statystyki

Centralna Baza Danych Ksiąg Wieczystych będzie stale dostępna dla komorników i notariuszy

autor: Małgorzata Piasecka - Sobkiewicz24.04.2014, 07:49; Aktualizacja: 24.04.2014, 10:58
dom, nieruchomość

Po zmianach na ich internetowym koncie komornika lub rejenta będzie się pojawiać rozliczenie za każdy miesiąc (w terminie do 7. dnia następnego miesiąca)źródło: ShutterStock

Od 1 lipca komornicy i notariusze uzyskają na stałe elektroniczny dostęp do Centralnej Bazy Danych Ksiąg Wieczystych, co wynika ze znowelizowanej ustawy o księgach wieczystych i hipotece (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 707 ze zm.). W przypadku złożonych tą drogą wniosków o wyszukanie księgi uregulują opłaty raz w miesiącu (np. jednym przelewem). Nie będą więc płacić za każdy osobno i na bieżąco, jak dziś, gdy składają pisma.

Reklama


Reklama


Odpowiednią propozycję zawiera przygotowany przez resort sprawiedliwości projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie Centralnej Informacji Ksiąg Wieczystych (Dz.U. z 2013 r. poz. 1407). Zmienione przepisy podobnie jak ustawa miałyby zacząć obowiązywać z początkiem lipca tego roku.

Zainteresowani, tj. komornicy i notariusze, zwracali uwagę, że obecna zasada, zgodnie z którą wniosek musi być od razu opłacony (za każdy należy się 20 zł), aby był skuteczny, sprawi, że efektywne wykorzystywanie internetowego dostępu do CBDKW będzie bardzo utrudnione i kosztowne (mogłoby się wiązać np. z zapłatą za każdy przelew). Szacują bowiem, że drogą elektroniczną będą składać nawet kilkaset tysięcy wniosków miesięcznie.

Po zmianach na ich internetowym koncie komornika lub rejenta będzie się pojawiać rozliczenie za każdy miesiąc (w terminie do 7. dnia następnego miesiąca). Na tej podstawie na wskazany rachunek Ministerstwa Sprawiedliwości będzie on wpłacać odpowiednią kwotę (suma opłat za wnioski złożone w danym miesiącu). Będzie mieć na to 7 dni od momentu udostępnienia mu rozliczenia.

– Ubolewamy, że nowelizując rozporządzenie, resort nie obniżył opłaty, bo pobieranie jej w niższej wysokości wpłynęłoby na większą skuteczność egzekucji, ponieważ większa liczba wierzycieli decydowałaby się na poszukiwanie w ten sposób majątku dłużników – zauważył Rafał Fronczek, prezes Krajowej Rady Komorniczej.

Etap legislacyjny

Projekt rozporządzenia w konsultacjach

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama