statystyki

Cudzoziemiec rezydentem dopiero po pięciu latach

autor: Karolina Topolska22.07.2014, 07:52; Aktualizacja: 22.07.2014, 09:54

Obywatel kraju spoza UE może uzyskać status rezydenta długoterminowego w Unii tylko wtedy, gdy mieszkał w państwie członkowskim przez pięć lat przed złożeniem wniosku. Terminu tego nie można skrócić nawet wtedy, gdy takie pozwolenie pobytowe ma już członek rodziny wnioskodawcy.

Reklama


Reklama


Tak orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie obywatelki Pakistanu, która ubiegała się o zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE po dwóch latach mieszkania we Włoszech. Status rezydenta miał już jej mąż.

Kobieta złożyła podanie, bo włoskie prawo nie wymagało wykazania jakiegokolwiek okresu zamieszkania w tym kraju, jeśli członek rodziny zainteresowanego otrzymał już status rezydenta po pięciu latach pobytu. Przepisy krajowe były zatem łagodniejsze niż regulacje unijnej dyrektywy 2003/109/WE z 25 listopada 2003 r. dotyczącej statusu obywateli państw trzecich będących rezydentami długoterminowymi (Dz.Urz. UE z 2004 r., L16, s.44), która wymaga legalnego i nieprzerwanego zamieszkania w UE przez pięć lat.

Włoski urząd oddalił jednak wniosek Pakistanki. Sąd, do którego się odwołała, zwrócił się z pytaniem do TSUE, czy członek rodziny rezydenta długoterminowego może zostać zwolniony z warunku mieszkania przez pięć lat w państwie członkowskim. Trybunał orzekł, że wymóg ten musi być spełniony, taki czas pobytu świadczy bowiem o tym, że dana osoba na stałe związała się z krajem UE.

ORZECZNICTWO

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 17 lipca 2014 r. w sprawie C-469/13 Shamim Tahir przeciwko Ministero dell’Interno i Questura di Verona. www.serwisy.gazetaprawna.pl/orzeczenia

Jakie uprawnienia ma rezydent długoterminowy w państwie UE >>

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

  • Lidia(2014-07-24 13:06) Odpowiedz 00

    Ciągle coś się zmienia i trzeba być na bieżąco z prawem. Ewentualnie można załatwianie spraw związanych z cudzoziemcami przekazać firmie tj. APATIRS, zawsze wtedy można mieć pewność, że wszystko zostanie dobrze zorganizowane.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama