i pojechał na cementarz, ale przy okazji pociagnął za sobą 2 osoby. Oby tak dalej. Jakoś to będzie. Nic sie nie stało Polactwo!

    Odpowiedz
  • ZK(2015-01-08 12:39) Zgłoś naruszenie 00

    to efekt interpretacji prawa przez Sądy - fakt braku prawa jazdy nie ma wpływu na spowodowanie wypadku! taka jest interpretacja prawa przez sądy - znam to z autopsji.Znam też przypadek,że zdaniem prokuratury fakt jazdy w stanie nietrzeźwości i spowodowanie wypadku ze skutkiem smiertelnym nie miał wpływu na spowodowanie wypadku - oto Polska

    Odpowiedz
  • 1951-Radykalny(2015-01-08 12:50) Zgłoś naruszenie 00

    Za pierwsze przyłapanie za jazdę bez Prawa Jazdy kara 1000 zł,za drugie 10 lat więzienia a za jazdę po pijaku bez Prawa Jazdy KULA W ŁEB I DO ROWU tam wrony sobie poradzą!!!

    Odpowiedz
  • he...(2015-01-09 18:06) Zgłoś naruszenie 00

    Jeżeli prawo staje się nieludzkie, lub antyspołeczne to takie prawo się olewa!
    W czasach okupacji też nikt nie przestrzegał prawa, jak również za komuny zakazu handlowania mięsem i uboju - "nielegalnego"! Podobnie jest z prawem podatkowym, jeżeli podatki są za wysokie to się ich nie płaci, natomiast rozkwita kontrabanda! Przecież to elementarz, dla zdrowych na umyśle!
    Wygłupy pOSŁÓW przy kolejnych nowelizacjach Kodeksu Drogowego, przepisach np. dotyczących egzaminów na prawo jazdy itd spełniają powyższe kryteria!
    Olać totalitarne państwo!

    Odpowiedz
  • ffff(2015-01-08 23:07) Zgłoś naruszenie 00

    Debile bez uprawnień złapani za kółkiem powinni dostać taką grzywnę żęby się pos... w gacie!!

    Po coś prawo jazdy jest - w teorii aby zapewnić znajomość przepisów i praktycznego podejścia na drodze.

    Nie masz prawa jazdy? Won na autobus!@@

    Sankcje są zdecydowanie za małe.

    Odpowiedz