Od dziś zwiększyła się tajna baza pytań egzaminu teoretycznego na prawo jazdy. Do tej pory było ich 1800, teraz jest blisko 2 i pół tysiąca. Do obowiązujących pytań, sformułowanych w Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych, dołączyły przygotowane przez Instytut Transportu Drogowego.

Nie zwiększa się zakres materiału do opanowania - podkreśla dyrektor Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Nowym Sączu, Waldemar Olszyński. Jak tłumaczy, jest wiele pytań, które dotyczą tego samego problemu, ale są inaczej sformułowane. „Nie przybywa więcej wiedzy, a bardziej uczymy się myśleć podczas rozwiązywania testu”- zaznacza.

Z egzaminem teoretycznym na prawo jazdy problemy miało wielu zdających. Tylko w Małopolskim Ośrodku Ruchu Drogowego w Nowym Sączu zdaje go w skali miesiąca niecałe 40 procent kursantów. Według nich pytania są czasem niejasne.

Zdaniem Tadeusza Kunki, egzaminatora koordynującego w nowosądeckim ośrodku, pytania egzaminacyjne powinny zostać odtajnione. Według niego pozwoliłoby to na efektywniejszą naukę.

Po ujednoliceniu pytań ma być ich do końca roku w bazie około 3 tysięcy. Egzamin teoretyczny na prawo jazdy trwa 25 minut. Kursanci muszą w tym czasie odpowiedzieć na 32 pytania.