statystyki

Jeszcze trudniej o prawo jazdy. Baza pytań ciągle rośnie

autor: Tomasz Żółciak16.06.2014, 07:42; Aktualizacja: 16.06.2014, 09:45
kierowca, prawo jazdy

Los egzaminów teoretycznych wciąż nie jest przesądzonyźródło: ShutterStock

Baza pytań urośnie z końcem roku do 3 tys. Nie wiadomo jeszcze, czy zostaną odtajnione

reklama


reklama


Jak ustaliliśmy, od 1 lipca znacznie wzrośnie liczba pytań egzaminacyjnych na prawo jazdy kategorii B. To oznacza, że przyszłych kierowców czeka więcej nauki przed egzaminem.

Nasze informacje potwierdzają dostawcy pytań: Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych (PWPW) i Instytut Transportu Samochodowego (ITS). – Od 1 lipca PWPW wdroży w wojewódzkich ośrodkach ruchu drogowego (WORD) ujednoliconą bazę, która będzie liczyć w sumie 2,3–2,4 tys. pytań (ok. 3 tys. do końca tego roku). Połowa pochodzić będzie z zasobów PWPW, a połowa – z bazy ITS – mówi nam zastępca rzecznika prasowego PWPW Marcin Kaleta. Obecnie w bazie jest ok. 1,8 tys. pytań. Wszystkie pochodzą od PWPW. Ujednolicenie bazy polegać będzie na dołączeniu pytań od ITS i wyeliminowaniu tych, które się powtarzają.

O sprawie nie wiedzą jeszcze nawet dyrektorzy WORD. – Oficjalnie nic mi na ten temat nie wiadomo – ucina w rozmowie z nami Roman Bańczyk, dyrektor katowickiego ośrodka egzaminacyjnego. Znaczna część pytań, o które w lipcu urośnie baza, może się kandydatom na kierowców wydawać znajoma. ITS już wcześniej obsługiwał w części WORD egzaminy teoretyczne. Potem pojawiły się jednak problemy z przesyłaniem danych kandydatów do starostw wydających uprawnienia i konieczne stało się wdrożenie w trybie awaryjnym papierowego obrotu dokumentacji.

Kontrowersje wzbudziły też niektóre pytania pojawiające się na egzaminach. Kandydaci z różnych części Polski relacjonowali, że pytano ich np. o długość drążka dźwigni zmiany biegów w samochodzie czy wymiary tablicy rejestracyjnej. Żaden z dostawców nie chciał tych doniesień potwierdzić. Rządowi zarzucano, że nie ma kontroli nad państwowym egzaminem, gdyż nie miał okazji zweryfikować bazy pytań. Teraz – po interwencji resortu infrastruktury na początku tego roku – za systemy informatyczne we wszystkich WORD i starostwach odpowiada PWPW, a ITS ma jedynie zarządzać bazą pytań.

Los egzaminów teoretycznych wciąż nie jest przesądzony. W Ministerstwie Infrastruktury ma powstać specjalny zespół ekspercki, który dokona weryfikacji bazy pytań. Pojawiają się także pomysły ich odtajnienia, a nawet by cały egzamin teoretyczny można było zdawać bez obowiązkowych kursów w ośrodkach szkolenia kierowców.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

reklama

  • lokso(2014-06-16 08:52) Odpowiedz 00

    Ale dużo łatwiej prawko stracić. Zawsze to jakaś kasa do Tuskowego (czytaj: złodziejskiego) budżetu. I tylko o to chodzi.

  • Adam M.(2014-06-16 08:07) Odpowiedz 00

    Baza pytań stanowczo za mała!!!
    Powinna mieć ze 33000 pytań. Można by powołać międzyresortowe instytuty koordynacji i ustaleń, komisje nadzoru na szczeblu wojewódzkim i centralnym...
    A przyszli kierowcy?
    A kogo oni obchodzą?!!!
    Mają przynieść kasę! Najlepiej - po 100 razy a nie po 6-8 tak, jak dzisiaj.
    Już teraz zdobycie prawa jazdy graniczy z cudem, bez wpłacenia wielokrotnego haraczu.
    Namnożą się łapówy, zdawanie "za kogoś", kupowanie egzaminów...
    Jest robota dla wielu instytucji!
    Od prokuratury, przez sądy do pismaków!
    Tak trzymać!!!

  • krasiwyj(2014-06-16 08:12) Odpowiedz 00

    Zgubi ich to w koncu

  • Kazek(2014-06-16 08:37) Odpowiedz 00

    To nie teoria a praktyka powinna być wiodącą przy zadawaniu na prawo jazdy. Pełno jest kierowców którzy prawko zdali tak jak egzaminy na uczelni, trzy razy Z. I jeszcze jedno. Należy zweryfikować ilość i jakość instruktorów nauki jazdy. Oni sami nie potrafią dobrze jeździć, a uczą innych.

  • hehehehe(2014-06-16 09:17) Odpowiedz 00

    Mało !! trzeba 3 miliony pytań , plus jedno zasadnicze.; po co te idiotyzmy ??

  • kuba(2014-06-16 10:29) Odpowiedz 00

    to banda idiotów ,egzaminy jak na studia .Byłem w Nowym Yorku (USA) z internetu ściągnąłem 100 pytań z odpowiedziami przez 4 godziny nauczyłem się potem jazda 15 minut pojazdem tej szkoły-jazda na skrzyżowanie ze światłami ,jazda prosto, parkowanie na ulicy, cofanie na ulicy - łącznie 15 minut.Na teoretycznym wystarczyło 60% poprawnych odpowiedzi a sam test łatwizna podstawowe pytania.Tak więc od wejścia do szkoły do momentu otrzymania prawa jazdy wystarczyły 4 godziny.Super

  • smieszek(2014-06-17 07:28) Odpowiedz 00

    A jakże. Czemu nie wprowadzić czteroletnich studiów wyższych kierunek "Prawo jazdy komleksowo od" A do E" Po skończeniu studiów tytuł - magister kierowca. Co ja piszę. Jeszcze jakiś idiota z W-wy podłapie i...

  • Schtaler(2014-06-16 12:29) Odpowiedz 00

    Można zwiększać ilość pytań, tylko po co ???
    Przeciez jazda autem to nie jest odpowiadanie na pytanie tylko praktyka. Ten egzamin jest juz jednym z trudniejszysz w europie. Jednak jakiejś istotocie wydaje sie ze utrudnienie zdania egzaminu jest równoznaczne z poprawą bezpieczenstwa. Tak samo jak stwierdzenie ze jazda z niższą prędkością podnosi poziom bezpieczeństwa. Uważam że trzeba zaostrzyć kary za wypadki. Takie jak odebranie prawa jazdy za spowodowanie wypadku ze skutkiem smiertelnym.
    Trzeba zaczac naliczac mandaty od zarobkow lub stanu materialnego tak jak w szwecji lub szwajcarii. Za spowodowanie wypadku gdzie nie ma ofiar smiertelnych koniecznosc pokrycia kosztow leczenia zacsiebie i poszkodowanych. Wtedy poprawi sie bezpieczeństwo a tak mamy w kraju kierowcow takich jak Pan Robert N ktory posiada BMW M3 i Nissana GTR ktore jako nowe kosztują około 1mln PLN plus koszt eksploatacji to przy zalozeniu mandatu nawet na 5000 PLN to jest jak splunąć. A jeśli Platforma chce mandatami łatać budżet to w ten sposob bedzie szybciej.

  • Jeszcze trudniej?(2014-06-16 14:26) Odpowiedz 00

    I o to chodzi, należy skubać leminga do oporu skoro zagłosował na PO.

  • Polo(2014-06-16 19:41) Odpowiedz 00

    Kto normalny będzie zdawał w Polsce, biedni ich na to nie stać,

  • oszukiwany(2014-06-16 20:26) Odpowiedz 00

    Dali przygłupim małpom brzytwę,a te robią pośmiewisko na cały świat/listy na ten temat Polaków z USA/ Jeden wstyd.

  • iks(2014-06-18 12:20) Odpowiedz 00

    mam pytanie o podstawę prawną tego artykułu. W nowelizacji ustawy nie dostrzegłam zapisu o ilości 3000 pytań