statystyki

Pasażer dopłacił ci do paliwa? Sprawdź, czy poniesiesz konsekwencje w razie wypadku

autor: Maciej Suchorabski22.08.2014, 10:29; Aktualizacja: 25.08.2014, 16:02
Przewóz z grzeczności ma miejsce wówczas, gdy zamiarem przewożącego jest świadczenie usługi bezinteresownie

Przewóz z grzeczności ma miejsce wówczas, gdy zamiarem przewożącego jest świadczenie usługi bezinteresownieźródło: ShutterStock

Kierowcy, którzy zabierają w podróż pasażerów, ponoszą odpowiedzialność za nich na zasadzie winy lub ryzyka (zależnie od tego, czy jest to przewóz z grzeczności czy odpłatny). Gdy dojdzie do wypadku, osoba poszkodowana może domagać się od kierowcy odszkodowania, jednak z własnej kieszeni kierowca będzie musiał je wypłacić tylko w szczególnych przypadkach.

Reklama


Reklama


Coraz większą popularność zyskują w Polsce serwisy gromadzące oferty przejazdów. Prym wiodą BlaBlaCar i Carpooling, które skupiają ich największą liczbę. Korzyści z zamieszczanych tam ofert odnoszą obie strony. Pasażerowie łatwo, szybko i wygodnie docierają w wybrane miejsce, a kierowca otrzymuje od nich opłatę na pokrycie kosztów paliwa. Poza wymienionymi platformami w serwisach społecznościowych funkcjonuje jednak wiele grup nieformalnych, na których kierowcy również udostępniają miejsca w swoich samochodach (także odpłatnie). Takie usługi mogą jednak kierowcy przynieść niepożądany skutek. W momencie wypadku (kolizji) ponosi on bowiem odpowiedzialność za pasażerów na zasadzie tzw. ryzyka.

Wina

Niesie to za sobą głębsze konsekwencje niż w momencie, gdy przejazd jest nieodpłatny – wtedy kierujący pojazdem odpowiada na zasadzie winy, bo jest to tzw. przewóz z grzeczności.

Przewóz z grzeczności ma miejsce wówczas, gdy zamiarem przewożącego jest świadczenie usługi bezinteresownie

- Jeżeli dojdzie do wypadku (kolizji), kierujący mogą dochodzić od siebie wzajemnie naprawienia szkody na zasadach ogólnych, tzn. również na zasadzie winy. Należy jednak zauważyć, że w takim przypadku sprawca odpowiada na zasadzie ryzyka względem pasażerów przewożonych z grzeczności przez drugiego z uczestników kolizji - wyjaśnia Adrian Mackiewicz, radca prawny w Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy.

Zaznaczyć należy, iż kierujący pojazdami mają obowiązek ubezpieczenia swojego pojazdu od odpowiedzialności cywilnej. Oznacza to, że osoba przewożona z grzeczności będzie mogła domagać się zapłaty odszkodowania bezpośrednio od ubezpieczyciela.

Gdy uszczerbek na zdrowiu pasażera przewożonego z grzeczności powstał w wyniku wypadku (kolizji), przysługują mu roszczenia jedynie względem kierowcy, który ponosi winę za jego spowodowanie

Ryzyko

Odpowiedzialność na zasadzie ryzyka powstaje, gdy kierowca przewozi swoich pasażerów odpłatnie.

- Wtedy kwestia lub jej braku nie ma rozstrzygającego znaczenia, wystarczy że do szkody doszło w wyniku ruchu samochodu. Od odpowiedzialności kierujący będzie mógł się uchylić tylko w przypadku, gdy szkoda nastąpiła wskutek siły wyższej albo wyłącznie z winy poszkodowanego lub osoby trzeciej, za którą kierujący nie ponosi odpowiedzialności – informuje Adrian Mackiewicz.

W takiej sytuacji osoba przewożona może również domagać się zapłaty bezpośrednio od ubezpieczyciela. Podkreślić należy jednak, iż jeśli dojdzie do ciężkiego uszkodzenia ciała, orzeczone odszkodowanie może znacznie przekraczać sumę gwarancyjną polisy. Wtedy poszkodowanemu pasażerowi przysługuje roszczenie o zapłatę odszkodowania bezpośrednio względem kierowcy.

Ubezpieczenie OC nie chroni kierowcy gdy:

 • wyrządził szkodę umyślnie, w stanie po użyciu alkoholu lub w stanie nietrzeźwości albo po użyciu środków odurzających, substancji psychotropowych lub środków zastępczych w rozumieniu przepisów o przeciwdziałaniu narkomanii;
 • wszedł w posiadanie pojazdu wskutek popełnienia przestępstwa;
 • nie posiadał wymaganych uprawnień do kierowania pojazdem mechanicznym, z wyjątkiem przypadków, gdy chodziło o ratowanie życia ludzkiego lub mienia albo o pościg za osobą podjęty bezpośrednio po popełnieniu przez nią przestępstwa;
 • zbiegł z miejsca zdarzenia.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

 • kupa wariatow(2014-08-24 09:41) Odpowiedz 00

  następnym krokiem jest zakaz podwożenia zony i dzieci. Zona powinna mieć swój samochód a dzieci niech siedzą w domu.

 • senior(2014-08-23 10:28) Odpowiedz 00

  Wypadek zdarzył się na trasie, jak więc pasażer może domagać się odszkodowania, skoro JESZCZE NIE ZAPŁACIŁ za przejazd? Jeżeli zapłaci po zajęciu miejsca w samochodzie, to zgoda - kierowca odpowiada za jego przewóz.

 • zrozumieliśmy(2014-08-22 14:34) Odpowiedz 00

  Czyli "cołaska" po podwiezieniu?

 • Piotr(2014-08-22 15:45) Odpowiedz 00

  Nie On ponosi konsekwencje a -Ubezpieczyciel.

 • Cugito(2014-08-22 15:52) Odpowiedz 00

  Zrozumielismy - nie POdwozić nikogo - niech podwozi Skarbówka i Ubezpieczyciele a Oni niech zamarzają ,

 • polska patologia(2014-08-22 17:22) Odpowiedz 00

  nic z tego nie rozumiem, co za głupie przepisy, takie mogą być tylko u nas, ale mamy prawników z bożej łaski

 • rudy z budy(2014-08-24 00:25) Odpowiedz 00

  odpowiedzialność na zasadzie winy - odpowiedzialność sprawcy wypadku
  odpowiedzialność na zasadzie ryzyka - odpowiedzialność przewoźnika
  co tu jest do niezrozumienia
  Ci którzy dadzą się zamotać UBER-owi niech wezmą to pod uwagę
  i nie jest to tylko polski patent

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama