statystyki

Współczesne niewolnictwo w polskim sądownictwie

autor: Mira Suchodolska07.11.2014, 08:00; Aktualizacja: 07.11.2014, 10:16
sąd młotek oszczędności pieniądze

Gdzieś na marginesie tej historii rozgrywają się dramaty, konflikty, personalne awantury.źródło: ShutterStock

Jest ich niemal trzy razy więcej niż sędziów, a bez ich wysiłków sądowniczy mechanizm nie byłby w stanie funkcjonować. To grupa pracowników źle opłacanych. I często źle traktowanych.

Reklama


Reklama


Świątynie sprawiedliwości, w których sędziowie ubrani w majestatyczne togi celebrują misję szafarzy prawa. Misteria rozpraw, teatr bezstronności. Miejsca, w których zapadają decyzje o winie bądź niewinności, majątku lub nędzy, małżeństwie, dzieciach. O życiu człowieka. To fasada, którą widzą ludzie z zewnątrz. Faktycznie sądy są wielkimi fabrykami, w których oprócz kapłanów uświęcających w imieniu państwa wyroki krząta się armia pracowników. W 299 jednostkach roi się od ludzkich mrówek, na które zwykle nie zwraca się uwagi. Ci wszyscy panowie i panie protokolantki, osoby odbierające pisma w okienku podawczym, woźni, sekretarze... 31-tysięczny legion urzędników sądowych i personelu pomocniczego (nie licząc asystentów i referendarzy). Jest ich niemal trzy razy więcej niż sędziów, a bez ich wysiłków sądowniczy mechanizm nie byłby w stanie funkcjonować. Żarna mielące prawo zastygłyby w bezruchu. Paradoksalnie to grupa pracowników źle opłacanych. I nie zawsze dobrze traktowanych.

Oni sami przyrównują siebie do współczesnych niewolników; mówią, że mają mniej praw – i pieniędzy – niż kasjerki w supermarketach albo obsługa call center. Państwowa Inspekcja Pracy do sądów boi się zaglądać. Walczyć przed sądami pracy za bardzo też nie mogą – pracownik sądu pozywający pracodawcę, czyli sąd, nie jest w najlepszej sytuacji. No i jeszcze cywilizacyjny, zabawny paradoks: oni nie mogą liczyć na benefity w postaci np. prywatnej opieki medycznej, karnetów na siłownię także nie dostaną. Jedyne, czego można im zazdrościć – choć nie wszystkim i nie do końca – to pewnego bezpieczeństwa, jakie daje praca na państwowym etacie. Jednak także i to odchodzi w przeszłość – miejsce urzędników coraz częściej zajmują ludzie wynajmowani na zasadzie outsourcingu z agencji pracy tymczasowej. Ostatnio urzędnicy sądowi zaczęli się buntować, publicznie podnosić, że dla nich – wyrobników sprawiedliwości – właśnie tej brakuje. Ostatniego dnia października pod gmachem Ministerstwa Sprawiedliwości pracownicy sądownictwa zorganizowani w strukturach Solidarności odprawili obrzęd dziadów.

– Tak jak niegdyś podczas dziadów przywoływano duchy zmarłych, tak my będziemy przywoływać obietnice złożone nam przez kolejnych ministrów sprawiedliwości, które zaginęły w zaświatach. Mamy nadzieję, że nasze czary będą na tyle skuteczne, że obietnice wreszcie zostaną zrealizowane – mówiła Edyta Odyjas, przewodnicząca sądowniczej Solidarności.

Gdzieś na marginesie tej historii rozgrywają się dramaty, konflikty, personalne awantury. Niektóre z nich nabrzmiewają do tego stopnia, że przekraczają progi sekretariatów, wydziałów, poszczególnych jednostek nawet i znajdują finał na innej sądowej sali. Różni ludzie, różne zdarzenia, inne szczegóły. To, co je łączy, to nawał pracy, duże wymagania, mało pieniędzy, wielki stres, organizacyjny bałagan. Jeśli do tego dojdą ambicje i różnice charakterów – mieszanka robi się wybuchowa.

Paragraf 22, czyli dzień z życia urzędnika sądowego

Jak działa sąd? Pytanie proste, ale wymagające dość rozbudowanej odpowiedzi. Zanim strony trafią na salę, gdzie będą zeznawać, wyjaśniać, odpowiadać na pytania Wysokiego Sądu, prokuratorów, adwokatów, pełnomocników etc., zanim zapadnie wyrok – musi się wydarzyć parę spraw. Ktoś musi przyjąć pozew, skierować go do odpowiedniego wydziału. Założyć teczkę. Skoordynować z innymi termin rozprawy. Powiadomić o tym strony. Odnotować, czy odebrały korespondencję. Wpiąć do akt zwrotki. Poszukać i zawiadomić biegłych. Pilnować terminów. Rozdzielać pracę pomiędzy sędziów. Przypominać im o tym, co wpłynęło do sprawy, a czego brakuje. Pilnować, aby wszystkie dokumenty zostały dołączone do odpowiedniej teczki. Przepisać pisma. Wysłać zawiadomienia. Zrobić odpisy. Napisać klauzule. Zadzwonić i zawiadomić strony, jeśli sprawa niespodziewanie spada z wokandy. Stawać na uszach, żeby te wszystkie kwity nie poginęły, nawet jeśli na akta nie ma miejsca i piętrzą się na podłodze pod ścianą. Wreszcie iść na salę, zaprotokółować zeznania, przepisać na czysto...

– Trzeba się nieźle nabiegać – opowiada sekretarz sądowa w jednej z wielkomiejskich placówek. Kiedy człowiek wchodzi do roboty, to trochę tak, jakby wpadał w czarną, kosmiczną dziurę, gdzie zagina się czasoprzestrzeń – wszystko pędzi z prędkością większą niż światło. Sądy są zawalone sprawami, terminy ciągną się w nieskończoność, za tę przewlekłość postępowań opinia publiczna smaga sądownictwo – i słusznie – oraz kolejnych odpowiedzialnych zań ministrów. W tym roku wpłynęło już 14 mln spraw, a jeszcze się przecież nie skończył. W następnym przyjdzie ich przynajmniej o milion więcej, a gdzie stare? Dlatego najważniejszą rzeczą są statystyki. One tak naprawdę rządzą ruchem robaczkowym systemu. Koniec miesiąca się zbliża: gwałtu, rety, trzeba czyścić rubryki. Jeśli się odeśle jakąś sprawę, np. z przyczyn formalnych, nie zawyża ona słupków. Pod koniec rocznego okresu rozliczeniowego presja jest jeszcze większa. Za dobry wynik są odpowiedzialni i rozliczani urzędnicy. A że nie wyrabiają się w czasie ośmiogodzinnego dnia pracy? Tym gorzej dla nich. Muszą sobie jakoś radzić. Z naciskiem na „jakoś”, bo praca w nadgodzinach jest, generalnie rzecz biorąc, zabroniona. No, chyba że na podstawie specjalnego pozwolenia prezesa sądu albo przewodniczącego wydziału. A to jest rzadko udzielane, gdyż wiązałoby się z dodatkowymi wydatkami na wynagrodzenia. Rzeczywistość wygląda więc w ten sposób – opowiada mi jedna z kierowniczek sekretariatu w wydziale gospodarczym sądu rejonowego – że urzędnicy niby wychodzą po pracy, odbijają karty, a potem wracają na swoje stanowiska pracy, aby dalej – już nielegalnie – pracować w tej sądowej stajni Augiasza. Co czasem może skutkować nałożeniem na nich kary, bo przecież pracować po godzinach nie należy. – Sama obserwowałam to zjawisko w kilku sądach – opowiada Edyta Odyjas. – Na przykład w Krakowie: zejście do bramki, wylogowanie się z systemu, a potem powrót na stanowisko pracy.

Sędziowie także wiedzą o takich praktykach. Waldemar Żurek z Krajowej Rady Sądownictwa potwierdza, że nieraz mówiono mu o takich patologiach, choć sam na własne oczy tego nie widział. – Nie ma pieniędzy na nadgodziny, podwyżki, nagrody – zżyma się sędzia. – A wymaga się efektów – mówi. I dodaje, że tempo pracy urzędników sądowych jest ogromne. Wiele osób, dobrze wykształconych, ambitnych, zakochanych w prawie, kiedy na własne oczy zobaczy, jak to działa – ucieka. Choćby do prywatnych kancelarii prawnych. Ci, którzy zostają, to w większości hobbyści, pasjonaci, którzy raz zakosztowawszy adrenaliny, którą ta praca daje, tkwią w niej mimo wszystko.

To mimo wszystko związane jest głównie z zarobkami. „Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka (sejmowa – aut.) stwierdza, iż aktualne wynagrodzenia korpusu urzędniczego w prokuraturze i sądownictwie nie odpowiadają godności sprawowanego urzędu oraz zakresowi obowiązków. Wynagrodzenia te od lat nie były podwyższane ani nawet waloryzowane, co spowodowało drastyczny spadek ich realnej siły nabywczej. Procesowi temu towarzyszy wzrost wynagrodzeń w innych działach administracji państwowej spowodowany podwyższaniem funduszu premiowania i nagradzania, pomimo wprowadzonego ustawami okołobudżetowymi zamrożenia płac” – stoi w dezyderacie nr 3 z 18 kwietnia 2013 r. Dalej jest postulat o „stworzeniu czytelnych zasad wynagradzania i awansu zawodowego tej grupy”. Podobnych pism, uchwał, wezwań przez ostatnie lata przetoczyło się już wiele, podobnie jak zapewnień kolejnych szefów resortu sprawiedliwości, że się przymierzą do rozwiązania problemu. Do tej pory żadnemu jakoś się nie udało. Może dlatego, że inne kwestie były bardziej palące, a może z tego powodu, iż urzędnicy nie dysponują żadnym realnym narzędziem nacisku. Może też tak być, że po prostu żaden z nich nie zdążył, bo zmiany personalne na tym stanowisku są niemal tak szybkie jak przechodzenie pór roku. Na razie wynagrodzenia tej grupy zawodowej reguluje rozporządzenie ministra sprawiedliwości z 16 kwietnia 2013 r., które wprowadza dużą dowolność w wycenie pracy osób zatrudnionych na tym samym stanowisku i wykonujących tę samą robotę. W przypadku znakomitej większości urzędników sądowych widełki wynoszą od 1500 do 5200 zł. Jeśli chodzi o personel wspomagający, jest to kwota 1126–2900 zł. Jak to wygląda w praktyce, nietrudno się domyślić. Za wyjątkiem Warszawy wynagrodzenia są możliwie najniższe. Przeliczając kwoty podane w budżecie Ministerstwa Sprawiedliwości, wychodzi na to, że przeciętny urzędnik sądowy – pensje liczone razem ze stanowiskami kierowniczymi – zarabia (brutto) 3,9 tys. zł miesięcznie. Personel pomocniczy 2,3 tys. zł. Przy czym średnia dla sędziów to 11,6 tys. zł, a ich asystentów 3,4 tys. zł. Jak to jest w praktyce – za chwilę.

– Jest mi przykro, że ludzie, którzy stanowią opokę sądownictwa, są wyceniani na poziomie podobnym jak ci, którzy w biurowcach zamiatają podłogi i myją okna, tym ostatnim nie ubliżając – kwituje sędzia Żurek. I wspomina początki swojej kariery, kiedy to właśnie pracownicy sekretariatu byli mu wielką pomocą. Jak mówi, bez tego każdemu młodemu sędziemu byłoby trudno wejść w tryby i się wdrożyć. – Dobry sekretarz to podstawa sukcesu – mówi. I wylicza: sprawna praca na sali, prawidłowo wypełnione wezwania, niespadające rozprawy... – Krajowa Rada Sądownictwa co roku postuluje, aby uporządkować te sprawy. Ale jakoś nikt nie słucha – podsumowuje.

Agnieszka, czyli rób, co ci każą

To dobrze brzmi. I z pewnością intencja znakomitej większości sędziów jest taka, aby ludzie, którzy pomagają im w prowadzeniu spraw, byli zdrowi, szczęśliwi, wypoczęci, dobrze wynagradzani. Ale rzeczywistość, jak to ona, skrzeczy. W dodatku te grupy zawodowe mają – poza wspólnymi – także zupełnie sprzeczne interesy. Na przykład związane z obciążeniem pracą. W sądzie rejonowym w jednym z większych ośrodków miejskich na południu Polski toczy się sprawa wniesiona przez kierowniczkę wydziału gospodarczego – o uznanie za bezskuteczne wypowiedzenia warunków pracy i płacy. Do tej pory odbyły się trzy posiedzenia, końca nie widać. Akta są grube, pełno w nich paragrafów i skomplikowanych wywodów. Po ich przeanalizowaniu można rzecz sprowadzić do konfliktu pomiędzy panią Agnieszką a nową przewodniczącą wydziału. Ta ostatnia zażądała, aby pracownicy sekretariatu – oprócz czynności dyktowanych im przez przepisy prawa – zajmowali się także rzeczami, które powinni wykonywać sami sędziowie. Albo ich asystenci lub referendarze. Chodzi o pisanie projektów nakazów oraz o nadawanie klauzuli wykonalności. Okropnie to brzmi w tym prawniczym żargonie; przekładając na ludzki język, chodzi o to, że sędzia wymuszała na swojej podwładnej, aby w jej imieniu obliczała kwoty, jakie ma zapłacić strona, ustalała, kiedy sprawa się uprawomocni. Dobry urzędnik jest w stanie to zrobić, nawet jeśli nie ma wykształcenia prawniczego, a „tylko” doświadczenie. Ale nie powinien. Nie tylko dlatego, że mu za te czynności nie płacą, lecz głównie z tego powodu, że odpowiedzialność wyliczeń, przyporządkowanie odpowiednich paragrafów spoczywa na sędzi. – Jednak często się zdarza, że przepracowani sędziowie chcą tę niewdzięczną robotę zepchnąć na urzędników – mówi Marcin Puźniak z sądowej Solidarności. Pół biedy, jeśli się uśmiechną i poproszą. W przypadku pani Agnieszki nie było prośby. Był rozkaz. A ona się zbuntowała. – Referendarz poszła na L4, zaległości narastały, kiedy prosiłam, żeby uzupełnić braki kadrowe, odpowiadała mi martwa cisza – opowiada urzędniczka, która 20 lat pracuje w sądownictwie. Kiedy stanęła okoniem, okazało się, że z cenionego pracownika zamieniła się w coś, co w potocznej mowie zwie się wrzodem na tyłku. Nagle się okazało, że praca jej sekretariatu jest beznadziejna, a ona sama do niczego się nie nadaje. Została zdegradowana, przeniesiona do innego wydziału na podrzędne stanowisko. Mówi, że dopiero teraz odpoczywa (zabranie jej dodatku funkcyjnego w wysokości 360 zł brutto nie jest zawyżoną ceną za spokój) i znowu może się realizować w robocie, ale faktycznie ciągle się trzęsie. Przechodzi terapię: stres pourazowy.

Aneta, czyli nie będziesz miał bogów cudzych przede mną

Edyta Odyjas opowiada, że takich spraw jak ta Agnieszki jest multum. W tej chwili w toku jest sześć, 20 czeka na swoją kolej, a setki wkurzonych, zmaltretowanych pracowników sądowych kalkulują, czy dadzą radę zmierzyć się z Temidą na jej własnym polu. Trzeba mieć bowiem mocny kręgosłup i nerwy ze stali, aby pójść na tę wojnę.

Weźmy przykład Anety, szefowej sekretariatu wydziału cywilnego w sądzie rejonowym na zachodzie kraju. Z nią było podobnie: wymagania, których nie była w stanie jako szefowa okrojonej załogi spełnić. Ale jakoś, mimo przeciwności i nawału roboty, wszystko hulało. Aneta kochała tę pracę, zaczęła studia doktoranckie, którym sekundowali dwaj kolejni prezesi placówki, w której wciąż pracuje. Bez problemu urlopowali ją, aby mogła prowadzić np. zajęcia dydaktyczne na uczelni. Kolejna prezes miała jednak na ten temat inne zdanie. Swoje urzędowanie zaczęła od rozliczenia: czy i faktycznie szefowa sekretariatu wykorzystywała urlop zgodnie z prawem. Bo ktoś powiedział jej, że zamiast uczyć studentów, opalała się nad morzem. Poczucie krzywdy, kilka instytucji zaangażowanych w udowadnianie stanu faktycznego. Poszło na noże. Kiedy Aneta prosiła o zgodę na pracę w nadgodzinach (za darmo), aby uporządkować stan wydziału, nie dostawała pozwolenia. Podobnie, kiedy zwróciła się z wnioskiem o anulowanie urlopu wypoczynkowego – chciała „wyprostować statystyki” – odpowiedź brzmiała nie. Dostała za to naganę. Anulowaną przez sąd, który podczas apelacji zauważył w uzasadnieniu kwitującym jej winę, że pozwana już wcześniej sprawiała kłopoty. Sprawa jest w toku. Bałagan w sądzie jeszcze większy niż wcześniej. Frustracja urzędników sięga zenitu. Zwłaszcza że wymagania w stosunku do nich zmieniają się niemal równie szybko jak ministrowie sprawiedliwości. Prosty przykład: za Zbigniewa Ziobry powstał ukaz, że każdy z nich powinien mieć skończone do 2017 r. studia pierwszego stopnia. A więc wszyscy ci, którym okres emerytalny przypadał po tej dacie, rzucili się do nauki. Za własne pieniądze, bo nawet 35-latek nie może liczyć na to, aby publiczna uczelnia przyjęła go w krąg żaków. Inna sprawa, co podnosi sędzia Bartłomiej Przymusiński ze stowarzyszenia Iustitia, nie było wymogu, aby to wyższe wykształcenie choćby ocierało się o prawo. Ale mniejsza o to. Minister Jarosław Gowin w ramach deregulacji zawodów prawniczych wyrzucił wymóg wyższego wykształcenia do kosza. I tak ludzie pozostali ze swoimi ciężko zapłaconymi i już niepotrzebnymi studiami sami.

Artur, czyli kozioł ofiarny lekiem na kompleksy

Artur – sekretarz sądowy wydziału karnego (według klasyfikacji branżowej każdy wydział karny to kolonia karna dla jego pracowników) – miał tego pecha, że w przeciwieństwie do swoich koleżanek opisanych wcześniej był posłuszny i, jak to sam dziś ocenia, głupi. W wydziałach karnych jest pracy kilka razy więcej niż – dajmy na to – w gospodarczych. Zwłaszcza na prowincji. Więc należy się tym bardziej zwijać i starać. Miał nienaganną opinię, wszyscy sędziowie chcieli z nim pracować. Do czasu. Nowa sędzia, która tam nastała, miała za sobą wiele porażek zawodowych, przenosili ją z jednego sądu do drugiego. Ten jawił się jako ostatnia szansa, żeby zaistnieć. Denerwowało ją, że urzędnik nie idzie z nią na współpracę, której granice sama wyznacza. Dezawuowała kompetencje Artura, przy każdej okazji wyśmiewała. Arturo-kocuro – wołała na niego. Bomba wybuchła, kiedy sędzia zmusiła go do zmiany protokołu już po sprawie. – Nie znam powodu, dla którego to zrobiła – mówi dziś mężczyzna. To była jakaś drobna sprawa o wykroczenie, naskoczyła na mnie, zrobiłem, co kazała. Przecież była moją przełożoną – opowiada. Prokurator, który był zaangażowany w tę sprawę, wyłapał różnicę – w pierwszej wersji (o czym zawiadomił go Artur) sprawa była odroczona, w drugiej – zakończona wyrokiem. Afera. Teraz sędzia jest na zwolnieniu lekarskim. Sekretarz sądowy został zawieszony w obowiązkach, dostaje połowę swojej pensji wynoszącej 1700 zł.

Tymczasowi, czyli lepszych nam nie trzeba

W sprawach wytaczanych przez urzędników sądowych swoim pracodawcom przewija się kilka kluczowych, niezałatwionych do dziś problemów. Często, tak jak w sprawie Artura, nie wiedzą, kto faktycznie jest ich przełożonym, czyje polecenia powinni wykonywać. Jak podnoszą sędzia Przymusiński i sędzia Żurek, faktycznie w sądach mamy dziś dwuwładzę. Kiedyś za wszystko odpowiadał prezes sądu. Dziś musi dzielić rząd dusz z dyrektorem, który zarządza sprawami administracyjnymi oraz urzędnikami i personelem pomocniczym. Faktycznie – trudno to rozdzielić. I dochodzi do sporów kompetencyjnych. Taki urzędnik stoi w rozkroku. Polecenia może mu wydawać de facto każdy. Prezes oczywiście. Sędzia – jak najbardziej. Dyrektor – samo się rozumie. Kierownik – bez żadnych wątpliwości. Ale czyje zdanie jest decydujące, nie bardzo wiadomo. Trzeba lawirować. Dostosować się. Ułożyć. Z jednej strony, jak zapewnia Przymusiński, doświadczeni urzędnicy są na wagę złota. Z drugiej jednak – stoją pod ścianą. Bo co mają zrobić? Niewielka grupa buntuje się i walczy. Druga, dużo liczniejsza – ucieka do innej roboty. Wspomnianych wcześniej kancelarii albo za granicę. Budować Irlandczykom domy albo opiekować się zdemenciałymi Niemcami. I, prawdę mówiąc, nikt tych buntowników na stanowiskach za nogi nie trzyma. Są coraz częściej zastępowani ludźmi z ulicy – pracownikami wynajmowanymi z agencji pracy tymczasowej. W czym problem? Ano w tym, że aby orientować się w labiryntach wymiaru sprawiedliwości, potrzebne są wiedza, doświadczenie, nerw do tej roboty. A także – to również w naszym wspólnym interesie – nieposzlakowany charakter i opinia.

Osoby, które mają wgląd w akta zawierające jakże wrażliwe dane, decydujące w imieniu wymiaru sprawiedliwości o często kluczowych dla postępowania sprawach (choćby tym, kogo wezwać, a czyją nieobecność usprawiedliwić), powinny być poza wszelkim podejrzeniem. Etatowych urzędników się sprawdza. O tym, czy ktoś się nadaje na stanowisko, decyduje np. nie tylko samo niewystępowanie w Krajowym Rejestrze Karnym, lecz także wywiad środowiskowy, np. czy kandydat nie obraca się w podejrzanym środowisku. Osoby rekrutowane z agencji nie podlegają takim obostrzeniom. A żeby tylko wziąć pod uwagę apelację warszawską, jest ich sporo. Na 5672 pracowników 548 osób to właśnie te wzięte „na chwilę”. Przy czym ich zadania wykraczają dalece poza przystawianie stempli z datą na korespondencji. Robią wszystko, co trzeba.

Kwadratura koła, czyli syndrom krótkiej kołdry

Kiedy rozmawiam o problemach urzędników sądowych z sędziami, ci w pierwszej chwili przyklaskują ich postulatom. Zgadzają się: zarabiają za mało, mają niedookreślone obowiązki, często są traktowani źle. Ale współczucie rozbija się o rafy szczegółów. Bo także sędziowie są przeciążeni pracą, więc radzi by pozbyć się choć części swoich obowiązków. – Pisanie projektów prostych postanowień według wskazóek sędziego, sprawdzanie prawidłowości zwrotek – zastanawia się sędzia Przymusiński. I dopowiada, że są to techniczne czynności, które ci pracownicy mogliby robić, odciążając dolę sędziów. – Ale powinni być za to wynagradzani – mówi. I to są słuszne słowa. Pewnie by tak zresztą było, gdyby nie syndrom krótkiej kołdry, który zawiaduje całością naszego życia publicznego, nie tylko wymiaru sprawiedliwości. On powoduje, że lekarze – chcąc ratować życie ludzkie – często udają tylko, że leczą. Kancelarie sądów pompują statystyki, bo nie stać ich na zapłacenie biegłym i szybkie zakończenie sprawy. Policja pozoruje działania, bo ważniejsza niż złapanie złodzieja jest oszczędność na paliwie. Pozostaje pytanie – co zrobimy z tą wiedzą?

Jest mi przykro, że ludzie będący opoką sądownictwa są wyceniani na poziomie podobnym jak ci, którzy w biurowcach zamiatają podłogi i myją okna, tym ostatnim nie ubliżając

Przeciążenie pracą i stres – w jaki sposób wpływają na urzędnika sądowego i jego pracę. O pilotażowych badaniach na ten temat czytaj na GazetaPrawna.pl

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • podczłowiek sądowy(2014-11-07 16:52) Odpowiedz 10

  Dziękuję za wspaniały artykuł. Brakuje tylko rozwinięcia wątku pensji i podania iż kwoty wymienione w artkułe to kwoty brutto czyli w rzeczywistości minus 30% na rękę.
  A i jeszcze jedno ci niby urzędnicy często traktowani są przez sędziów jak dosłowne pomoce domowe - sekretarki. Tak jaśnie wielmożne sędziostwo. TAKA jest PRAWDA i w oczy kole, oj kole. Niby są za nami, ale jak dodatki za dojazdy do pracy sędziów mają być przeznaczone na podwyżki płac tych sekretarzy co zarabiają 1200 zl miesięcznie to awantura na całego. Obłuda. Nadmieniam, iż taki dodatek za dojazd sędziego do sądu do pracy czasami stanowi pensję urzędnika sądowego. I jeszcze co roku mają waloryzacje o kilka stówek. OBŁUDA!!! A jak są organizowane protesty pod ministerstwem niesprawiedliwości to prokuratorzy a i owszem są razem ze swoimi pracownikami a sędziowie? Syty głodnego a zdrowy chorego nigdy nie zrozumie...

 • pozywam.blogspot.com(2014-11-08 18:23) Odpowiedz 10

  Bardzo dobry artykuł. Może wreszcie zostanie dostrzeżona praca administracji. Może wreszcie zostanie dostrzeżone to, że nadmiar pracy, przeładowanie sądów może prowadzić również do patologii.

 • nadzieja(2014-11-08 17:45) Odpowiedz 10

  Dziękuję za bardzo dobry artykuł.Wreszcie można przeczytać o tym,jak wygląda Polskie Sądownictwo.Trudno wymagać,aby społeczeństwo miało dla niego szacunek skoro ,jego brak istnieje wewnątrz instytucji.Brak poszanowania prawa człowieka i niewolnictwo. To prawda.Znam to.W moim wydziale jest podobna sytuacja. Trzy osoby w przeciągu 1 roku odeszły z pracy i wyjechały z Polski.Niechętnie wspominają pracę w sądzie.Kolejne szukają innej pracy.Kilkakrotna rezygnacja kierownika z pełnionej funkcji. Nikogo to nie interesuje.Przyjdą nowi z ulicy i będą robić.Szkoda tylko,że ci nowi nie mają wiedzy i wiem jak wykonują zarządzenia sędziów i jak "załatwiaj" interesantów.Przykra sprawa.Tuziny błędów.Od kogo mają się uczyć,skoro pozostali sami niedoświadczeni.Może kiedyś będzie inaczej i trzecia władza nie będzie tylko statystyką, ale PRAWDZIWĄ TRZECIĄ WŁADZĄ. Tylko sprawiedliwą, doświadczoną i szanującą człowieka instytucją. Pozdrawiam

 • abc(2014-11-08 16:25) Odpowiedz 10

  Gratulacje dla Pani redaktor!!! Sedno sprawy! Teraz czas na artykuł o "świetnych" pomysłach ministerstwa na tzw. przyspieszenie postępowań w kontekście bardzo dużego wpływu spraw w sądach!

 • st sekr sądowy(2014-11-09 15:17) Odpowiedz 10

  Do „zzz” pani lub panie sędzio, proszę nie mydlić ludziom oczu. Mnie praca na początkowo maszynie zwykłej, potem elektrycznej i komputer nie jest obca. Pracuję w sądzie ponad 20 lat, na wokandy chodzę również. A poniżanie przez sędziów jak np zzz, też mi jest znane. A może sekretarze nie piszą wyroków, postanowień, zarządzeń, nie stwierdzają prawomocności i to wszystko tzw projekty, a w rezultacie odwalanie pracy za sędziego, który wściekły, że ma tyle roboty, bo musi podpisać ów tzw projekt. Każdy pracownik sądu o tym wie i inspektorzy i sędziowie kontrolujący pracę sędziów. Bo jak przyjeżdża na kontrolę sędziego, sędzia, to pyta kierownika o coś co jest jego zdaniem nieprawidłowe, a nie sędziego. My odwalamy za sędziów robotę. Bo to my pracujemy co najmniej 8 godz, a sędziowie przychodzą na salę rozprawy np zgodnie z rozpoczętą wokandą, albo się spóźniają i wychodzą o 14.00 to już jest późna godzina. Więc kto pisze wyroki, postanowienia, zarządzenia i proszę nie mydlić oczu. Ja pracę w sekretariacie znam i na sali rozpraw również. O zachowaniu sędziów w sekretariatach, czy na sali rozpraw, a ocenie pracownika to już nie mówię, bo ciśnienie mi już skoczyło. Tak wygląda praca żuczków, a kto bierze pieniądze, za kto wiąże koniec z końcem, chyba samo się nasuwa.

 • T1000(2014-11-09 16:24) Odpowiedz 10

  Sędziowie mają kupę przywilejów. W efekcie tego wymiar sprawiedliwości leży. Niestety to kolejna zamknięta grupa oparta na lokalnych układach.

 • Samson(2014-11-08 17:04) Odpowiedz 00

  Xvart nie udawaj , że nie czytałeś artykułu. Cały czas czekam, co napiszesz :)))))))). Na pewno przeczytam.

 • sekretarzyna sądowy(2014-11-09 13:48) Odpowiedz 00

  Do ZZZ

  Myślisz się. Sędziowie odpowiadają za nasze wynagrodzenia. Za rządów minister Suchockiej płace urzędników były uzależnione od wynagrodzenia sędziów. Ale po licznych protestach sędziów bo dla nich było za mało ustawa została zmieniona i mamy obecna patologiczną sytuację. A jeśli chodzi o jakość pracy to może i urzędnik nie wyda wyroku tzn. nie ogłosi na sali rozpraw, ale wielokrotnie go sporządzi, czy wyliczy koszty itp. A co do jakości pracy to niektórzy sędziowie zastanawiam się jak skończyli studia, bo to co wyczyniają na sali rozpraw to włos na głowie się jeży.
  Tak teraz sędziowie awanturują się bo dodatki za dojazd do sądu mają iść na podwyżki po 30 zł brutto miesięcznie na najmniej zarabiających urzędników. Dla niektórych to 20 zł netto to dużo, a dla was?nie ośmieszajcie się bidulki.

 • zzz(2014-11-09 14:05) Odpowiedz 00

  Do 83.
  Praktyka, w której sekretarz sądowy wykonuje jakąkolwiek merytoryczną pracę za sędziego jest niezgodna z jakimikolwiek standardami zawodowymi i powinni dowiedzieć się o tym przełożeni. Nie jest to jednak normą a marginalnym przypadkiem. Żaden rozsądny sędzia, dla swojego własnego dobra, nie powierzyłby wykonania jakiejkolwiek czynności merytorycznej sekretarzowi sądowemu. Co do zarobków napuszczanie jednej grupy zawodowej na drugą jest celowym działaniem władzy wykonawczej i odwracaniem istoty problemu. Każdy urzędnik sądowy ma prawo być godziwie wynagradzany ale nie kosztem sędziów i na odwrót. Kształtowanie tych wynagrodzeń powinno być od siebie niezależne. Nie można mówić, że urzędnicy nie dostana podwyżek bo wszystko idzie na wynagrodzenia sędziów. Jeśli uważacie się za osoby myślące a wierzę, że tak jest to jesteście chyba w stanie pojąć jak absurdalne są to argumenty.

 • ddr(2014-11-07 19:53) Odpowiedz 00

  Jako sędzia widzę, że sekretariaty ciężko pracują. Na ich barkach spoczywa sprawność funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości. Mają ciężką pracę. Nikt nie przestrzega obligatoryjnych przerw przy pracy z monitorem komputera. Nikt nie przestrzega przerw z k.p. Nikt nie przestrzega przepisów BHP. Wiele Sądów, gdyby wkroczyli Inspektorzy Pracy od razu by zamknięto. Tu nie ma marmurów i granitów z ZUS i KRUS, a ludzie pracują za głodowe pensje niewaloryzowane od lat. Jest mi zwyczajnie wstyd za to państwo i tych polityków, którzy lekką ręką wydają miliony złotych na koncerty Madonny, reklamy w telewizji, odprawy w spółkach Skarbu Państwa do których dopłacane są miliony złotych pomocy publicznej. Aby skłócić sędziów i pracowników sądów szczuje się nas na siebie wzajemnie. Przykład: podwyżki dla pracowników po 30 zł kosztem zabrania zwrotu kosztów przejazdów dla sędziów. Posłowie jak widać nawet latają na koszt podatnika do Australii w klasie bussines. Nadejdzie czas i na was, nie uciekniecie wszyscy do Brukseli. Pozdrawiam wszystkich pracowników sądów i wierzę, że nie dacie się zastraszyć. Nic wam nie mogą zrobić.

 • kloszard(2014-11-09 16:12) Odpowiedz 00

  Dlaczego pracownik sądowy ma więcej zarabiać od pracującego w sklepie czy fabryce?

 • stażysta(2014-11-08 19:24) Odpowiedz 00

  Drogi Taak, gdybyś pracował w Sądzie to byś wiedział, że jak sie robi OZ (Obrót Zagraniczny) to choćbym był rodowitym anglikiem to i tak trzeba wysłać pismo do tłumacza bo taki jest wymóg ustawowy. To tak samo jak na sali rozpraw jedna strona nie zna polskiego.. też trzeba wzywać tłumacza.

 • PP(2014-11-07 20:35) Odpowiedz 00

  Owszem tekst bardzoo dobry ale zapraszam do kancelarii prawnych w których za połowę tego co zarabiacie w sądach będziecie musieli robić dwa razy więcej :)

 • szeregowiec sądowy(2014-11-09 17:01) Odpowiedz 00

  Skończmy z atakami na sędziów.Jest faktem ,że wielu z nich jest biernych, co razi ,bo przecież wymierzają SPRAWIEDLIWOŚĆ -więc jak to jest "???wobec innych sprawiedliwość tak-a wobec swoim mniejszych braci odwracają głowy, ale to nie ich wina,że tak nami gardzi obecna klasa polityczna.Mamy szansę pokazać jej gest Kozakiewicza 16 -go bm.
  JESZCZE RAZ NAMAWIAM DO JEDNOŚĆ,SZLIFOWANIA JĘZYKA I PRZEPISÓW, BO AZ STRACH,ŻE NIEKTÓRZY STARZY PRACOWNICY LIZNĘLI TE PRZEDMIOT PO łebkach,
  A Kloszardowi odpowiadam -jedź bracie na Białoruś lub do Chin tam wszyscy mają jednakowe płace- BO MAJĄ JEDNAKOWE -żołądki TOW.LENIN

 • Anonim(2014-11-07 21:07) Odpowiedz 00

  Jednak są w sądzie stanowiska, w którym poziom stresu opisywanych Protokolantów nawet w 40% nie dorównuje temu jaki towarzyszy stanowisku o jakim napiszę. Mobbing na pewnych osobach stosowany jest od dawna, jednak jak napisano w artykule sądu nikt nie skontroluje. Z osoby, która jest niezwykle opanowana i potrafi w krótkim czasie optymalnie zorganizować sobie czas względem zadań, które musi wykonać oraz właściwie ocenić i nadać priorytety poszczególnym zadaniom, można tu zrobić „zwykłego śmiecia”. Notoryczne zmiany ustalonych wcześniej priorytetów i całkowite rozbicie zaplanowanego harmonogramu dnia przez przełożonego powoduje niesamowity mętlik w głowie, obniżenie poczucia własnej wartości jak i stracenie „w oczach innych” którym się coś obiecało a teraz słowa się nie dotrzyma a nawet nie zdąży o tym powiadomić.
  Otrzymywanie w tej samej chwili 3-4 komunikatów od ważnych w instytucji osób w niedużych odstępach czasu bądź telefon w stylu masz na to 10minut gdzie wykonanie danego zadania nawet dla przy zaangażowaniu 2osób zajmuje min.1h powoduje mega rozstrojenie nerwowe. Pomijam tu fakt, że za nadgodziny czy pracę w domu nikt tu nie zapłaci. Nie trudno tu nabawić się arytmii serca, bóli serca czy wrzodów. Jak to na sąd przystało można spotkać się tu również z niesprawiedliwością, bo zgodnie z przysłowiem „najciemniej pod latarnią” gdzie w ramach tej samej komórki organizacyjnej jedna osoba ma 2x więcej roboty za 3x mniejszą pensję, co sprowadza taką osobę mocno na ziemię i powoduje mocne zaszeregowanie jak i znacznie obniża jej morale. Organizm ludzi też ma swoją wytrzymałość a człowiek nawet w pracy powinien móc zachować chociaż odrobinę swojej godności..

 • zzz(2014-11-09 12:48) Odpowiedz 00

  Niewątpliwie urzędnicy sądowi są słabo wynagradzani, ale to nie jest wina sędziów. Natomiast wielokrotnie ich profesjonalizm pozostawia wiele do życzenia, podobnie jak i profesjonalizm sędziów. Nieporozumieniem jest jednak porównywanie tych grup zawodowych. O ile sędzia wykona pracę urzędnika to urzędnik nie wyda wyroku za sędziego. Problemem we współpracy są niepozszywane akta, gubienie zwrotek przez co rozprawy sądowe spadają i niewykonywanie zarządzeń sędziów bądź ich niewłaściwe wykonywanie. Często protokolanci nie potrafią sprawnie protokołować, bądź w ogóle korzystać z komputera a na danym stanowisku znajdują się bo są przez kogoś poleceni. Spójrzcie państwo urzędnicy sądowi trochę krytyczniej na siebie i nie miejcie pretensji do całego świata, a zwłaszcza do sędziów, bo nie oni odpowiadają za wasze wynagrodzenia i system.

 • Zmieniam pracę(2014-11-07 21:43) Odpowiedz 00

  Fakt ale odnosi sie to do pracowników sądów rejonowych !!! I Dla WAS wielki ukłon bo odwalacie najgorszą robotę. Na pracę w sądach okręgowych i apelacyjnych nie można narzekać... Zarobki są marne ale tak jest opłacana praca biurowa...

 • a(2014-11-08 19:43) Odpowiedz 00

  Tylko jeden komentarz nawiązuje do przyczyn takiego upodlenia jakie się teraz dzieje w kraju. Jest bardzo zły stosunek człowieka do człowieka. Ja Pan a ty cham. Dla mnie wszystko, dla ciebie nic. Ja kapłan a ty głupia owca i tak leci od 1989 r.

 • Taakkk...(2014-11-08 14:50) Odpowiedz 00

  Proszę uprzejmie skontrolować:
  - stopień pokrewieństwa lub znajomości tych pracowników z prezesami sądów, dyrektorami oddziałów itp. - jestem ciekaw co wyjdzie;
  - kwalifikacje zawodowe tych pracowników, w tym umiejętność posługiwania się komputerem czy znajomość chociażby języka angielskiego (ostatnio w sądzie odezwę do jednego z krajów skandynawskich tłumaczono na angielski za pośrednictwem tłumacza, bo żaden z pracowników sądu nie włada tym językiem w stopniu wystarczającym do napisania kilku-zdaniowego pisma.

 • Echo.(2014-11-07 18:06) Odpowiedz 00

  PO prostu zmienić pracę. Zacząć pracować na rynku gospodraki rynkowej. Dopiero wtedy będzie wydajność. A jakie wspminanie za pracą w SR.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama