statystyki

Dłużnik dobrowolnie opuszcza mieszkanie? Nic nie szkodzi, komornik i tak pobierze opłatę

autor: Małgorzata Kryszkiewicz13.08.2014, 06:25; Aktualizacja: 13.08.2014, 09:21
Zasady pobierania przez komorników opłat za opróżnienie lokalu

Zasady pobierania przez komorników opłat za opróżnienie lokaluźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Dłużnik po wezwaniu samodzielnie opuścił mieszkanie? Nic nie szkodzi – komornik i tak pobierze opłatę egzekucyjną za opróżnienie lokalu

Przepisy, które pozwalają komornikowi zainkasować opłatę w wysokości 40 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia także wówczas, gdy dłużnik sam wyniesie się z lokalu, mogą naruszać konstytucyjną zasadę sprawiedliwości społecznej – uważa jeden z poznańskich sądów rejonowych. Dlatego skierował w tej sprawie wniosek do Trybunału Konstytucyjnego.

Dwa etapy


Pozostało jeszcze 71% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (7)

 • dłużnik(2014-08-13 06:55) Zgłoś naruszenie 00

  lobby lobby komornicze; potzrebne CBA i RPO

  Odpowiedz
 • Witalis(2014-08-17 14:07) Zgłoś naruszenie 00

  Owszem, są przepisy świadczące o idiotach pośród ustawodawców. Ale więcej obserwuję idiotów pośród sędziów. A przecież to ci ostatni powinni reprezentować sobą coś więcej, niż przeciętna społeczeństwa, skoro nie pochodzą z demokratycznego wyboru.
  Większość sędziów zajmujących się orzekaniem w sprawach egzekucyjnych wykazuje jawne sprzyjanie komornikom i wierzycielom, negując zasadę równości i podmiotowości, mimo że szczególnie zasługuje na to dłużnik, który jest na ogół słabszy ekonomicznie i prawnie.
  Powszechnie uznaje się wyzysk komorniczy polegający na naliczaniu wielokrotnie pełnych opłat za poszukiwanie majątku od każdego zlecenia, mimo że raz już zostało to naliczone. Przy tym powszechnie komornicy egzekwują to "swoje" mimo braku wydania uprzedniego postanowienia, wymaganego przepisami ukse.
  Powszechnie komornicy prowadzą po kilka egzekucji przez różnych komorników przeciw 1 dłużnikowi, mimo że ustawa wymaga przekazania sprawy do 1 komornika.
  Powszechnie komornicy, po umorzeniu nieskutecznej egzekucji, obciążają dłużnika kosztami tej egzekucji, mimo że ukse stwierdza w takikm wypadku, że koszty obciążają wierzyciela.
  Powszechnie komornicy żądają przyznania wynagrodzenia w wysokości 5-procentowej opłaty egzekucyjnej, nawet gdy wniosek o umożenie jest złożony po upływie roku od dnia ostatniej czyności, czyli mimo braku korelacji ewentualnej skuteczności (dodam - skuteczności nie potwierdzonej), a działaniem komornika.
  Bardzo często komornicy ********** umorzenia egzekucji z mocy 823 kpc po roku od ostatniej czynności (np. Kulągowski, A.Perzanowski).
  Bardzo często komornicy obciążają dłużnika kosztem i opłatą w egzekucji nawet gdy okaże się po wszczęciu egzekucji, że tytuł wykonawczy utracił moc, jako bezpodstawnie opatrzony klauzulą z powodu patologii fikcji pseudodoręczenia nakazu zapłaty.

  Do SSR(@3).
  Nie bądź tako "hop", że zawsze dłużnik jest sam sobie winien, bo chyba bezpodstawnie wierzysz w sprawiedliwość albo rzetelność wydawanych orzeczeń przez polskie sędziostwo.
  Poza tym z logiką u ciebie jest marnie (typowe u wielu ssr i sso, czy nawet ssa), skoro nie dostrzegasz, że jednak ów komornik NIE MUSIAŁ podejmować tego szeregu działań, za które przypisujesz mu prawo wynagrodzenia!

  Odpowiedz
 • Witalis(2014-08-17 14:18) Zgłoś naruszenie 00

  W moim @5 automat "wygwiazdkował" słowo "zaniech_ją", gdzie w miejscu kreski była litera "u".

  A przykładowy komornikiem, który obciążył dłużnika kosztem i opłatą w egzekucji, gdy tytuł okazał się wydany bezpodstawnie (czyli powinien słusznie obciążyć tylko wierzyciela), to J.Staszewski.

  Odpowiedz
 • Amigos(2014-08-17 21:54) Zgłoś naruszenie 00

  A dlaczego nie opuściły od razu po wyroku, tylko czekały na komornika? No to jednak wypadałoby zapłacić, nie?

  Odpowiedz
 • normalny(2014-08-13 10:54) Zgłoś naruszenie 00

  Zobaczcie ,są sędziowie co myślą,w przeciwieństwie idiotów ustawodawców.

  Odpowiedz
 • normalny(2014-08-13 22:44) Zgłoś naruszenie 00

  Kto postawi ten system z głowy na nogi ? Przecież wiele z zachowań komorniczych woła o pomstę do nieba. Czy w Polsce nie może być jasne przejrzyste, a przede wszystkim normalne prawo i normalni urzędnicy. Czy musimy wszyscy wyjechać żeby do "góry" dotarła wiadomość, że trzeba coś zmienić.

  Odpowiedz
 • SSR(2014-08-13 11:48) Zgłoś naruszenie 01

  tak? tylko komornik musiał wysłać pismo i liczyć się z tym, że jednak będzie musiał w asyscie policji wprowadzać w posiadanie.. wziął ryzyko na siebie i jak to bywa w działalnosci gosp. zainkasował i zarobił. A Panie rozumiem, że do wezwania komornika mogły mieszkać a po wezwaniu dopiero był obowiązek wyjść z lokalu? Chyba nie. Przebywały bez tytułu a teraz jęk, że trzeba zaplacić... ogólnie z opłatami komorników powinni coś zrobić a nie jednostkowo

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane