Departamenty prawne przedsiębiorstw od 2010 r. zwiększyły zatrudnienie aż o jedną trzecią. Co więcej, do końca 2016 r. 65 proc. dużych firm planuje przyjąć do swoich zespołów prawników in house nowych członków, rezygnując jednocześnie ze współpracy z zewnętrznymi kancelariami prawnymi – wynika z raportu Legal Department Benchmarking Survey 2014 przygotowanego przez międzynarodową firmę Laurence Simons, specjalizującą się w rekrutacji prawników przedsiębiorstw.

Raport nie pozostawia wątpliwości, że systematyczna rozbudowa wewnętrznych biur prawnych oraz powiększanie budżetów, którymi one dysponują, to trend globalny, utrzymujący się już od co najmniej dwóch lat.

Wyliczenia Laurence Simons pokazują, że korporacje z krajów europejskich zatrudniają obecnie średnio aż 16 prawników in house, czyli o czterech więcej w porównaniu z 2013 r. Prawie żadna z ankietowanych firm nie przewiduje zwolnień w swoich departamentach prawnych. Wręcz przeciwnie, 65 proc. z nich zapowiada zatrudnienie kolejnych etatowych prawników. Natomiast prawie połowa wewnętrznych zespołów prawnych przedsiębiorstw spodziewa się, że ich wydatki będą ciągle rosły. Autorzy raportu podkreślają, że rozbudowa wewnętrznych biur prawnych pozwala firmom na bardziej skuteczne, długofalowe planowanie oraz prognozowanie, niż w przypadku, gdy większość sprawy jest przekazywanych zewnętrznym kancelariom prawnym.

Jak zauważają autorzy raportu, w ostatnich dwóch latach zakres prac wykonywanych przez departamentach prawnych firm stale się rozszerza, a także obejmuje coraz bardziej wyspecjalizowane dziedziny, takie jak kwestie podatkowe, zapobieganie nadużyciom i zagadnienia związane z procedurami antykorupcyjnymi, compliance oraz sprawy dotyczące prawa własności intelektualnej.

W ten ogólnoświatowy trend doskonale wpisuje się polityka wielu polskich firm. Z opublikowanego pod koniec maja badania dyrektorów działów prawnych przedsiębiorstw w Polsce, opracowanego na zlecenie Polskiego Stowarzyszenia Prawników Przedsiębiorstw (PSPP) płynie wniosek, że coraz więcej z nich woli inwestować we własną kadrę. Jedna czwarta ankietowanych dyrektorów sygnalizowała, że zamierza zatrudnić u siebie nowych prawników, a zaledwie 8 proc. planowało zwiększyć wydatki na zewnętrzną obsługę prawną.